Կյանքից հեռացել է կոմպոզիտոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Գագիկ Հովունցը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը խորը վշտով տեղեկացնում է, որ սեպտեմբերի 1-ին, 89 տարեկանում կյանքից հեռացել է կոմպոզիտոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Գագիկ Հովունցը:
Գագիկ Հովունցը ծնվել է 1930 թ. մարտի 1-ին, Երևանում: 1939 թ. ուսանել է Երևանի Ա. Սպենդիարյանի անվան երաժշտական դպրոցի Վ. Ախշարումյանի ջութակի դասարանում, 1946 թ.՝ Երևանի Պ. Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցի Կ. Դոմբաևի դասարանում:
1954 թ. ավարտել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ջութակի (Կարպ Դոմբաևի դասարան), 1957 թ.` կոմպոզիցիայի (Գրիգոր Եղիազարյանի դասարան) բաժինները: 1964 թվականից կոնսերվատորիայում դասավանդում է հարմոնիա (1990 թվականից` պրոֆեսոր): Գրել է սիմֆոնիկ և կամերային երկեր, գործիքային ստեղծագործություններ՝ դաշնամուրի և նվագախմբի, ջութակի և նվագախմբի կոնցերտներ, դաշնամուրի և նվագախմբի, թավջութակի և նվագախմբի կոնցերտային ինվենցիաներ, ինվենցիաների 3 շարք նվագախմբի համար, գործիքային սոնատներ, պիեսներ և այլն:
1957 թվականից Հայաստանի կոմպոզիտորների միության անդամ է:
1978-85 թթ. Մոսկվայում թողարկվել է նրա ստեղծագործությունների 4 ձայնապնակ, 2008 թ. և 2013 թ. Փարիզում՝ 2 ձայնասկավառակ:
1962 թ. «Լարային քառյակի» (1960 թ.) համար Մոսկվայում պարգևատրվել է 1-ին կարգի դիպլոմով: 1984 թ. արժանացել է Հայաստանի արվեստի վաստակավոր գործչի կոչման, 2013 թ.՝ ՀՀ «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի մեդալի:
Գագիկ Հովունցի պայծառ հիշատակը երկար կմնա գործընկերների, մտերիմների, արվեստասեր հասարակության սրտերում:

Ушел из жизни композитор, заслуженный деятель искусств РА Гагик Овунц
Поддержи А1+!Министерство образования, науки, культуры и спорта РА с глубокой скорбью сообщает, что 1 сентября в возрасте 89 лет ушел из жизни композитор, заслуженный деятель искусств РА Гагик Овунц.
Гагик Овунц родился 1 марта 1939 года в Ереване. С 1939 г. учился в музыкальной школе им. Спендиаряна в классе скрипки В. Ахшарумяна, с 1946 г. в музыкальной школе им. П. Чайковского в классе К. Домбаева.
В 1954 г. окончил Ереванскую государственную консерваторию им. Комитаса (класс скрипки Карпа Домбаева), в 1957 г. отдел композиции (класс Григора Егиазаряна). С 1964 года Овунц преподавал в консерватории гармонию (с 1990 года - профессор).
Написал симфонические и камерные произведения, инструментальные произведения - концерты для фортепиано и оркестра, скрипки и оркестра, концертные инвенции для фортепиано и оркестра, для виолончели и оркестра, для 3-х комплектов оркестров, инструментальные сонаты, пьесы и т. д.
С 1957 года является членом Союза композиторов Армении.
В 1978 - 85 гг. в Москве были выпущены 4 грампластинки с его произведениями, в 2008 году и в 2013 году в Париже - 2 диска.
В 1962 году за “Струннуй квартет” (1960 г.) он в Москве был награжден Дипломом 1-ой степени.
В 1984 г. Овунц был удостоен звания Заслуженного деятеля искусств Армении, в 2013 году медали “За заслуги перед Отечеством” 1-ой степени.