Օրացույց. 3-ը հուլիսի. Հայաստանում պատրաստվում էին Սահմանադրության հանրաքվեին (տեսանյութ)
1995-ի հուլիսի 5-ին մեր երկրում առաջին գումարման ԱԺ ընտրություններն էին, որ զուգահեռվում էին Սահմանադրության հանրաքվեով։ Ընտրությունների արդյունքում խորհրդարանական 190 տեղից միայն 16-ը բաժին հասավ քաղաքական ընդդիմությանը, իսկ Սահմանադրությունն ընդունվեց։ ԿԸՀ ընդդիմադիր անդամները չեն ստորագրում Սահմանադրությունն ընդունված համարող ամփոփիչ արձանագրությունը՝ համարելով. որ խախտում է եղել։ Սահմանադրությունը կարող էր ընդունված համարվել, եթե դրա օգտին քվեարկեին ընտրողների ընդհանուր թվի մեկ երրորդից ավելին։ Այդքան մարդ նույնիսկ քվեարկությանը չէր մասնակցել օրենքով սահմանված ժամկետում, եւ հենց ընտրական օրվա ընթացքում ԿԸՀ-ն, ինքնուրույն որոշմամբ, երկարացրեց քվեարկության համար հատկացված ժամկետը:
1995-ին վերագործարկվեց հայկական ատոմակայանը։
«Իմ օրոք Հայաստանում մահվան դատավճիռ ի կատար չի ածվել եւ չի ածվի»,- 2001-ի այս օրը մեր երկրի նկատմամբ մոնիտորինգ իրականացնող ԵԽ նախարարների կոմիտեի խմբի ղեկավար Պիետրո Ագոյին հավաստիացրեց նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
2009-ի այս օրը ՀԱԿ երիտթեւը նամակ ուղարկեց ԵԽԽՎ Հայաստանի հարցի համազեկուցողներ Պրեսկոտին եւ Կոլումբիեին՝ մատնացույց անելով, որ ոտնահարվում է 16/77 բանաձեւի պահանջն, ըստ որի, մարտի 1-ի գործով կասկածյալները, մինչ հուլիսի 31-ը ինքնակամ ներկայանալով, կարող են մինչեւ դատավճռի հրապարակման պահը լինել ազատության մեջ։
Մյասնիկյան պողոտայի բնակիչ Սամվել Աբրահամյանն իր մեքենայով փակում է ավտոճանապարհը՝ բողոքելով այն փաստի դեմ, որ թաղամասի մոտ 60 ընտանիքի միակ ոտքի ճանապարհը դեպի կանգառ փակվել է։

Календарь: 3-е июля: В Армении готовятся к Конституционному референдуму (видео)
Поддержи А1+!5-го июля 1995 года в нашей стране проходили выборы в НС первого созыва, которые сопровождались референдумом Конституции. В результате выборов из 190 мест в парламенте только 16 дотались политической оппозиции, а Конституция была принята. Оппозиционные члены ЦИК не подписывают итоговый протокол, считающий Конституцию принятой, считая, что произошло нарушение. Конституция может считаться принятой, если в ее пользу проголосовали бы более трети общего числа избирателей. Столько людей даже не участвовали в голосовании в установленный законом срок, и именно в течение избирательного дня ЦИК, самостоятельным решением, продлил срок, предоставленный для голосования.
В 1995-м была вновь запущена армянская атомная станция.
«При мне в Армении не было и не будет вынесен смертный приговор», - в этот день 2001 года заверил Роберт Кочарян руководителя группы комитета министров СЕ, осуществляющей мониторинг нашей страны Пьетро Аго.
В этот день 2009 года молодежное крыло АНК отправило письмо в ПАСЕ содокладчиков по вопросу Армении Пресконти и Колумбие, указав, что нарушается требование резолюции 16/77, согласно которой, подозреваемые по делу 1-го марта, до 31-го июля, добровольно явившись, могут до момента публикации приговора быть на свободе.
Житель проспекта Мясникяна Самвел Абраамян на своем автомобиле перекрывает автомобильную дорогу, протестуя против того факта, что единственная пешая дорога к остановке для около 60 семей квартала закрыта.