Ուսուցիչը հանդիպման է հրավիրում կրթության նախարարին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱբովյան քաղաքի թիվ 8 դպրոցի կենսաբանության նախկին ուսուցչուհի Անահիտ Հայրապետյանը դժգոհում է, իրեն ազատել են աշխատանքից, պատճառաբանելով, որ ինքը թոշակառու է։ Նա նշում է, որ այդ դպրոցում աշխատել է 1980 թվականից մինչև 1913 թվականը, որից հետո անցյալ տարվա ապրիլի 12-ին վերսկսել է աշխատանքն այդ դպրոցում, սակայն կրկին աշխատանքից ազատվել է տնօրենի կողմից։
«Պահանջում եմ կլոր սեղանի շուրջ հանդիպում կրթության նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ: Քանի որ դպրոցի համար իր բոլոր գեղեցիկ որոշումները մնում է ստվերում։ Վաստակավոր և դասապրոցեսը ճիշտ ղեկավարող ուսուցիչները տանը նստած են, լրացնում են գործազուրկների թիվը։ Դպրոցը լցված է կադրերով, որոնք չեն կարողանում դասապրոցեսը կազմակերպել։ Աշխատանքի խնդիր ունեմ, չեմ ուզում լինել գործազուրկ»։
Անահիտ Հայրապետյանը նշում է, որ խնդրի համար գնացել է մարզպետրան, սակայն իրեն չեն ընդունել։ Դիմել է նաև դպրոցի տնօրենին, սակայն վերջինս ասել է, որ պետք է աշխատի ֆիզարձակուրդի մեջ գտնվող ուսուցչուհին։
«Ա1+»-ը կապ հաստատեց նաև թիվ 8 դպրոցի փոխտնօրեն Գայանե Դավթյանի հետ։ Վերջինս նշեց, որ 2018 թվականին տնօրենը Անահիտ Հայրապետյանին ընդունել է աշխատանքի, որպես ֆիզարձակուրդի մեջ գտնվող կենսաբանության ուսուցչուհուն փոխարինող, և երբ ուսուցչուհին վերադարձել է արձակուրդից, ինքը մեխանիկորեն տեղը զիջել է նրան»։

Учительница приглашает на встречу министра образования (видео)
Поддержи А1+!Бывшая учительница биологии школы № 8 города Абовян Анаит Айрапетян недовольна, ее уволили, мотивируя тем, что она – пенсионерка. Он отмечает, что работала в этой школе с 1980 года по 1913 год, после чего 12-го апреля прошлого года возобновила работу в этой школе, однако была вновь уволена директором.
«Требую встречи с министром образования Араиком Арутюнянм за круглым столом. Поскольку его красивые решения для школы остаются в тени. Заслуженные учителя, правильно руководящие учебным процессом, сидят дома, пополняют число безработных. Школа полна кадров, которые не могут организовать учебный процесс. У меня есть проблема с работой, не хочу быть безработной».
Анаит Айрапетян отмечает, что по этой проблеме отправилась в областную администрацию, но ее не приняли. Обратилась к директору школы, однако последний сказал, что должна работать учительница, находящаяся в декрете.
«А1+» установил связь также с замдиректора школы № 8 Гаянэ Давтян. Последняя отметила, что в 2018 году директор приняла Анаит Айрапетян в качестве замещающей находящейся в декрете учительницы биологии, и когда учительница вернулась из отпуска, она механически уступила место ей».