Փոփոխված/ Չինաստանում կրթությունը կիսատ չթողնելու համար երիտասարդը դիմել է Նիկոլ Փաշինյանին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին17-ամյա Տիրան Հովհաննիսյանը Չինաստանի Շանսիի մանկավարժական համալսարանի ամենաերիտասարդ և միակ հայազգի ուսանողն է։
Հայաստանից Չինաստան մեկնել է 15 տարեկանում՝ Նոր Խարբերդի միջնակարգ դպրոցն ավարտելուց հետո։ Համալսարանում 2 տարվա ուսումնական ծրագիրը 1 տարում է յուրացրել, ապա ուսումը շարունակել է անվճար հիմունքներով։ Ասում է՝ բարձր առաջադիմության համար համալսարանի ղեկավարությունը ցանկանում է, որպեսզի երիտասարդը շարունակի ուսումը եւ դոկտորական աստիճան ստանա։ Բայց հիմա լուրջ խնդրի առջեւ է հայտնվել։
«Եթե ես հիմա մեկնեմ բանակ, ապա ինչ արել եմ, կընկնի ջուրը, որովհետև ինձ թվում է՝ երկու տարի չխոսեմ չինարեն, ապա ամեն ինչ մոռացության կմատնվի»,- նշում է Տիրանը։
18 տարին լրանում է հաջորդ տարվա հունիսին։ Դեռ կես տարի առաջ նամակով դիմել է վարչապետին՝ խնդրելով հնարավորություն տալ ուսումը շարունակել։
«Վարչապետի աշխատակազմից ինձ հայտնեցին, թե՝ 2020 թվականի հունիսի 15-ին վերադարձիր Հայաստան, և այդ ժամանակ կորոշենք՝ դու կգնա՞ս ծառայության, թե՞ կվերադառնաս Չինաստան՝ ուսումը շարունակելու»,- ասում է նա։
Երիտասարդն ասում է՝ նման պատասխանն իրեն որևէ երաշխիք չի տալիս, թե խնդրանքը կկատարվի։ Բացի այդ՝ քննությունների շրջանում Հայաստանը գալը կարող է խնդիրներ առաջացնել։
«Իմ քննությունները կիսատ կմնան։ Քանի որ ես հիմա անվճար եմ սովորում, կարող է այնպես ստացվել, որ կտրվեմ անվճարից, և դա շատ ծանր կանդրադառնա ինձ վրա»,-ասում է ուսանողը։
Բաց նամակ է տեղադրել նաև իր ֆեյսբուքյան էջում։ Ասում է՝ գրառմանն արձագանքել է ԱԺ փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանը։ Այժմ Տիրան Հովհաննիսյանը նամակով դիմել է նաև Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանին, ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանին և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
Տիրանի խոսքով՝ ինքը ցանկանում է ուսումն ավարտելուց հետո վերադառնալ Հայաստան ու աշխատել այստեղ, նպաստել Հայաստան-Չինաստան հարաբերությունների մերձեցմանը։ Այժմ վարչապետի հետ հանդիպում է ակնկալում։ Ասում է՝ պատրաստ է քննարկել նաև ուսումնական հարցերի մասով երկու երկրների փորձի փոխանակման հնարավորությունները։
Կրթության նախարարությունից «Ա1+»-ին հայտնեցին, որ Տիրան Հովհաննիսյանից ստացել են 3 դիմում, դրանք ուղարկվել են համապատասխան ստորաբաժանումներ։ 3-ին էլ կպատասխանեն պատշաճ ժամկետներում։
Հոդվածից հետո Տիրանը ուղարկեց այս տեքստը.
Հերքում.Սույն թվականի օգոստոսի 2ին Տիրան Հովհաննիսյանի Ա1+_ին տվաած հարցազրույցում առկա է թյուրըմբռնում։ Տիրանը ցանկանում է ծառայել,բայց անհրաժեշտ է տարկետում։

Для того, чтобы не забыть китайский язык, молодой человек хочет не служить в армии (видео)
Поддержи А1+!17-летний Тиран Ованнисян – самый молодой студент Шансийского педагогического университета в Китае и единственный студент-армянин. Изучает китайский язык и китайскую культуру.
Он уехал в Китай из Армении в возрасте 15 лет, после окончания средней школы Нор Харберда. В университете он за 1 год освоил 2-летнюю учебную программу и продолжил обучение на бесплатной основе. Говорит: за высокую успеваемость руководство университета хочет, чтобы молодой человек продолжил обучение и получил докторскую степень. Но сейчас он стоит перед серьезной проблемой.
«Если я сейчас пойду в армию, то все, что я сделал, канет в воду, потому что мне кажется, что если я два года не буду говорить по-китайски, все забудется»,- отмечает Тиран.
18 лет исполняется в июне прошлого года. Еще полгода назад он письмом обратился к премьер-министру, попросив дать возможность продолжить обучение.
“Из аппарата премьер-министра мне сообщили, чтобы 15-го июня 2020 года я вернулся в Армению, и тогда решим, пойдешь ты на службу или вернешься в Китай, чтобы продолжить учебу”, - говорит он.
Юноша говорит, что подобный ответ не дает ему никаких гарантий, что его просьба будет исполнена. Кроме того, приезд в Армению во время экзаменационной сессии может вызвать проблемы.
“Мои экзамены останутся незавершенными. Поскольку я сейчас учусь бесплатно, может получиться так, что я срежусь с бесплатного, и это очень тяжело отразится на мне”, - говорит студент.
Он разместил открытое письмо и на своей странице в фейсбук. Говорит, на запись отреагировал вице-председатель НС Вагэ Энфиаджян. Сейчс Тиран Ованнисян обратился с письмом также к министру образования, науки, культуры и спорта Араику Арутюняну, президенту РА Армену Саркисяну и премьер-министру Николу Пашиняну.
По словам Тирана, он хочет после окончания вернуться в Армению и работать здесь, способствовать сближению отношений Армения-Китай. Сейчас ждет встречи с премьер-министром. Говорит: готов обсудить также возможности обмена опытом между двумя странами по части образовательных вопросов.
Из Министерства образования “А1+” сообщили, что они получили от Тирана Ованнисяна 3 заявления, они были направлены в соответствующие подразделения. На все 3 ответят в надлежащие сроки.