Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն ու Ռադան կարձագանքեն. Ստեփան Գրիգորյան
Երկու օր առաջ Զվարթնոց օդանավակայանի սահմանակետում  ուկրաինացի պատգամավորի նկատմամբ  կատարվածի վերաբերյալ իր դիրքորոշումն է հայտնել քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը։ Նրա խոսքով տեղի ունեցածը կարող է լուրջ հետևանքներ ունենալ Հայաստանի համար:
«Ոչ մեկը չի գա Հայաստան, ներդրում  անի, եթե համոզված չի, որ իրեն սահմանում ազատ մուտքի թույլտվություն կտան: Հակադրությունը ԱՄՆ-ի,  Ռուսաստանի և Եվրոմիության միջև բավականին լուրջ է:  Ո՞վ պետք է ներդրում անի Հայաստանում, առաջին հերթին  Եվրոպայից, ԱՄՆ-ից, Ճապոնիայից պետք է գան, այն երկրներից, որոնք Ռուսաստանի հետ լուրջ պրոբլեմներ ունեն, հիմա իրենք  կմտածեն, կարո՞ղ են Հայաստան մտնեն ու Ռուսաստանի պատճառով պրոբլեմներ  ունենան», - նշում է քաղաքագետը:
Սա միակ մարտահրավերը չի լինի Հայաստանի համար: Քաղաքագետը չի  հասկանում, թե ինչու է  Հայաստանը ստանձնում ինչ-որ պարտավորություններ, որոնք մեզ հետ կապ չունեն: Ստեփան Գրիգորյանն ընդգծում է, որ տեղի ունեցածը կարող է հայ-ուկրաինական հարաբերությունների վրա ազդեցություն ունենալ:
«Մուսատաֆա Նայեմը հայտնի, լրջագույն պատգամավոր է: Հավաստիացնում եմ, որ Ուկրաինայի և՛ արտգործնախարարությունը, և Գերագույն ռադան կարձագանքեն: Դա մեզ համար անցանկալի հետևանքներ կունենա»,- հավելեց Ստեփան Գրիգորյանը:
Հիշեցնենք, որ Մուստաֆա Նայեմը երկու օր առաջ է ժամանել Հայաստան և բախվել է  երրորդ երկրի, այն է Ռուսաստանի Ուկրաինայի նկատմամբ պատժամիջոցներին՝ պատգամավորը «մուտքի արգելքով» որպես  անցանկալի անձ է եղել գրանցված:

МИД и Рада Украины обсудят: Степан Григорян
Свою позицию относительно происшествия с украинским депутатом два дня назад на пропускном пункте аэропорта Звартноц выразил политолог Степан Григорян. По  его словам, происшедшее может иметь серьезные последствия для Армении.
«Никто не приедет в Армению делать инвестиции, если не уверен, что ему на границе дадут свободное разрешение на вьезд. Противостояние между США, Россией и Евросоюзом довольно серьезное. Кто должен делать инвестиции в Армении, в первую очередь – из Европы, США, из Японии, должны прийти из тех стран, у которых есть серьезные проблемы с Россией, сейчас они будут думать, могут ли они вьехать в Армению или из-за России у них будут серьезные проблемы», - отмечает политолог.
Это – не единственный вызов для Армении. Политолог не понимает, почему Армения берет на себя какие-то обязательства, которые не имеют к  нам отношения.  Степан Григорян подчеркивает, что происшедшее может оказать влияние на армяно-украинские отношения.
«Мусатафа Наем – известный, серьезнейший депутат. Заверяю, что и министерство иностранных дел, и Верховная рада Украины отреагируют. Это будет иметь нежелательные для нас последствия», - добавил Степан Григорян.
Напомним, что Мустафа Наем два дня назад прибыл в Армению  и столкнулся с санкциями третьей страны, а именно – России по отношению к Украины, депутат с «запретом на вьезд» был зарегистрирован как нежелательное лицо.