«Տիգրան Մեծ» օպերայի բեմադրման համար առայժմ կա զրո դրամ (տեսանյութ)
Հայոց արքա Տիգրան Մեծին նվիրված շուրջ քառասուն օպերա է գրվել և այնպիսի հանճարեղ կոմպոզիտորներ են անդրադարձել, ինչպես Վիվալդին, Հենդելը, Գլյուկը։
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի տնօրեն Գագիկ Մանասյանի խոսքով, ամոթալի է այն փաստը, որ այս օպերաներից որևէ մեկն անգամ չի բեմադրվել Տիգրան Մեծի հայրենիք Հայաստանում։
Գագիկ Մանասյանը որոշել է «ուղղել» իրադրությունը, հանդես գալ որպես պրոդյուսեր և նախաձեռնում է բեմադրել Յոհան Ադոլֆ Հասեյի «Տիգրան Մեծ» օպերան։
Նա վստահ է, որ արքայի մասին, ով ստեղծեց Հայոց ամենահզոր պետությունը, օպերայի բեմադրությունը կարող է հայերին խորհելու առիթ տալ, թե ինչպես և ինչու կորցրին ծովից ծով Հայաստանը, վերագնահատելու անցյալն ու ներկան։
Որպես գլխավոր դիրիժոր հանդես կգա աշխարհահռչակ Ջորջ Փեհլիվանյանը, իսկ բեմադրիչը՝ Ռուսաստանի Դաշնության ժողովրդական արտիստ Գեորգի Իսահակյանը։
«Ինձ համար նման օպերա ղեկավարելը մեծ հաճույք պետք է ըլլա,- ասում է Ջորջ Փեհլիվանյանը,- առավել մանրամասները հայտնել չեմ կարող, քանի որ աշխատանքներն ու երաժիշտների ընտրությունը նոր պետք է ըլլա»։
Օպերան բեմադրելու հիմնական դժվարություններից պրոդյուսերը ընդգծում է երաժշտական դրդապատճառը։ «Այս քառասուն օպերաներից մեծ մասը գրված են «բարոկկո» ոճով, որն ունի ինքնատիպ գործիքակազմ։ Պետք են գործիքներ, երաժիշտ-կատարողներ, որոնց միգուցե կարիք լինի վերապատրաստել, գործիքներին տիրապետելու,- ասում է ֆիլհարմոնիայի տնօրենը և հավելում,- «Տիգրան Մեծ» օպերան կարող է հիմք դառնալ ֆիլհարմոնիայի կազմում «Բարոկկո նվագախումբ» ստեղծելու համար։
Երբ երազանքն իրականություն դառնա «Տիգրան Մեծը» կներկայացվի նախ Գառնիի տաճարում, այնուհետ Արցախի Տիգրանակերտ ամրոցում։ Նաև ֆիլմ-օպերա կնակարահանվի։
Սակայն, այս ամենն առայժմ կազմավորման փուլում է և պրոդյուսերի խոսքով, երազանքը իրագործելու համար առայժմ ունեն զրո դրամ։
«»Ա1+»-ի հարցին, թե ֆինանսավորման ինչ աղբյուրների ակնկալիք ունեն, բեմադրիչ Գեորգի Իսահակյանը պատասխանեց, որ կարևորը միտքն է, գաղափարը։ Ֆինանսական խնդիրը միշտ էլ կարելի է հաղթահարել, եթե կա գաղափար։

Для постановки оперы «Тигран Великий» пока есть ноль драм (видео)
Поддержи А1+!Об армянском царе Тигране Великом написано около сорока опер, и к нему обратились такие великие композиторы, как Вивальди, Гендель, Глюк.
По словам Государственной филармонии Армении Гагика Манасяна, стыден тот факт, что ни одна из этих опер не была поставлена на родине Тиграна Меца, в Армении.
Гагик Манасян решил «исправить» ситуацию, выступить в качестве продюсера и предпринимает постановить оперу Йохана Адольфа Гасе «Тигран Великий».
В качестве главного дирижера выступит всемирно известный Джордж Пехливанян, а постановщик – народный артист Российской Федерации Георгий Исаакян.
«Для меня возглавить подобную оперу должно быть большим удовольствием, - говорит Джордж Пехливанян, - не могу сообщить подробности, поскольку работа и выбор музыкантов должны быть только сейчас».
В качестве основных сложностей постановки оперы продюссер подчеркивает музыкальную причину. «Большинство из этих сорока опер написаны в стиле «барокко», у которого есть своеобразный инструментарий. Нужно инструменты, музыканты-исполнители, которых возможно будет необходимо переподготовить, владеть инструментами, - говорит директор филармонии и добавляет, - опера «Тигран Великий» может послужить основанием для создания «Оркестра Барокко» в составе филармонии.
Когда мечта станет реальностью, «Тигран Великий» будет представлен и в храме Гарни, затем в крепости Тигранакерт в Арцахе. Также будет снята фильм-опера.
Однако все это пока находится на стадии формирования и, по словам продюсеров, для осуществления мечты пока у них есть ноль драмов.
На вопрос «А1+», какие источники финансирования они ожидают, постановщик Георгий Исаакян ответил, что главное - идея. Финансовую проблему всегда можно преодолеть, если есть идея.