Ով պետք է վճարի. Ռուբեն Մելիքյանը՝ ՄԻԵԴ վճռի մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՈ՞վ պետք է փոխհատուցի Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի կայացրած վճռով ՀՀ քաղաքացի Յուրի Վարդանյանի 1մլն 602 հազար եվրո գումարը։ Սա մինչ օրս ընդդեմ Հայաստանի կայացրած ամենամեծ գումարով որոշումն է։
«Իրավական ուղի» ՀԿ համահիմնադիր Ռուբեն Մելիքյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում հիշեց, որ Բուզանդ փողոցի տների հետ կապված դեպքեր են եղել, երբ գումարի փոխհատուցումը եղել է պետության եւ մասնավոր կառույցի համաձայնությամբ․
«Վճարվել են կոնկրետ կառուցապատողների կողմից, այդպիսի պրակտիկա Հայաստանում եղել է։ Ես ընդամենը կուզեի խնդրել մեր գործընկերներին ուսումնասիրել միջազգային փորձը։ Ես ուսումնասիրություն 2016-2017թվականներին եմ իրականացրել, այն ժամանակ չկար որեւէ պետություն, որը ուղղակիորեն եւ մեխանիկորեն կապ էր տեսնում նյութական փոխհատուցման միջեւ»։
Ռուբեն Մելիքյանը նշեց, որ Մոլոդովայի Հանրապետությունում փորձ էր կատարվել ընդունել օրենք, որով դատավորները պետք է փոխհատուցումներն անեն, սակայն միջազգային գործընկերները դա ուղղակի համարել են միջազգային ստանդարտներին անհամապատասխան․
«Եւ այս փորձը մինչեւ վերջ չէր արվել։ Միառժամանակ հասկանալի է մեր քաղաքացիների վրդովմունքը, որ դա պետք է արվի մեր հարկատուների հաշվին։ Կա նաեւ մոտեցում, որ սա այն գինն է, որ մեր հանրությունը պետք է վճարի, որպեսզի ունենա Եվրոպական դատարանի պաշտպանության մակարդակը»,-ասաց իրավապաշտպանը։

Кто должен платить? Рубен Меликян – о выплате в ЕСПЧ (видео)
Поддержи А1+!Кто должен возместить гражданину РА Юрию Варданяну сумму в размере 1 млн 602 драмов по приговору, вынесенному Европейским судом по правам человека. Это – решение против Армении с самой большой на сегодняшний день суммой.
Соучредитель НПО «Правовой путь» Рубен Меликян в беседе с «А1+» вспомнил, что были случаи, связанные с домами на улице Бюзанда, когда возмещение суммы было по согласию государству и частной структуры.
«Выплачивались конкретными застройщиками, в Армении была такая практика. Я всего лишь хотел бы попросить наших коллег изучить международный опыт. Я провел исследование в 2016-2017 годах, тогда не было государство, которое видело бы прямую и механическую связь между материальной компенсацией».
Рубен Меликян отметил, что в Республике Молдова была попытка принять закон, по которому судьи должны сделать перечисления, однако международные партнеры это просто сочли несоответствующим международным стандартом:
«И эта попытка не была сделана до конца. В то же время понятно возмущение наших граждан, что это должно производиться за счет наших налогоплательщиков. Есть и такой подход, что эта – та цена, которую наша общественность должна заплатить, чтобы иметь уровень защиты Европейского суда», - сказал правозащитник.