Մանվել Գրիգորյանը հրաժարվել է տեղափոխվել ՔԿՀ հիվանդանոց
Տեղեկություններ էին տարածվել, թե քայլեր են ձեռնարկվել ԵԿՄ նախկին նախագահ, գեներալ-լեյտենանտ Մանվել Գրիգորյանին «Նաիրի» բժշկական կենտրոնից տեղափոխել Քրեակատարողական հիմնարկի կենտրոնական հիվանդանոց։
«Ա1+»-ը կապ հաստատեց Մանվել Գրիգորյանի փաստաբանական խմբի անդամ Արսեն Մկրտչյանի հետ, որը հաստատեց, թե այդպիսի փորձ արվել է։ Նա նշեց, որ փաստաբաններից Լևոն Բաղդասարյանը, Բուժվարչությանը ԵԿՄ նախկին նախագահի անունից, երկրորդ անգամ գրավոր դիրքորոշում է հայտնել, որով վերջինս ցանկություն չի հայտնել տեղափոխվել և բուժում ստանալ ՔԿՀ հիվանդանոցում։
Փաստաբան Մկրչյանի խոսքով՝ ՔԿՀ հիվանդանոցը հագեցված չէ համապատասխան կերպով, որպեսզի ապահովվի համապատասխան բուժումը և բուժանձնակազմը բավարար չէ 24-ժամյա անհարժեշտ բուժօգնություն ապահովելու համար։
Այս մասին նաև փաստաբանները տեղեկացրել են ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ։ «Տեղեկացրել ենք, որ կամքին հակառակ ուզում են տեղափոխել այնպիսի վայր, որտեղ ներկայումս ստացվող բուժումը չի կարող ստանալ»,- մանրամասնեց Մկրտչյանը։
Վերջինս հավելեց, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում դեռևս չհաղորդված վարույթ ունեն՝ ԵԿՄ նախկին նախագահի բուժման համար անհապաղ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ։ «Դատարանը մեզ ժամանակ է տվել համապատասխան փաստաթղթերը հավաքելու և դիմումը լրացնելու համար»,- նշեց նա։
Փաստաբանը նաև դիտավորություն է տեսնում, որը որ ուղղորդվում է ինչ-որ ուժերի կողմից, իր պաշտպանյալի հանդեպ իրականցվում են այնպիսի խոշտանգումներ, հետապնդումներ, որոնք  ոչ մեկի նկատմամբ չեն իրականացվել։  «Ես չգիտեմ՝ ում է հավաքագրել օտարերկրյա հետախուզական գործակալությունը, բայց համենայնդեպս նման միտում տեսնելու իրավունք ունեմ, որովհետև սա հային բնորոշ վարվելակերպ չէ. սա նման է ադրբեջանական պարտված գեներալների վերաբերմունքի»,- եզրափակեց նա։

Манвел Григорян отказался переместиться в больницу УИУ
Распространились сведения о том, что предприняты шаги в направлении перемещения бывшего председателя СДЕ, генерала-лейтенанта Манвела Григоряна из медицинского центра “Наири” в центральную больницу Уголовно-исполнительного учреждения.
«А1+» установил связь с членом группы адвокатов Манвела Григоряна Арсеном Мкртчяном, который подтвердил, что такая попытка была сделана. Он отметил, что адвокат Левон Багдасарян, от имени прежнего председателя СДЕ в третий раз письменно выразил позицию Медуправлению, которой последний не выразил желания переместиться и получить лечение в больнице УИУ.
По словам адвоката Мкртчяна, больница УИУ не оснащена соответствующим образом, чтобы обеспечить соответствующего лечения и медперсонала недостаточно для обеспечения 24-часовой необходимой медицинской помощи.
Об этом также адвокаты сообщили в офис Защитника прав человека РА. “Мы сообщили, что вопреки воле хотят переместить  в такое место, где не может получить то лечение, которое он получает в настоящее время”, - детализировал Мкртчян.
Последний добавил, в Европейском суде по правам человека у них есть еще не переданное сообщение относительно применения незамедлительных мер для лечения бывшего председателя СДЕ. “Суд нам дал время, чтобы собрать соответствующие документы и заполнить заявление”, - отметил он.
Адвокат видит преднамеренность, которая направляется какими-то силами, по отношению к его подзащитному осуществляются такие пытки, преследования, которые не осуществляли по отношению ни к кому. “Я не знаю, кого собрало иностранное разведывательное агентство, но во всяком случае у меня есть право видеть подобную тенденцию, потому что это – поведение, не характерное для армянина, это похоже на отношение проигравшего азербайджанского генерала”, - заключил он.