Դիլիջանի Բեթհովենի անվան դահլիճում երկար դադարից հետո համերգներ են կազմակերպվում
Վարդավառի տոնին Կոմպոզիտորների միության Դիլիջանի ստեղծագործական տանը տեղի է ունեցել դասական համերգ՝ հայ կոմպոզիտորների եւ կատարողների մասնակցությամբ։
Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանը նախաձեռնել է դասական համերգաշարերի միջոցով Դիլիջանի ստեղծագործական տան Բեթհովենի անվան դահլիճը որպես մշակութային խոշոր օջախ վերականգնելու ծրագիր։ Շարքի առաջին համերգին մասնակցում էին կոմպոզիտորներ Արամ Սաթյանը, Մարտին Վարդազարյանը, Արզաս Ոսկանյանը, Ավետիս Բերբերյանը, Դավիթ Սաթյանը։ Հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններով հանդես եկան երգչուհիներ Լուսինե Կզոչյանը եւ Նուշիկ Միքայելյանը, դաշնակահար Լիլիթ Արտեմյանը, թավջութակահար Նարեկ Հեքեքյանը։
Հնչեց երկու պրեմիերա։ Կոմպոզիտոր Էդգար Գյանջումյանի նվագակցությամբ հնչեցին նրա երկու նոր երգերը՝ Պաստերնակի եւ Լերմոնտովի խոսքերով, երգչուհի Արմինե Վարդանյանի կատարմամբ։
Միջոցառման հյուրերի թվում էր Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։ Դեսպանը Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանի եւ նրա տիկնոջ՝ Արմին Թումանյանի, Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախագահ Արամ Սաթյանի ուղեկցությամբ այցելեց Դիլիջանի ստեղծագործական տան այն քոթեջներ, որտեղ ապրել եւ ստեղծագործել է ռուս նշանավոր կոմպոզիտոր Դմիտրի Շոստակովիչը։
Դեսպանն իր խոսքում նշել է, որ Դիլիջանի ստեղծագործական տան պատմությունը նաեւ ռուսական երաժշտության պատմության մի էջ է, քանի որ այստեղ ստեղծագործել են նաեւ ռուս կոմպոզիտորները։ Նա հույս է հայտնել, որ առաջիկայում հնարավոր կլինի Տավուշի մարզպետարանի հետ համատեղ կազմակերպել նոր համերգներ։

В зале имени Бетховена в Дилижане после длительной паузы организуются концерты
Во время праздника Вардавар в Доме творчества Союза композиторов в Дилижане состоялся классический концерт при участии армянских композиторов и исполнителей.
Губернатор Тавуша Айк Чобанян инициировал программу восстановления зала имени Бетховена Дилижанского Дома творчества в качестве крупного культурного очага посредством классического цикла концертов. В отдельных концертах цикла принимали участие композиторы Арам Сатян, Мартын Вардазарян, Арзас Восканян, Аветис Берберян, Давид Сатян. С произведениями армянских композиторов выступили певицы Лусине Кзочян и Нушик Микаелян, пианистка Лилит Артемян, виолончелист Нарек Экекян.
Прозвучали две премьеры. Под аккомпонемент композитора Эдгара Гянджумяна прозвучали его две новые песни на слова Пастернака и Лермонтова, в исполнении певицы Армине Варданян.
В числе гостей мероприятия был чрезвычайный и полномочный посол Российской Федерации в Армении Сергей Копиркин. Посол в сопровождении губернатора Тавуша Айка Чобаняна и его супруги Армин Туманян, председателя Союза композиторов Армении Арама Сатяна, посетил те коттеджи Дилижанского дома творчества, где жил и творил выдающийся российский композитор Дмитрий Шостакович.
Посол в своей речи отметил, что история Дилижанского Дома творчества также является страницей российской музыкальной истории, поскольку здесь творили и российские композиторы. Он выразил надежду, что в дальнейшем будет возможно организовать новые концерты совместном с Тавушской областной администрацией.