Մարդիկ աշխատում են և աղքատ են (տեսանյութ)
«Մարդիկ աշխատում են և աղքատ են»,- այսպես շնորհավորեց Մայիսի մեկը՝ Աշխատանքի օրը, ՀՅԴ աշխատանքային իրավունքների պաշտպանության գրասենյակի ծրագրերի համակարգող  Թադևոս Ավետիսյանը։
Գրասենյակը վերջերս զեկույց է ներկայացրել աշխատողների իրավունքների և Հայաստանում առկա խնդիրների վերաբերյալ։ Մասնավորապես անդրադարձել է աշխատողների իրավունքներին, աշխատանքային ժամերին,  ծանր աշխատանք կատարողների վարձատրությանը, նվազագույն աշխատավարձի և այլ խնդիրների։
Բանախոսը փաստում է, որ Հայաստանը 2004 թվ-ից միջազգային պայմանավորվածություններ ունի, որոնք լիարժեք չի կատարում։
«Առարկայական որևէ ծրագիր չեմ տեսնում»,- նշեց Թադևոս Ավետիսյանը։
Նա հիշեց, որ մեկ տարի առաջ Ազգային Ժողով է ներկայացվել աշխատողների իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ օրենքի նախագիծը։ Այն համապատասխանում էր միջազգային չափանիշներին և քննարկվել է,սակայն  օրենքի նախագծի ճակատագիրը առկախ է մնում։
Անդրադառնալով վարչապետ Փաշինյանի հայտարարությանը՝  աշխատատեղերի 50 հազարով ավելացման մասին, Թադևոսյանը նկատեց, որ այդ տվյալները վերանայման և ուսումնասիրման կարիք ունեն։ Ըստ բանախոսի,  գործազուրկների թիվը պակասել է ընդամենը 4500-ով՝ 1,9%-ով, ինչը հուսադրող ցուցանիշ չէ.
«Նվազագույն աշխատավարձն էլ ավելացել է ընդամենը 2%-ով, բայց պետք է ունենայինք առնվազն 15%-ով բարձրացում։ Ստվերի կրճատումը չի լուծում գործազրկությունը։»։
Անդրադառնալով  հարկային օրենսգրքում հարկման փոփոխությանը՝ Թադևոսյանն ընդգծեց, որ այն բարեփոխում է հարուստների համար և նման մեխանիզմները կիրառվում են լիբերալ հասարակություններում։
«Մենք գնում ենք մի ճանապարհով, որը  չի բխում օբյեկտիվ իրականությունից։ Շատ քիչ երկրներ կան, որ այսօր կիրառում են համահարթ եկամտահարկ և սա ավելի  կխորացնի խնդիրները»։

Люди работают и они бедны (видео)
«Люди работают и они бедны»,- так поздравил с Первым мая координатор программ Бюро по защите трудовых прав АРФД Тадевос Аветисян.
Бюро недавно представило доклад о правах трудящихся и проблемах в Армении. В частности, затронул права трудящихся, рабочие часы, оплату людей, выполняющих тяжелый труд, минимальную зарплату и прочие проблемы.
Спикер заверяет, что у Армении с 2004 года есть международные договоренности, которая она полноценно не выполняет.
“Я не вижу никакой предметной программы”, - отметил Тадевос Аветисян.
Он отметил, что год назад в Национальное собрание был представлен законопроект о защите прав трудящихся. Он соответствовал международным критериям и обсуждался, однако судьба законопроекта остается неопределенной.
Обратившись к заявлению премьер-министра Пашиняна об увеличении рабочих мест на 50 тысяч, Тадевосян отметил, что это данные нуждаются в пересмотре и изучении. По словам спикера, число безработных уменьшилось всего на 4500 – 1,9%, что не является обнадеживающим.
«Минимальная зарплата увеличилась всего на 2%, но должно было быть повышение как минимум на 15%. Сокращение теневой экономики не решает проблему безработицы».
Обратившись к изменению налогообложения в налоговом кодексе, Тадевосян подчеркнул, что это – реформа для богатых, и подобные механизмы применяются в либеральных обществах.
«Мы идем по пути, который не вытекает из объективной действительности. Очень мало стран сегодня применяют выравненный подоходный налог и это еще больше углубит проблемы».