Ամուլսարի հանքի շահագործման ռիսկերը կառավարելի են. երկրաբան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՔանի դեռ վերջնական որոշում չկա, Ամուլսարի ոսկու հանքի շուրջ կրքերը շարունակում են թեժ մնալ: Բնապահպանները եւ հարակից համայնքների բնակիչները մեկ տարուց ավելի է՝ փակ են պահում Ամուլսար տանող ճանապարհը:
Այսօր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղղաթիռով այցելել է Ջերմուկ քաղաք, շրջել ջերմուկցիների տներով, լսել նրանց։ Վարչապետը նախօրեին խորհրդակցություն է ունեցել հանքը շահագործել ցանկացող «Լիդիան Արմենիա» ընկերության եւ իրավասու նախարարությունների ներկայացուցիչների հետ: Որոշում է կայացվել «Էլարդ» միջազգային փորձագիտական ընկերության եզրակացությունն ուղարկել Շրջակա միջավայրի նախարարություն՝ ավելի խորն ուսումնասիրելու համար:
«Ա1+»-ը քննարկում է կազմակերպել Ամուլսարի թեմայով։ Քննարկման հյուրերն են Բնապահպանության նախկին նախարար, ՀՀ ԳԱԱ երկրաբանության ինստիտուտի տնօրենի խորհրդական Սարգիս Շահազիզյանը, Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, բնապահպան Նազելի Վարդանյանը եւ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեւորգ Գորգիսյանը։

Страсти вокруг Амулсарского золотого рудника продолжают разгораться (видео)
Пока нет окончательного решения, страсти вокруг Амулсарского золотого рудника продолжают разгораться. Экологи и жители соседних общин более года как перекрыли дорогу, ведущую в Амулсар.
Сегодня премьер-министр Никол Пашинян на вертолете посетил Джермук, обошел дома джермукцев, выслушал их. Премьер-министр накануне провел совещания с представителями компании “Лидиан Армения”, которая хочет эксплуатировать месторождение, и уполномоченных министерств. Было принято решение отправить заключение международной  экспертной компании “Элард” в Министерство окружающей среды для более глубокого изучения.
«А1+» организовал обсуждение на тему Амулсара. Гости обсуждения – бывший министр экологии, советник директора Института геологии НАН РА Саркис Шахазизян, кандидат юридических наук, эколог Назели Варданян и депутат от фракции НС “Светлая Армения” Геворг Горгисян.