Կրճատումներ կարող են լինել  ինչպես նախկինում՝ քմահաճույքով. Անահիտ Ասատրյան (տեսանյութ)
«Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և  լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծով առաջարկվում  է պետական կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացման նպատակով կրճատել պետական կառավարման համակարգի մարմինների թիվը:
Հայաստանի պետհիմնարկների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և հանրային ծառայությունների աշխատողների արհմիության նախագահ  Անահիտ Ասատրյանի կարծիքով՝ կառավարության արդյունավետության մոդելը ներկայացված չէ և այս առումով մտավախություն ունեն:
«Պետք է զգույշ մոտեցում ցուցաբերել, հաշվարկված, որովհետև աշխատողները մտավախություն ունեն, որ կրճատումները կարող են լինեն  ինչպես նախկինում՝ քմահաճույքով»,- նկատեց Անահիտ Ասատրյանը :
Թեև կրճատումների արդյունքում, հնարավոր է աշխատավարձերի բարձրացում լինի, բայց այս պարագայում էլ  աշխատողի համար մեծ բեռ կդրվի:
«Մենք առաջարկել ենք, որ կոնկրետ հաշվարկ լինի, որ աշխատողները չափից շատ չծանրաբեռնվեն: Նրանք հանգստի իրավունք ունեն և արդյունավետ չէ այն աշխատողը, որը առավոտից գիշեր աշխատում է»:

Сокращения могут быть как и прежде – по произволу: Анаит Асатрян (видео)
Законопроектом о внесении поправок и дополнений в закон РА «О структуре и деятельности правительства» предлагается с целью повышения эффективности системы государственного управления сократить число органов государственной системы управления.
Председатель профсоюза сотрудников госучреждений, органов местного самоуправления и общественных служб Армении Анаит Асатрян считает: модель эффективности правительства не представлена и в этом плане у них есть опасения.
«Нужно проявить осторожный подход, просчитанный, потому что у работников есть опасения, что сокращения могут быть как и раньше - произвольные»,- отметила Анаит Асатрян.
Несмотря на то, что в результате сокращений может быть повышение зарплат, но и в этом случае будет большая нагрузка на сотрудника.
«Мы предложили, чтобы был конкретный расчет, чтобы работники не были чрезмерно загружены. Они имеют право на отдых, и неэффективен сотрудник, работающий с утра до ночи».