Կա դիմադրություն մեր որոշ գործընկերների կողմից. Թորոսյանը՝ Ծխելու դեմ օրենքի նախագծի մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱռանց ծխախոտի համաշխարհային օրվա կապակցությամբ «Ընտրի՛ր առողջությունդ, ոչ թե ծխախոտը» խորագրի ներքո այսօր Հյուսիսային պողոտայի Եվրոպական հրապարակում տեղի ունեցավ քարոզչական միջոցառում։
Միջոցառմանը մասնակցում էին Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը, Հայաստանում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ներկայացուցիչ Եգոր Զայցևը և այլք։
Իր ելույթում Զայցեևը նշեց, որ ծխողները պետք է հասկանան, որ ծխելով ոչ միայն իրենք իրենց են վնաս հասցնում, այլև շրջապատին։ «Ծխող մարդու մոտ քաղցկեղով հիվանդանալը 20 անգամ ավելի է հավանական, քան մարդու մոտ, ով չի ծխում։ Ով ծխում է, թունավորում է իր երեխաների, իր կնոջ թոքերը»,- շեշտեց նա։
Շարփը հայտարարեց, որ համատեղ հնարավոր է հասնել այն նվաճմանը, որով Հայաստանը կազատվի ծխախոտից։
Լրագրողների հետ ճեպազրույցում Արսեն Թորոսյանը դժվարացավ նշել, թե ծխելն արգելելու վերաբերյալ օրենքը երբ կընդունվի, որովհետև կառավարությունը կոլեգիալ մարմին է, և այնտեղ քննարկվելուց հետո միայն համապատասխան օրինագիծը կմտնի Ազգային ժողով՝ քննարկման։
«Առնվազն մեր մասով օրենքի նախագիծը պատրաստ է, և մենք փորձում ենք այն առաջ խաղացնել կառավարության շրջանակներում։ Անկեղծ կլինեմ. կա դիմադրություն մեր որոշ գործընկերների կողմից, որը մենք փորձում ենք հաղթահարել»,- ընդգծեց առողջապահության գերատեսչության ղեկավարը։ Նախարարի խոսքով՝ որոշ շտկումներ են կատարվում, հիմնավորումներ են ներկայացվում, և որից հետո այն ըստ ընթացակարգի կներկայացվի համապատասխան մարմիների տրամադրության տակ։
Թորոսյանն ասաց, որ դրանում անդրադարձ է կատարված ծխախոտի ցուցադրության սահմանափակմանը, փակ և կիսափակ տարածքներում, շքամուտքներում, կանգառներում, հանրային տրանսպորտում չծխելուն և այլն։

Есть противостояние со стороны наших некоторых коллег: Торосян о Законопроекте против курения (видео)
Поддержи А1+!В связи с Всемирным днем без табака с лозунгом «Выбирай здоровье, а не табак», сегодня на Площади Европы Северного проспекта состоялось агитационное мероприятие.
В мероприятии участвовали министр здравоохранения Арсен Торосян, постоянный координатор ООН в Армении Шомби Шарп, представитель Всемирной организации здравоохранения в Армении Егор Зайцев и другие.
В своем выступлении Зайцев отметил, что курильщики должны понимать, что куря они наносят вред не только себе, но и окружению. «У курящего человека вероятность заболевания раком в 20 раз выше, чем у человека, который не курит. Тот, кто курит, отравляет легкие своих детей, своей жены», - подчеркнул он.
Шарп заявил, что совместно можно достичь того, что Армения освободится от табака.
На брифинге с журналистами Арсен Торосян затруднился отметить, когда будет принят закон о запрете курения, потому что правительство – это коллегиальный орган, и только после обсуждения здесь соответствующий законопроект поступит на обсуждение в Национальное собрание.
«Как минимум по нашей части законопроект готов, и мы пытаемся продвинуть его среди правительства. Буду откровенен, есть противодействие со стороны некоторых наших коллег, которое мы пытаемся преодолеть», - подчеркнул глава здравоохранительного ведомства. По словам министра, проводятся некоторые уточнения, представляются обоснования, и после чего он по процедуре будет представлен в распоряжение соответствующих органов.
Торосян сказал, что в нем затронуто ограничение на показ сигарет в закрытых и полузакрытых территориях, в вестибюлях, на остановках, курение в общественном транспорте и др.