Հանրապետության տոնը՝ Ազատության հրապարակում. սպորտային խաղեր (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱզատության հրապարակում՝ Առաջին Հանրապետության օրվա առիթով Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը կազմակերպել էր տարբեր մարզաձևերի ցուցադրական ելույթներ: Ըմբշամարտ, բռնցքամարտ, վոլեյբոլ, բասկետբոլ, թենիս, բազկամարտ, ակրոբատիկա և այլ մարզաձևեր։ Սա մարզիկների համար հնարավորություն էր՝ ցուցադրել ոչ միայն իրենց կարողությունները, այլև անցորդներին ծառայել որպես օրինակ՝ սպորտին մեծ ուշադրություն դարձնելու համար։
Միջոցառմանը ներկա էր նաև Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարի առաջին տեղակալ Գաբրիել Ղազարյանը: Տարիներ շարունակ կազմակերպվող այս միջոցառումն ըստ նախարարի առաջին տեղակալի, առիթ է հանդիսացել, որպեսզի քաղաքացիները մեծ հետաքրքրությամբ մոտից ծանոթանան մարզաձևերին։
Վոլեյբոլի սիրահար Ինգան և ընկերները Ազատության հրապարակ էին եկել, որպեսզի անցորդներին ներկայացնեն խաղն ու դրա նկատմամբ հետաքրքրություն առաջացնեն։ Աղջիկներն իրոք, լավ էին խաղում, այնքան լավ, որ մեր նկարահանող խմբի մոտ անգամ ցանկություն առաջացավ մասնակցել դրան։
«Շատ կցանկանամ, որ վոլեյբոլի Հայաստանի հավաքականը շատ հաջողություններ գրանցի։ Մի քանի ամիս առաջ մինչև 15 տարեկան աղջիկների հավաքականը գնացել էր Վրաստան և զբաղեցրել 3-րդ տեղը։ Վստահ եմ, որ այս տարի առաջին տեղը կգրավենք»,- ասաց Ինգան։
Իսկ 9-ամյա Ալբերտը թենիս խաղալով՝ շատերի ուշադրությունն էր գրավել։ Չորս տարի է, ինչ զբաղվում է թենիսով։ Թեև ծնողների առաջարկով է թենիսն ընտրել, բայց ինքն էլ դեմ չի եղել դրան։

Праздник Республики на Площади Свободы (видео)
Поддержи А1+!На Площади Свободы в связи с Днем Первой Республики Министерство спорта и по делам молодежи организовало показательные выступления по различным видам спорта. Борьба, бокс, волейбол, баскетбол, теннис, армрестлинг, акробатика, и прочие виды спорта. Это – возможность для спортсменов показать не только свои возможности, но и служить примером для прохожих, чтобы они обратили большое внимание на спорт.
На мероприятии также присутствовал первый заместитель министра спорта и по делам молодежи Габриэль Казарян. Это мероприятие, которое организовывается на протяжении многих лет, по словам первого заместителя министра, служит поводом, чтобы граждане с большим интересом близко познакомились с видами спорта.
Любительница волейбола Инга и ее друзья пришли на Площадь Свободы, чтобы представить прохожим игру и вызвать интерес к ней. Девушки, действительно, хорошо играли, настолько хорошо, что у нашей съёмочной группы даже возникло желание поучаствовать в игре.
«Я бы очень хотела, чтобы волейбольная сборная Армении зарегистрировала много успехов. Несколько месяцев назад сборная девушек до 15 лет отправилась в Грузию и заняла 3-е место. Я уверена, что в этом году мы займем первое место», - сказала Инга.
А 9-летний Альберт, играя в теннис, привлек внимание многих. Он занимается теннисом четыре года. Хоть он и выбрал теннис по предложению родителей, но и он был не против.