Օրացույց. Մեր Մայիսի 1-երը. «Տարոն ջան, գեղեցիկ չի» (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին1991-ի մայիսի 1-ը Հայաստանում աշխատանքային օր է։ Աշխատավորների միջազգային օրը որպես տոն չի նշվում։ Օրն աշխատանքային է նույնիսկ դատարկ խանութների աշխատողների համար։ Մարդիկ տոնական տրամադրություն չունեն։ Արցախից ծանր լուրեր են հասնում։
Հայաստանի խորհրդարանը իրիկնային ռեժիմով է քննարկում երկրի սոցիալ-տնտեսական ծանր վիճակը։ Խորհրդային Օմոնի եւ ադրբեջանցի զինվորականների շրջափակման մեջ գտնվող Գետաշենից եւ Մարտունաշենից ընդունվում են նոր փախստականներ, որոնք հիմնականում ծերեր են, մայրեր եւ երեխաներ, տղամարդկանց ռուս զինվորները բաց չեն թողնում։
Այս օրերին ռմբակոծվում է նաեւ Հայաստանը։ Նոյեմբերյանի շրջանի Ոսկեպար գյուղում ընդհանրապես որեւէ կանգուն տուն չի մնացել, սպանվել է 9 ոստիկան, ուղղաթիռներով գնդակոծվում են Գորիսի գյուղերը։ Խորհրդային զինվորականների աջակցությամբ ադրբեջանցիները պատանդի կարգավիճակով առեւանգել են մի քանի հայ ոստիկանի եւ տեղական մարմինների ղեկավարների։
2000 թվականի մայիսի 2-ին վերջապես հանգուցալուծվում է Ռոբերտ Քոչարյան եւ վարչապետ Արամ Սարգսյան վեճը։ Վարչապետը հեռացվում է իր պաշտոնից։ Նրա հետ միասին պաշտոնանկ է արվում պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը։ Վարչապետի պաշտոնանկությունը Ռոբերտ Քոչարյանը բացատրում է նրանով, որ Արամ Սարգսյանին չի հաջողվել ստեղծել թիմ, որը կաշխատի հանրապետության նախագահի հետ։
2002-ի մայիսի 1-ին կոմունիստներին կրկին հաջողվում է բազմահազարանոց երթ կազմակերպել Աշխատավորների միջազգային տոնի առիթով։ Այս անգամ սակայն կոմունիստները հայտարարում են, որ տոնելու բան չկա, նրանք դուրս են եկել բողոքելու գործազրկության դեմ։
2012-ի մայիսի 1-ին Սերժ Սարգսյանն այցելեց Մաշտոցի պուրակ, որտեղ տեղադրված առեւտրային կրպակների դեմ բողոքում էին հասարակական եւ բնապահպանական ակտիվիստներ։ Սերժ Սարգսյանը պուրակ մտավ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հետ, որն բողոքի բոլոր օրերի ընթացքում պուրակ չէր այցելել։

Календарь: Наши 1-е Мая «Тарон, не красиво» (видео)
1-го мая 1991-го в Армении – рабочий день. Международный день трудящихся не отмечается в качестве праздника. Это рабочий день даже для работников пустых магазинов. У людей нет праздничного настроения. Из Арцаха поступают тяжелые вести.
Парламент Армении в вечернем режиме обсуждает тяжелое социально-экономическое положение в стране.  Из Геташена и Мартунашена, находящихся в блокаде советского Омона и азербайджанских военных принимаются новые беженцы  - в основном старики, матери и дети, мужчин российские военные не выпускают.
В эти дни бомбят и Армению. В селе Воскепар Ноемберянского района вообще не осталось ни одного стоячего дома, убито 9 полицейских, из вертолетов бомбят села Гориса. При содействии советских военных азербайджанцы в статусе заложников похитили несколько армянских полицейских и руководителей местных органов.
2-го мая 2000 года наконец разрешается спор между Робертом Кочаряном и премьер-министром Арамом Саргсяном. Премьер-министра отстраняют от должности. Вместе с ним уходит в отставку министр обороны Вагаршак Арутюнян. Роберт Кочаян объясняет отставку премьер-министра тем, что Араму Саргсяну не удалось создать команду, которая будет работать с президентом республики.
1-го мая 2002 года коммунистам вновь удается организовать многотысячное шествие по случаю Международного дня трудящихся. На этот раз однако коммунисты заявляют, что праздновать нечего, они вышли протестовать против безработицы.
1-го мая 2012-го года Серж Саргсян посетил парк Маштоца, где общественные и экологические активисты протестовали против размещения торговых павильонов. Серж Саргсян посетил парк с мэром Тароном Маргаряном, который на протяжении всех дней протеста не посещал парк.