Հայաստանի կառավարության դրամաշնորհները 2018 թվականին. ԻՔՄ
2018 թվականի պետական բյուջեի համաձայն՝ ընթացիկ տարում ՀՀ կառավարությունը նախատեսում է օտարերկրյա պետություններից և միջազգային կազմակերպություններից ստանալ ընդհանուր առմամբ 35,8 միլիարդ դրամի (74 միլիոն դոլարի) դրամաշնորհներ: Այս ցուցանիշը 4,8 միլիարդ դոլարով գերազանցում է 2017 թվականի ցուցանիշը՝ կազմելով պետական բյուջեի եկամուտների 3 տոկոսը:
Ստորև՝ գծապատկերում ներկայացված է վերջին տարիներին պետական դրամաշնորհների ծավալների փոփոխության դինամիկան: Ինչպես երևում է գծապատկերում, օտարերկրյա դրամաշնորհների ծավալը, ընդհանուր առմամբ, սկսած 2013 թվականից արձանագրել է աճի հետևողական միտում, որի գագաթնակետը հենց 2018 թվականն է:
Ինչպես 2016 և 2017 թվականներին, 2018-ին ևս Հայաստանի ամենամեծ դոնորները շարունակում են մնալ Եվրամիության կազմակերպությունները: Ընդ որում, ԵՄ կազմակերպությունները միակն են, որոնք Եվրոպական հարևանության ծրագրի շրջանակներում տրամադրում են բյուջեի աջակցման ընդհանուր բնույթի պաշտոնական դրամաշնորհներ, որոնք հասնում են 6.5 միլիարդ դրամի: Այս ֆինանսական օգնությունը ոչ մի կերպ կապված չէ համատեղ ծրագրերի իրականացման հետ և տրվում է որպես Հայաստանում ժողովրդավարության խթանիչ: Հարկ է, սակայն, նշել, որ այս ցուցանիշը, համեմատած 2017 թվականի 9.2 մլրդ. դրամի հետ, նվազել է 2.7 մլրդ. դրամով, ինչը լիովին կարող է պայմանավորված լինել Հայաստանում ժողովրդավարության ցուցիչների անկմամբ:
2018 թվականին նախատեսվում է ստանալ շուրջ 29,3 մլրդ. դրամի նպատակային դրամաշնորհներ: Ֆինանսական աջակցության այս խումբը ներառում է պաշտոնական, այսպես ասած, կապակցված դրամաշնորհները: Այստեղ ևս Եվրամիությունը հանդիսանում է խոշորագույն դոնոր, որը պատրաստվում է իր աջակցությամբ իրականացվող դրամաշնորհային ծրագրերի շրջանակում տրամադրել շուրջ 20 մլրդ. դրամ: Այս աջակցությունը գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշները 11,3 մլրդ. դրամով:
Ստորև ներկայացված են 2018 թվականին համատեղ իրականացվող ծրագրերի շրջանակներում նախատեսված դրամաշնորհների առավել խոշոր փաթեթները (սրանցում ներառված չեն գերատեսչական ծրագրերի դրամաշնորհները, ինչպես նաև գերատեսչություններին տրամադրվող օտարերկրյա գույքն ու այլ աջակցությունը):
Ռուսաստանի Դաշնության աջակցությամբ իրականացվող ծրագրի շրջանակներում, Հայկական ատոմակայանի օգտագործման ժամկետները երկարացնելու համար նախատեսվում է ստանալ 6,3 մլրդ. դրամ: Այսպիսով, 2017 թվականի համեմատ, Ռուսաստանի կողմից Հայաստանին տրվող ֆինանսական աջակցությունը կմեծանա 4,7 մլրդ. դրամով:
ԵՄ հարևանության Ներդրումային ծրագրի աջակցության շրջանակներում երևանյան մետրոպոլիտենի վերակառուցման դրամաշնորհային երկրորդ ծրագրի իրականացման նպատակով նախատեսվում է ստանալ 1,58 մլրդ. դրամ: Նույն ծրագրի աջակցության շրջանակներում Երևանի ջրամատակարարման բարելավման դրամաշնորհային ծրագրի իրականացման նպատակով նախատեսվում է ստանալ 1,43 մլրդ. դրամ:
ԵՄ օժանդակությամբ իրականացվող Հայաստանի տարածքային զարգացման դրամաշնորհային ծրագրի նպատակով նախատեսվում է ստանալ 2,126 մլրդ. դրամ:
ԵՄ հարևանության ծրագրի ներդրումային օրգանի աջակցությամբ իրականացվող «Երևանի կոշտ թափոնների կառավարման» դրամաշնորհային ծրագրի նպատակով նախատեսվում է ստանալ 683 մլն. դրամ:
Վերակառուցման և զարգացման Եվրոպական բանկի աջակցությամբ իրականացվող «Կոտայքի մարզի կոշտ թափոնների կառավարման» դրամաշնորհային նախագծի նպատակով նախատեսվում է ստանալ 1.561 մլրդ. դրամ: Նույն բանկի աջակցությամբ իրականացվող «Երևանի կոշտ թափոնների կառավարման» դրամաշնորհային նախագծի նպատակով նախատեսվում է ստանալ 1.561 մլրդ. դրամ:
Արևելյան Եվրոպայի էներգախնայող ու բնապահպանական համագործակցության աջակցությամբ «Երևանի քաղաքային լուսավորում» դրամաշնորհային ծրագրի իրականացման նպատակով նախատեսվում է ստանալ 1,050 մլրդ. դրամ:
Գերմանական զարգացման վարկերի բանկի (KFW) աջակցությամբ իրականացվող դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում «Կովկասի արգելավայրերի աջակցության դրամաշնորհային ծրագրի» 3-րդ փուլի իրականացման համար նախատեսվում է ստանալ 1,44 մլրդ դրամ: Եվս 2,8 մլրդ. դրամի դրամաշնորհային միջոցներ KFW տրամադրելու է Հայաստանին ջրամատակարարման և ջրահեռացման ենթակառուցվածքների վերականգման ծրագրերի համար, որոնք իրականցվում են ԵՄ հարևանության ներդրումային օրգանի հետ համատեղ: Այդպիսով, 2017 թվականի համեմատությամբ Հայաստանին գերմանական KFW-ի դրամաշնորհային աջակցությունը կմեծանա 2,24 մլրդ դրամով:
Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող Սոցիալական ներդրումների և տեղական զարգացման ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է ստանալ 764 մլն դրամ:
574 մլն. դրամ Հայաստանը կստանա ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) աջակցությամբ իրականացվող տեղական ինքնակառավարման բարեփոխման դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում:
Համաշխարհային հիմնադրամի (The Global Fund) աջակցությամբ իրականացվող «Հայաստանում տուբերկուլյոզի դեմ պայքարի ուժեղացում» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է ստանալ 1.64 մլրդ դրամ: Եվս 800 միլիոն դրամ Համաշխարհային հիմնադրամը կտրամադրի «ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի ազգային ծրագրի» իրակացման համար:
Նշենք, որ բազմաթիվ օտարերկրյա դոնորներ (ԱՄՆ, ՄԱԿ, Եվրոպայի խորհուրդ, ԵԱՀԿ և այլն) ներառված չեն այս ցուցակում, քանի որ նախընտրում են չփոխանցել դրամական միջոցները Հայաստանի պետական մարմիններին (հնարավոր է կոռուպցիոն ռիսկերից խուսափելու համար), այլ միանգամից տրամադրել անհրաժեշտ գույքը կամ անմիջապես ցուցաբերել այլ աջակցություն (օրինակ կրթական ծրագրերի ոլորտում):

Гранты правительства Армении на 2018 год
Согласно государственному бюджету на 2018 год, в текущем году правительство Армении планирует получить от иностранных государств и международных организаций государственные гранты общим объемом около 35,8 млрд. драмов (74 млн долларов). Этот показатель на 4,8 млрд. драмов превышает показатель 2017 года, составляя около 3% доходной статьи госбюджета.
В приведенном ниже графике показана динамика изменения объемов государственных грантов за последние годы. Как видно из графика, объем иностранных грантов, в целом, с 2013 года, зафиксировал последовательную тенденцию роста, пик которой приходится на 2018 год.
Как и в 2016 и 2017 годах, в 2018 году также самыми крупными донорами Армении продолжают оставаться организации Европейского союза. При этом, организации ЕС являются единственными, программы Европейского соседства предоставляет официальные грантовые программы бюджетной поддержки общего характера, достигающие 6,5 млрд. драмов. Данная финансовая поддержка никак не связана с осуществлением совместных программ и выступает в качестве стимулятора демократии в Армении. Следует однако, отметить, что этот показатель по сравнению с 9,2 млрд. драмов 2017-го снизился на 2,7 млрд. драмов, что вполне может быть обусловлено падением показателей демократии в Армении.
В 2018 году планируется также получить целевые гранты в размере около 29,3 млрд. драмов. Данная группа финансовой поддержки включает в себя официальные, т.н. связанные гранты. Здесь также крупнейшим донором является Европейский союз, который планирует предоставить около 20 млрд. драмов в рамках грантовых программ, осуществляемых при своей поддержке. Эта поддержка превышает прошлогодние показатели на 11.3 млрд. драмов.
Ниже представлены наиболее крупные запланированные пакеты грантов в рамках совместно осуществляемых программ на 2018 год (в них не включены гранты на ведомственные программы, а также предоставляемое ведомствам иностранное имущество и другая поддержка).
В рамках программы, осуществляемой при поддержке Российской Федерации, на продление срока эксплуатации Второго энергоблока Армянской АЭС планируется получить 6,3 млрд. драмов. Таким образом, по сравнению с 2017 годом финансовая поддержка Армении от России увеличится на 4,7 млрд. драмов
В рамках содействия Инвестиционной программы соседства ЕС, в целях реализации второй грантовой программы реконструкции Ереванского метрополитена планируется получить 1,58 млрд. драмов
В целях, реализуемой при поддержке ЕС, грантовой программы территориального развития Армении планируется получить 2,126 млрд. драмов.
В рамках содействия Инвестиционной программы соседства ЕС, в целях реализации грантовой программы улучшения водоснабжения Еревана планируется получить 1,43 млрд. драмов.
В целях реализуемой при поддержке Европейского банка реконструкции и развития грантовой программы «Управление твердыми отходами Котайкской области» планируется получить 1,561 млрд. драмов. В целях реализуемой при поддержке того же банка грантовой программы «Управление твердыми отходами Еревана» планируется получить 1,213 млрд. драмов.
В целях реализации при поддержке Фонда энергосберегательного и экологического партнерства Восточной Европы грантовой программы «Городское освещение Еревана» планируется получить 1,050 млрд. драмов.
В рамках грантовой программы, осуществляемой при поддержке Германского банка кредитов развития (KFW) планируется получить 1,44 млрд. драмов на реализацию 3-го этапа «Грантовой программы содействия заповедных зон Кавказа – Армения». Еще 2,8 млрд. драмов грантовых средств KFW предоставит Армении с целью реализации третьего этапа совместной с инвестиционным инструментом соседства ЕС программы восстановления инфраструктур водоснабжения и водоотвода. Таким образом, в сравнении с показателем 2017 года грантовая поддержка KFW Армении увеличилась на 2,24 млрд. драмов.
В рамках реализуемой при поддержке Всемирного банка грантовой программы Социальных инвестиций и местного развития планируется получить 764 млн. драмов.
Еще 574 млн. драмов Армения получит в рамках реализуемой при поддержке Агентства международного развития США (USAID) грантовой программы реформирования местного самоуправления.
В рамках реализуемой при поддержке Глобального фонда (The Global Fund) грантовой программы «Усиление борьбу с туберкулезом в Армении» 1,64 млрд. драмов. Еще 800 млн. драмов грантового содействия Глобальный фонд предоставит на реализацию «Национальной программы борьбы с ВИЧ-СПИДом».
Отметим, что многочисленные иностранные доноры (США, ООН, Совет Европы, ОБСЕ и др.) не входят в этот список, так как предпочитают не перечислять денежные средства государственным органам Армении (возможно, во избежание коррупционных рисков), а сразу передавать необходимое имущество или непосредственно осуществлять другие поддержки (например, в сфере образовательных программ).