Պարզապես պատվաստվելով՝ կարող ենք կանխել քաղցկեղի մի քանի տեսակ. մասնագետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանում հակապատվաստումային ալիքը Լոս Անջելեսից վերարտադրողական բժշկության մասնագետ Վիգեն Սեպիլյանին զարմացնում է: Բժշկության պատմության մեջ, ըստ նրա, կարելի է երկու մեծագույն ձեռքբերում առանձնացնել՝ հակաբիոտիկներն ու պատվաստումները:
«Դա շատ վտանգավոր ալիք է, մենք փոքր երկիր ենք եւ կարող ենք մի քանի պատվաստումներով մեր փոքր երկիրը պաշտպանել: Վարակիչ հիվանդությունները, որոնց դեմ կարող ենք պատվաստվել, մինչեւ անգամ քաղցկեղ են առաջացնում: Այդ պապիլոմա վիրուսը կարող է առաջացնել արգանդի վզիկի քաղցկեղ, կոկորդի, մաշկի քաղցկեղ եւ այլն: Եւ պարզապես պատվաստվելով՝ այդ քաղցկեղը կարող ենք կանխել»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում նշեց Վիգեն Սեպիլյանը:
Մասնագետի խոսքով՝ թյուր են այն կարծիքները, որ պատվաստումները կարող են աուտիզմ առաջացնել, բազմաթիվ գիտահետազոտություններ ցույց են տվել, որ այդ մտահոգությունները ճիշտ չեն:

Просто прививаясь, вы можете предотвратить несколько видов рака: Специалист
Волна, направленная против прививок в Армении, удивляет специалиста в области репродуктивной медицины из Лос-Анджелеса Вигена Сепиляна. В истории медицины, по его словам, можно зафиксировать два величайших достижения – антибиотики и прививки.
«Это  - очень опасная волна, мы – маленькая страна и можем несколькими прививками защитить нашу маленькую страну. Инфекционные заболевания, против которых мы можем получить прививку, вызывают даже рак. Этот вирус папилломы может вызвать рак шейки матки, рак горла, кожи и др. И просто прививаясь, можно предотвратить рак»,- сказал Виген Сепилян в беседе с “А1+”.
По словам специалиста, ошибочны мнения о том, что прививки могут вызвать аутизм, многочисленные научные исследования показали, что эти беспокойства неверны.