«Հիանալի է, որ «Իմ քայլը» բեռը վերցրեց իր վրա, որ ոչինչ չքանդվեց, ոչինչ չավերվեց, սակայն սա առաջին փուլն է» (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆոր համերգաշրջանը Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյան խոսքով, հատուկ նշանակություն է ունենալու, այն առումով, որ եթե նախկինում հաջողվել է մեծանուն մենակատարներ հրավիրել, ապա այս անգամ առաջին մեծության դիրիժորներ են գալու և աշխատելու նվագախմբի հետ։
«Սրա համար երկար տարիների աշխատանք է պահանջվել, և սա մի նոր էտապ կլինի նվագախմբի համար»,- ընդգծեց պարոն Թոփչյանը։
«Ա1+»-ի հարցին, թե ինչ տվեց «Իմ քայլը» բարեգործական հիմնադրամի և Հայաստանի դասական երաժշտության կոլեկտիվների համագործակցության հուշագիրը, նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարը պատասխանեց, որ հիանալի է, որ հիմնադրամը բեռը վերցրեց իր վրա, որ ոչինչ չքանդվեց, ոչինչ չավերվեց, կոլեկտիվները, որոնք մնացել էին առանց հովանավորների՝ կգոյատևեն։ Սա առաջին փուլն է և մեծ ձեռքբերում է։ Սակայն Թոփչյանն անհամբեր սպասում է այն օրվան, թե երբ կորոշվեն և կկարևորվեն առաջնահերթությունները։ Այսինքն` հարց կդրվի կոլեկտիվների ստեղծագործական մակարդակի մասին և համապատասխան մասնագետներն իրենց կարծիքը կհայտնեն։ Եվ այս դեպքում, ավելի մեծ ներդրումներ կարվեն այն կոլեկտիվներին, որոնք իրոք արժանի են ոչ միայն ազգային, այլև համաշխարհային ճանաչման։
«Պետությունը պետք է կանգնի նման կոլեկտիվների թիկունքին և աջակցի, որպեսզի նրանք կարողանան իրենց մեծ ձեռքբերումներով ներկայանալ աշխարհին որպես ազգային արժեք։ Այս քարքաշ վիճակից ու սպառողի դերից պետք է դուրս գալ ու որոշակի չափանիշների համապատասխանել։ Գուցեև դրսից պետք է մասնագետներ բերել և սա ամոթ չէ։ Կոնցերտ Գեբաու նվագախմբի կազմում երաժիշտների 15 տոկոսն են հոլանդացիներ, մյուսները՝ հրավիրյալ են, սակայն հարյուր հիսուն տարի նվագախումբը պահում է Հոլանդիայի պատիվը աշխարհի առաջ»։

«Замечательно, что «Мой шаг» взял груз на себя, что ничего не было разрушено, ничего не было уничтожено, однако это – первый этап» (видео)
Новый концертный сезон, по словам художественного руководителя и главного дирижера Национального филармонического оркестра Армении Эдуарда Топчяна, будет иметь особое значение, в том плане, что если ранее удавалось пригласить именитых солистов, то на этот раз придут и будут работать с оркестром дирижеры первой величины.
«Для этого требовалась многолетняя работа, и это будет новым этапом для оркестра», - подчеркнул господин Топчян.
На вопрос «А1+», что дал меморандум о сотрудничестве благотворительного фонда «Мой шаг» и коллективов классической музыки Армении, художественный руководитель оркестра ответил, что великолепно, что фонд взял на себя груз, что ничего не было разрушено, ничего не было уничтожено, коллективы, оставшиеся без спонсоров, продолжат существование. Это – первый этап и большое достижение. Однако  Топчян с нетерпением ждет того дня, когда будут определены приоритеты. То есть, будет поставлен вопрос о творческом уровне коллективов и соответствующие специалисты выразят свое мнение. И в этом случае будет сделано больше инвестиций в те коллективы, которые действительно достойны не только национального, но и международного признания.
«Государство должно встать за спиной подобных коллективов и помогать им, чтобы они могли своими достижениями предстать перед миром в качестве национальной ценности. Нужно выйти из этого состояния и роли потребителя и соответствовать определенным критериям. Возможно нужно привезти специалистов из-за рубежа и это не стыдно. В составе оркестра Концерт Гебау 15% музыкантов – голландцы, остальные – приглашенные, однако сто пятьдесят лет оркестр поддерживает авторитет Голландии в мире».