Էդվարդ Միրզոյանը կլիներ 97-տարեկան (տեսանյութ)
Մայիսի 12-ին՝ ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, «Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանակիր, կոմպոզիտոր Էդվարդ Միրզոյանի ծննդյան օրն էր։
Էդվարդ Միրզոյանի անվան Դիլիջանի կոմպոզիտորների ստեղծագործական տանը՝ հայ երաժշտարվեստի մեծ երախտավորի ծննդյան 97-ամյակի կապակցությամբ տեղի ունեցավ նրա հիշատակին նվիրված հուշաքարի բացման արարողություն:
Արարողությանը մասնակցում էին Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախագահ Արամ Սաթյանը, կոմպոզիտորներ Մարտին Վարդազարյանը, Վարդան Աճեմյանը, Երվանդ Երզնկյանը, Հայաստանի մշակութային այլ ճանաչված գործիչներ:
Ներկա էին համայնքապետարանի պատասխանատու աշխատակիցներ, ավագանու անդամներ, հանրապետական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ: Հուշաքարի բացման արարողությանը ելույթ ունեցան Էդվարդ Միրզոյանի այրին՝ տիկին Հեղինեն, որդին՝ վիրաբույժ Արշակ Միրզոյանը,ովքեր հետաքրքիր դիվագներ պատմեցին մեծանուն կոմպոզիտորի կյանքից, հատկապես նրա ջանքերով Դիլիջանում կոմպոզիտորների տան ստեղծման պատմությունից:
Ստեղծագործական տան սրահում կոմպոզիտորի ստեղծագործությունների կատարմամբ ելույթ ունեցավ Էդվարդ Միրզոյանի անվան լարային քառյակը: Մեծանուն կոմպոզիտորի ծննդյան 97-ամյակին նվիրված մեծարման արարողությունը մեկնարկել էր առավոտյան Երևանի Կոմիտասի անվան պանթեոնում, ուր հարգանքի տուրք էր մատուցվել նրա հիշատակին:

Эдварду Мирзояну исполнилось бы 97 лет (видео)
12-го марта был день рождения народного артиста СССР, обладателя ордена «Святого Месропа Маштоца», композитора Эдварда Мирзояна.
В Дилижанском доме творчества композиторов имени Эдварда Мирзояна, в связи с 97-летием со дня рождения великого армянского композитора состоялась церемония открытия мемориала, посвященного его памяти.
В церемонии принимали участие председатель Союза композиторов Армении Арам Сатян, композиторы Мартын Вардазарян, Вардан Ачемян, Ерванд Ерзнкян, другие известные культурные деятели Армении.
Присутствовали фответственные сотрудники общинной организации, члены совета старейшин, представители республиканских СМИ. На церемонии открытия мемориала выступили вдова Эдварда Мирзояна – госпожа Эгине, их сын – хирург Аршак Мирзоян, рассказавшие интересные эпизоды из жизни великого композитора, в особенности из истории создания его усилиями Дома композиторов в Дилижане.
В зале Дома творчества с исполнением произведений композитора выступил струнный квартет имени Эдварда Мирзояна. Церемония, посвященная 97-летию со дня рождения именитого композитора, началась утром в Ереванском пантеоне имени Комитаса, где почтили его память.