«Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում». ցուցահանդես-տոնավաճառ
Ապրիլի 4-ին ՝ մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ ՀՀ սփյուռքի նախարարության, «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի և «Հայկական կարիտաս» բարեսիրական ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ, Եվրամիության ֆինանսավորմամբ, Կարիտաս Ավստրիայի և Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ Կարապի լճին հարող տարածքում բացվեց «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» ավանդական դարձած բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառը: Այն կգործի ապրիլի 4-ին և 5-ին, ժամը՝ 10:00-19:00-ը:
Ցուցահանդես-տոնավաճառի բացմանը ներկա էին ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը, ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բիերվիրթը, ծրագրերի բաժնի պատասխանատու Նվեր Սարգսյանը, «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» և «Հայկական կարիտաս» բարեսիրական ՀԿ –ների ներկայացուցիչները:
Կարևորելով բարեգործական ցուցահանդեսների կազմակերպումը՝ Սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը նշեց, որ տարեցտարի ավելանում է մասնակիցների թիվը, հարստանում է տեսականին, և «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» ավանդական դարձած բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառները դառնում են մեր հայրենակիցների ինտեգրման խորհրդանիշ:

«Дыхание сирийской армянской культуры в Ереване»: выставка-ярмарка
4-го апреля, в связи с праздником материнства и красоты, при инициативе благотворительного НПО министерства диаспоры РА, НПО «Координационный центр проблем сирийских армян» и по инициативе НПО «Армянский каритас», при финансировании Евросоюза, Каритас Австрии и мэрии Еревана, на территории, прилегающей к Лебединому озеру открылась ставшая традиционной выставка-ярмарка «Дыхание сирийской армянской культуры в Ереване. Она будет действовать 4-го и 5-го апреля, в 10:00-19:00.
На открытии выставки-ярмарки присутствовали заместитель министра диаспоры РА Серж Срапионян, представитель армянского офиса верховного комиссара ООН по вопросам беженцев Кристоф Биервирт, ответственный за отдел по осуществлению программ Нвер Саргсян, представители благотворительных НПО «Координационный центр проблем сирийских армян» и «Армянский каритас».
Отмечая важность организации благотворительных выставок, заместитель министра Диаспоры Серж Срапионян отметил, что из года в год увеличивается число участников, обогащается ассортимент, и ставшие традиционными благотворительные выставки-ярмарки «Дыхание сирийской армянской культуры в Ереване» становятся символом интеграции соотечественников.