ԱԺ եկել է որպես հարկային մասնագետ և ոչ թե ՊԵԿ նախագահ (տեսանյութ)
Այսօր ԱԺ-ում ընթանում էր «Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից օրենքների նախագծերի փաթեթը։ Նոր փաթեթը ներկայացնում էր  ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանը: Իր ելույթում ՊԵԿ-ի նախագահ Դավիթ Անանյանը շեշտեց, որ ԱԺ եկել է որպես հարկային մասնագետ և ոչ թե ՊԵԿ-ի նախագահ։ Ընդհանուր քննարկման սկզբնական փուլում փոփոխությունները բաժանել են 3 խմբի՝ ընթացիք, միջնաժամկետ և հեռանկարային:
Այսօր ԱԺ են ներկայացրել ընթացիկ փոփոխությունների փաթեթը: Նրա խոսքով, կառավարությունը նպատակ ուներ այնպիսի փոփոխություններ ներկայացնել, որ իրական տնտեսվարողը իր առօրյայում հարկման համակարգի որոշակի փոփոխությունների հետ մեկտեղ  կարողանար բիզնես անել:
«Այստեղ  կարևոր է 3 բան՝ հարկման բեռի փոփոխություն, սպառման ոլորտի հարկման բեռի ավելացում, եկամուտների և կապիտալի հարկման բեռի նվազեցման պայմաններում: Սա գաղափարախոսական և շատ կարևոր բան է,մենք կարող ենք վիճել ինչո՞ւ համահարթ 23 տոկոս և ոչ 25 տոկոս չհարկվող շեմի հետ միասին: Կառավարությունում քննարկվել է ավելի քան 18 տարբերակ: Ընտրվել է այս տարբերակը ու կարևոր է այս տարբերակի ընտրությունը,որովհետև մենք  կապում ենք գույքահարկի ռեֆորմի հետ: Այդ ռեֆորմը, որ պետք է իրականացնենք շուկայական գնին մոտարկված արժեքից գույքի հարկումը ապահովվելու է այն պրոգրեսիվացումը, որը հանրության մոտ առաջացնում է մտավախություններ»,-ասաց ՊԵԿ-ի նախագահ Դավիթ Անանյանը:

Он пришел как специалист по налогам, а не председатель КГД (видео)
Поддержи А1+!Сегодня в НС проходило обсуждение законопроекта “О внесении поправок и дополнений в Налоговый кодекс” и прилагаемых законопроектов. Новый пакет представлял замминистра финансов Арман Погосян. В своем выступлении председатель КГД Давид Ананян отметил, что он пришел в НС как специалист по налогам, а не председатель КГД. На начальном этапе общего обсуждения изменения разделили на 3 группы - текущие, среднесрочные и перспективные.
Сегодня в НС представили пакет текущих изменений. По его словам, правительство преследовало цель представить такие изменения, чтобы реальный хозяйствующий субъект наряду с некоторыми изменениями системы налогообложения мог заниматься бизнесом.
“Здесь есть 3 вещи – изменение налогового бремени, увеличение налогового бремени на сферу потребления, в условиях снижения налогового бремени доходов и капитала. Это – идеологическая и очень важная вещь, мы можем спорить – почему выравненные 23%, а не 25% с необлагаемым порогом. В правительстве обсуждалось более 18 вариантов. Был выбран этот вариант и важен выбор этого варианта, потому что мы связываем с реформой налога на имущество. Эта реформа, которую мы должны осуществить, налогообложение имущества по стоимости, близкой к рыночной, обеспечит ту прогрессивность, которая вызывает беспокойства у общественности»,- сказал председатель КГД Давид Ананян.