Վարչապետը երաշխավորեց, որ գազն ու էլէներգիան չեն թանկանա (տեսանյութ)
_0hj14XHchk
«Արդյոք Կարեն Կարապետյանը կարո՞ղ է երաշխավորել, որ խորհրդարանական ընտրություններից հետո Հայաստանում գազը և էլեկտրաէներգիան չեն թանկանա»,-ԱԺ նիստում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում հարց ուղղեց վարչապետին Նիկոլ Փաշինյանը: «Ուրախալի բան է տեղի ունեցել Հայաստանում՝ գազի սակագինն էժանացել է, բայց նախորդ տարիների փորձից ելնելով, երբ ընտրություններից հետո գազը և էլեկտրաէներգիան մի քանի անգամ թանկացան, ուզում եմ հարց ուղղել ձեզ՝ եթե ձեր կուսակցության համար ամեն ինչ բարեհաջող ընթանա, և դուք հանկարծ նորից լինեք իշխանության, կարո՞ղ եք երաշխավորել, որ ընտրություններից հետո սակագները չեն բարձրանա, կամ Հայաստանն այս էժանացման համար չի վճարի ինչ-որ ռազմավարական օբյեկտով, շահով»: Հարցին ի պատասխան՝ Կարեն Կարապետյանն ասաց՝ «Այո: Ընտրություններից հետո գազի սակագինը չի բարձրանա, իսկ դրա դիմաց ընտրություններից հետո Հայաստանը ռազմավարական որևէ օբյեկտով վճարելո՞ւ է, թե ոչ՝ ոչ»:
Ինչ վերաբերում է գազի էժանանալուն, ապա այն ժամանակ դա հնարավոր չէր
«Չի եղել մի որևէ ժամանակահատված, որ Հայաստանին տարածաշրջանում գազը վաճառվել է թանկ գնով»,-ԱԺ նիստում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ ի պատասխան Տիգրան Ուրիխայանի հարցադրումների: Վերջինս վարչապետից հետաքրքրվեց, թե երբ նա եղել է ռուսական «Գազպրոմում», ո՞րն է եղել իր դիրքորոշումը «Հայռուսգազարդի» բաժնետոմսերի գնման հետ կապված, ինչպես նաև հարցրեց Կարապետյանին, թե հնարավո՞ր չէր «Գազպրոմում» իր պաշտոնավարման տարիներին գազն էժանանար Հայաստանի համար: Սրան ի պատասխան՝ վարչապետ նշեց.   «Երբ «Գազպրոմը» գնել է «Հայռուսգազարդը», ես եղել եմ տնօրենների խորհրդի անդամ «Գազպրոմի» երեք ընկերություններում, որոնցից ոչ մեկը Հայաստանի հետ որևէ կապ չի ունեցել, բայց այդ գործարքը Հայաստանի համար ես համարում եմ տրամաբանական: Ինչ վերաբերում է գազի էժանանալուն, ապա այն ժամանակ դա հնարավոր չէր: Որևիցե մի պահ չի եղել, որ Հայաստան մատակարվող գազը տարածաշրջանում լինի ամենաթանկը»: