Ուրախ եմ, որ «Էդմոն Մարուքյանի գծով» գիտությունների թեկնածուական եք ուզում պաշտպանել. Մարուքյանը՝ իշխանություններին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ես հասկանում եմ, որ գայթակղությունը մեծ է Ձեր՝ իմ հաշվին ինքնահատատվելու, իմ հաշվին հայտնի դառնալու, որովհետև հայտնի բան կա՝ «Խփում ես հայտնի մարդուն, ըտենց իրա հաշվին սկսում ես կայանալ, բան»,- իր ելույթի ժամանակ, խոսքն ուղղելով ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Համազասպ Դանիելյանին, ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
Նա ասաց, որ դա Դանիելյանին թույլ չեն տալու, և նա երկար ժամանակ պետք է աշխատի՝ «կլասիկի» մակարդակին հասնելու համար։
Մարուքյանը նշեց, որ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ համալսարանի դուռ փակողը ռեկտոր չպետք է լինի: Ապա շարունակելով ասաց, որ հայտարարվել էր, որ համալսարանը չի քաղաքականացվելու, եւ Դանիելյանին ասաց, որ հենց վերջինս խոստովանեց, որ հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է։
«Ես շատ ուրախ եմ, որ տենց «Էդմոն Մարուքյանի գծով» գիտությունների թեկնածուական եք արդեն ուզում պաշտպանել, ինչ գրում եմ, տենց ուշադիր հետևում եք, բան»,- հեգնեց Մարուքյանը «Իմ քայլը» պատգամավորին։
«Լուսավոր Հայաստան»-ի ղեկավարը իշխանություններին կոչ արեց հավատարիմ մնալ սկզբունքներին և ռեկտոր չնշանակել «ուսանողների դեմ դուռ փակողին», չքաղաքականացնել բուհերը: Նա շեշտեց, որ Դանիելյանի՝ համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի կազմում լինելն արդեն իսկ համալսարանի քաղաքականացնում է։
«Սկզբունք եք հայտարարել, պահե՛ք, ա՛յ ախպեր ջան»,- ընդգծեց պատգամավորը։ Վերջինս նաև նշեց, որ ընդդիմության պահանջն այն է, որ իշխանության ներկայացուցիչները լքեն բուհերում զբաղեցրած իրենց պաշտոնները կամ էլ հրաժարվեն պատգամավորական մանդատներից։
«Ես անգամ հիշում եմ՝ է՜հ, երկար տարիներ առաջ մի անգամ էլ «Ժառանգություն» կուսակցությունն էր այդպիսի կետ հրապարակել, թե բուհերը ոնց պետք է ապաքաղաքականացվեն»,- հիշեցրեց նա։

Я рад, что вы хотите защитить кандидатскую по наукам “по направлению Эдмона Марукяна”: Марукян - властям (видео)
Поддержи А1+!«Понимаю, что у Вас большое искушение самоутвердиться за мой счет, стать известным за мой счет, потому что есть известная вещь: “Бьешь по известному человеку, таким образом начинаешь становиться за его счет, и все такое”, - во время своего выступления, адресовав речь депутату НС от фракции “Мой шаг” Амазаспу Даниеляну, сказал глава фракции “Светлая Армения” Эдмон Марукян.
Он сказал, что они не позволят это Даниеляну, и он долгое время должен работать, чтобы дойти до уровня “классика”.
Марукян отметил, что Пашинян заявил, что тот, кто закрывает дверь университета, не должен быть ректором. Продолжая, сказал, что было объявлено, что университет не будет политизирован, и Даниелян сказал, что именно последний признался, что он является членом совета попечителей.
“Я очень рад, что вы уже хотите защитить кандидатскую диссертацию по наукам “по направлению Эдмона Марукяна”, вы так внимательно следите за тем, что я пишу, и все такое”, - с иронией сказал Марукян в адрес депутата от “Моего шага”.
Глава “Светлой Армении” призвал власти оставаться верными принципам и не назначать ректором “того, кто закрывает двери перед студентами”, не политизировать вузы. Он подчеркнул, что присутствие Даниеляна в составе совета попечителей вуза уже является политизацией университета.
“Заявили о принципе, соблюдайте его, братцы”, - подчеркнул депутат. Последний также отметил, что требование оппозиции в том, чтобы представители власти оставили свои должности в вузах или же отказались от депутатских мандатов.
“Я даже вспоминаю: эх, много лет назад однажды партия “Наследия” опубликовала такой пункт, как вузы должны деполитизироваться”, - напомнил он.