Կոնսերվատորիայի նոր ռեկտոր ընտրվեց Սոնա Հովհաննիսյանը (տեսանյութ)
Այս պահին Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում տեղի է ունենում ռեկտորի ընտրություններ: Ընտրությունը կատարվում է դռնփակ։
Այս պաշտոնի համար իրենց թեկնածությունն են առաջադրել ռեկտորի պաշտոնակատար Սոնա Հովհաննիսյանը և նախկին պրոռեկտոր Վաղարշակ Հարությունյանը:
Վերջինիս խոսքով՝ թեև մի քանի ամիս առաջ հրաժարականի դիմում է ներկայացրել, սակայն այսօր հնարավորություն է ընձեռնվել ազատ, անկախ ընտրություններ անցկացնելու, և ինքը ցանկացել է իր թեկնածությունը առաջադրել:
« Հաղթանակ բառը չեմ կարող հասկանալ, անկախ ընտրությունների արդյունքներից ես պատրաստ եմ առաջարկել իմ համագործակցությունը՝ ինչ կարգավիճակում էլ լինեմ,- ասաց նա։
Մինչ ներսում ընթանում է ռեկտորի ընտրությունները, դրսում ուսանողները ակցիա են անում՝ սատարելով ռեկտորի պաշտենակատար Սոնա Հովհաննիսյանին:
.« Ես չգիտեմ աջակցություն ունի Սոնա Հովհաննիսյանը, թե չէ, և երեխաները ինչի համար են հավաքվել, որևիցե գնահատական չեմ կարող տալ»,-ասաց Վաղարշակ Հարությունյանը ։
Իսկ Սոնա Հովհանիսյանը հարցին, թե աջակցություն ունի, թե ոչ՝ պատասխանեց. «Դուրս նայեք և կհամոզվեք. կարող եք հարցում անել»:
Ընտրությունների արդյունքներն ամփոփվեցին ե ւ ռեկտոր ընտրվեց Սոնա Հովհաննիսյանը։ Նա ստացել է 15, իսկ Վաղարշակ Հարությունյանը՝ 8 ձայն։

Новым ректором Консерватории была избрана Сона Ованнисян (видео)
В настоящий момент в Ереванской государственной консерватории имени Комитаса проходят выборы ректора. Выборы проходят при закрытых дверях.
Свою кандидатуру на эту должность выдвинули исполняющая обязанности ректора Сона Ованнисян и бывший проректор Вагаршак Арутюнян.
По словам последнего, хотя несколько месяцев назад он подал заявление, сегодня предоставлена возможность проведения свободных, независимых выборов, и он захотел выдвинуть свою кандидатуру.
«Я не могу понять слова победа, вне зависимости от результатов выборов я готов предложить мою кандидатуру, в каком бы статусе я ни был», - сказал он.
Пока внутри выборы ректора, снаружи студенты проводят акцию в поддержку исполняющей обязанности ректора Соны Ованнисян.
«Я не знаю, есть ли у Соны Ованнисян поддержка, или нет, и дети заюем собрались, я не могу дать оценку», - сказал Вагаршак Арутюнян.
А Сона Ованнисян на вопрос о том, есть ли у нее поддержка или нет, ответила: «Выйдете и убедитесь, можете провести опрос».
Подведены итоги выборов и ректором избрана Сона Ованнисян. Она получила 15, а Вагаршак Арутюнян – 8 голосов.