Մարդը պիտի իմանա 100 դոլար վաճառելու դեպքում 10 դոլարը պետք է վճարի բյուջե. Բագրատյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱկցիզային հարկը բարձրացնելու պարագայում, անհնար է, որ ապրանքի գները չբարձրանան. ՀՕ-ում փոփոխությունների վերաբերյալ քննարկումների ժամանակ հայտարարեց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, տնտեսագետ Սերգեյ Բագրատյանը:
Իսկ ապրանքների գները բարձրացնելիս, ըստ տնտեսագետ պատգամավորի, քաղաքացին ավելի է աղքատանալու, գնողունակությունը նվազելու է: Ըստ Բագրատյանի, եթե քաղաքական հեղափոխությունը չի վերածվում տնտեսական հեղափոխության, ապա քաղաքական հեղափոխություն տեղի չի ունեցել:
ԲՀԿ-ական պատգամավորը նշում է, որ ժողովրդին աշխատելու հնարավորություն տալու համար, անհրաժեշտ է գործիքակազմ տրամադրել: Նա առաջարկում է հնարավորինս պարզեցնել Հարկային օրենսգիրքը, քանի որ տարբեր հարկային գործակալներ տարբեր կերպ են մեկնաբանել հարկային օրենքները:
«Եթե ցանկություն կա բռնելու, բռնում են, եթե ցանկություն չկա, ասում են «Ճիշտ ա էս»: Պարզությունը կփրկի մեզ, և ես կոչ եմ անում, որ խոշոր հարկատուներին հանած, մնացած ողջ տնտեսական դաշտը մտցնել շրջանառության հարկի տակ: Եվ տեսեք մենք 5 տարի հետո կունենանք լրիվ այլ տնտեսություն, լրիվ այլ մոտեցումներ»,- եզրափակեց նա:

Человек должен знать, что если он продает за 100 долларов, 10 долларов должен заплатить в бюджет: Багратян (видео)
В случае повышения акцизного налога невозможно, чтобы цены на товары не повысились: во время обсуждений изменений в НК заявил депутат от фракции НС “Процветающая Армения”, экономист Сергей Багратян.
А при повышении цен на товары, по мнению депутата-экономиста, граждане еще больше обеднеют, покупательная способность снизится. По мнению Багратяна, если политическя революция не превращается в экономическую революцию, то политической революции не было.
Депутат от ППА отмечает, что для того, чтобы дать людям возможность работать, нужно предоставить инструментарий. Он предлагает по возможности упростить Налоговый кодекс, поскольку налоговые законы по-разному толкуют различные налоговые операции.
«Если есть желание поймать – ловят, если желания нет, говорят “Это правильно”. Простота нас спасет, и я призываю, чтобы кроме крупных налогоплательщиков, все основное экономическое поле подвели под налог на оборот. И смотрите у нас через 5 лет будет совершенно иная экономика, совершенно иные подходы»,- заключил он.