Վարկ վերցնելիս չօգտվել միջնորդների ծառայություններից. «ՎՏԲ» բանկի արձագանքը՝ խարդախության զոհ դարձած ցուցարարներին
Աջակցիր «Ա1+»-ին«ՎՏԲ» բանկի հայաստանյան գրասենյակն արձագանքել է «Ա1+» լրատվականի «Վեց ընտանիք բնակարան կորցնելու վտանգի առջև է կանգնած» վերնագրով հրապարակմանը։
Բանկի հաղորդագրությունը ներկայացնում ենք ստորև.
«26 հուլիս 2019 թ.
Ի պատասխան a1plus.am կայքում հրապարակված տեսանյութի հայտնում ենք, որ Բանկի ներկայացուցիչները հանդիպել են այն հաճախորդներին, որոնք բողոքի ակցիա էին կազմակերպել ՀՀ Կառավարության շենքի դիմաց և պարզել բողոքի պատճառները:
Ըստ Հաճախորդների` գործել է գործողությունների մի սխեմա, որտեղ 3-րդ անձը (միջնորդը), ձեռք բերելով իրենցվստահությունը և մոլորեցնելով իրենց,համոզել է, որպեսզի նրանք իրենց անվամբ «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ-ում ձևակերպեն ոսկու գրավով ապահովված վարկեր`գրավադրելով միջնորդի ոսկյա իրերը: Վերցնելով վարկի ողջ գումարը` միջնորդը չի մարել վարկը` այդ մասով ամբողջ պատասխանատվությունը թողնելով Բանկի Հաճախորդների վրա, ինչը հանգեցրել է պարտքի բռնագանձման նպատակով վերջիններիս նկատմամբ դատական գործընթացներ սկսելուն:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը խորհուրդ է տալիս, ցանկացած տեսակի վարկ վերցնելիս (եթե նույնիսկ դրա ապահովման միջոց հանդիսացող գրավի առկա-ոսկյա իրերը պատկանում են միջնորդին), չօգտվել միջնորդների ծառայություններից և դիմել Բանկ ինքնուրույն:
Բանկը զգուշացնում է, որ նման դեպքերում վարկային պարտավորությունների չկատարման և հետագա բացասական հետեւանքների համար ամբողջ պատասխանատվությունըկրում է միայն վարկառուն»:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 11-ին Երևանի Վարդանանց 109 հասցեի բնակիչ Արմենուհի Գաբրիելյանն ու Սասունցի Դավիթ 40 հասցեի բնակիչ Վերգինե Ղազարյանը կառավարության դիմաց բողոքի ակցիա էին իրականացնում։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում նրանք ասել էին, որ «ՎՏԲ» բանկում իրենց ծանոթի խնդրանքով ոսկու գրավադրում են ձևակերպել, իսկ գրավադրման լուծարվելուց հետո բանկից տեղեկացրել են, որ 30 տոկոս տոկադրույքով վարկ է ձևակերպված իրենց անունով։ Նրանք նշել էին, որ այս խնդրով 6 ընտանիք բնակարան կորցնելու վտանգի առջև է կանգնած:

При получении кредита не пользоваться услугами посредников: Реакция банка «ВТБ» на демонстрантов, ставших жертвами мошенничества
Армянский офис банка «ВТБ» отреагировал на публикацию «А1+»  «Шесть семей стоят перед угрозой потерять квартиру».
Сообщение банка представляем ниже:
«26» июля 2019 г.
В ответ на видеоматериал,  опубликованный на сайте a1plus.am сообщаем, что представители Банка встретились с клиентами, организовавшими акцию протеста напротив здания Правительства РА и выяснили причины жалобы.
По словам Клиентов, действовала схема действий, где 3-е лицо (посредник), заручившись их доверием и введя их в заблуждение, убедил, чтобы они на свое имя оформили кредиты, обеспеченные залогом золота, в ЗАО «ВТБ Банк-Армения», заложив золотые предметы посредника. Взяв сумму кредита, посредник не погасил кредит, по этой части оставив всю ответственность на Клиентов Банка, что привело к началу судебных процесса по отношению к последним с целью взыскания долга.
Банк ВТБ-Армения рекомендует, получая любого рода кредит (если даже предметы, являющиеся средством его обеспечения – золотые изделия принадлежат посреднику), не пользоваться услугами посредника и обращаться в Банк самостоятельно.
Банк предупреждает, что в подобных случаях за невыполнение кредитных обязательств и дальнейшие негативные последствия всю ответственность несет только кредитодержатель».
Напомним, что 11-го июля жительница по адресу Ереван Вардананц 109 Арменуи Габриелян и жительница по адресу Сасунци Давид 40 Вергине Казарян проводили акцию протеста напротив правительства.
В беседе с «А1+»  они сказали,  что по просьбе их знакомого оформили залог золота в банке «ВТБ», а после расторжения залога из банка сообщили, что на их имя оформлен кредит с процентной ставкой 30%. Они отметили, что из-за этой проблемы 6 семей стоят перед угрозой потери квартиры.