Երևանի պետական համալսարանն այսօր ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար կունենա
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱյսօր ժամը 15։00-ին Երևանի պետական համալսարանում տեղի կունանա ԵՊՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատարի ընտրությունը. այս մասին «Ա1+»-ի հետ հեռախոսազրույցում ասաց ԵՊՀ մամուլի խոսնակ Գևորգ Էմին-Տերյանը։
Նա դժվարացավ նշել, թե ովքեր են առաջարդվելու որպես ԺՊ թեկնածու՝ հավելելով, որ ԵՊՀ հոգաբարձուների կայանալիք նիստում կհնչեցվեն թեկնածուների անունները:
Հիշեցնենք, որ 2019 թ. մայիսի 23-ին Արամ Սիմոնյանը հրաժարական էր տվել։ Նրա և ներկայիս իշխանությունների միջև, մասնավորապես ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանի միջև հարաբերություններն այնքան էլ լավ չէին։ Իր հրաժարականի խոսքում, Սիմոնյանը նշել էր, որ համալսարանի շուրջ ստեղծված լարվածությունը չի թուլանում, գնալով ավելի է ուժեղանում, իսկ այդ լարվածության մեջ մեղադրել էր բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտում քաղաքականություն իրականացնող մարմնի ներկայացուցիչներին և անընդունելի համարել ԿԳՆ-ի կողմից վարվող քաղաքականությունը, ոչ միայն կրթության և գիտության ոլորտում, այլև համալսարանի նկատմամբ։
«Մայիսի 16-ին և 17-ին մենք, այն էլ, ցավոք սրտի, ոչ բոլոր համալսարանականներով, նշեցինք բուհի ծննդյան օրը, այցելեցինք Գյումրի: Այնուհետև այստեղ կազմակերպվեց համերգ, հետո տեղի ունեցավ «Լավագույն ուսանող» մրցանակաբաշխությունը, բայց պաշտոնական որևէ ուղերձ, որևէ շնորհավորանք ես չստացա, համալսարանը չստացավ։ Զանգեցին իմ ընկերները և այն մարդիկ, որոնք սիրում են համալսարանը և վերջ։ Նույնիսկ ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը չշնորհավորեց»,- ընդգծել էր նա՝ հավելելով, որ նույնիսկ իր ընդդիմադիրների կողմից քայլեր են ձեռնարկվել հորգաբարձուների խորհրդի կազմը փոխել և այդկերպ պաշտոնանկ անել իրեն։
ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 24-ին լրագորղների հետ ճեպազրույցում անդրադառնալով Սիմոնյանի հրաժարականին ասել էր, որ յուրաքանչյուր մեծ հիմնարկի ղեկավար ժամանակից շուտ հեռանալիս պետք է առաջին հերթին խոսի գրանցած հաջողությունների և անհաջողությունների մասին, ոչ թե փորձի ուրիշներին ինչ-որ բաներում մեղադրել։ «Կարծում եմ արժանապատիվ հեռանալը շատ լավ բան է։ Էս դեպքում ես նման գործելաոճ չտեսա»,- շեշտել էր Հարությունյանը՝ հավելելով, որ կարող էին իրենց ուզած հոգաբարձուների խորհրդի կազմը ձևավորել և այդ քայլին գնալ, սակայն այդպիսի միտում չեն ունեցել։

У Ереванского государственного университета сегодня будет временно исполняющий обязанности ректора
Поддержи А1+!Сегодня, в 15:00, в Ереванском государственном университете состоятся выборы временно исполняющего обязанности ректора ЕГУ – об этом в телефонной беседе с “А1+” сказал пресс-секретарь ЕГУ Геворг Эмин-Терьян.
Он затруднился отметить, кто будет выдвинут в качестве кандидата, добавив, что на предстоящем совете попечителей ЕГУ будут озвучены имена кандидатов.
Напомним, что 23-го мая 2019г. Арам Симонян подал в отставку. Между ним и нынешними властями, в частности, министром ОН Араиком Арутюняном, были не очень хорошие отношения. В своей речи Симонян отметил, что напряженность, создавшаяся вокруг университета, не ослабевает, а только усиливается, и обвинил в этой напряженности представителей органа, осуществляющего политику в сфере высшего образования и науки и счел неприемлемой политику, проводимую МОН не только в сфере образования и науки, но и по отношению к университету.
«16-го и 17-го мая мы, и то, к сожалению, не всеми университетами, отметили день рождения вуза, посетили Гюмри. Затем здесь был организован концерт, затем состоялась раздача призов “Лучший студент”, но я не получил, университет не получил никакого официального послания, поздравления. Позвонили мои друзья и люди, которые любят университет и все. Даже председатель совета попечителей ЕГУ не поздравил”, - подчеркнул он, добавив, что даже его оппоненты предпринимали шаги с тем, чтобы изменить совет попечителей и таким образом снять его с должности.
Министр ОН Араик Арутюнян на брифинге с журналистами 24-го мая, обратившись к отставке Симоняна, сказал, что каждый руководитель крупного учреждения, уходя раньше времени, должен в первую очередь говорить об успехах и неудачах, а не пытаться обвинить в чем-то других. “Думаю достойный уход – это хорошо. В этом случае я подобного стиля работы не увидел”, - подчеркнул Арутюнян, добавив, что они могли сформировать совет попечителей, такой какой хотели, и пойти на этот шаг, однако у них не было такого намерения.