Տիգրան Մանսուրյանը մեր ժամանակների ամենակարևոր կոմպոզիտորներից է. Անյա Լեխներ
Սեպտեմբերի 5-ին «Մաեստրո Մանսուրյան» համերգաշարի շրջանակներում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ ներկայացրեց Տիգրան Մանսուրյանի սիմֆոնիկ ստեղծագործությունները։ Որպես մենակատարներ հանդես եկան թավջութակահար Անյա Լեխները, ջութակահար Անուշ Նիկողոսյանը, դաշնակահար Հայկ Մելիքյանը։
Անյա Լեխները նկատում է, որ ինքը մաեստրո Մանսուրյանի երաժշտության հետ շփվում է 2003 թվականից՝ տարբեր անսամբլների, նվագախմբերի հետ կատարելով նրա ստեղծագործությունները՝ գրված թավջութակի համար։ «Մանսուրյանական արվեստին ծանոթանալու առաջին իսկ պահից նրա երաժշտությունը հուզել է ինձ, եղել հոգեհարազատ, և ես կարծում եմ, որ նա մեր ժամանակների ամենակարևոր կոմպոզիտորներից է»,- ասում է Անյա Լեխները։
Երաժշտագետները նշում են, որ Տիգրան Մանսուրյանը միշտ հավատարիմ է իր ստեղծագործական սկզբունքներին, նրա համար կարևորագույնը եղել են կոմիտասյան ավանդույթները, ազգային հիմքը, և նա կարողացել է այդ ավանդույթները շատ ինքնատիպ կերպով դրսևորել իր ստեղծագործություններում։
Նշենք, որ «Մաեստրո Մանսուրյան-80» համերգաշարը կազմակերպել է Երևանի քաղաքապետարանը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։

Тигран Мансурян – один из самых важных композиторов нашего времени: Аня Лехнер
Поддержи А1+!5-го сентября в рамках цикла концертов «Маэстро Мансурян» Государственный симфонический оркестр Армении под руководством художественного руководителя и главного дирижера Сергея Смбатяна представил симфонические произведения Тиграна Мансуряна. В качестве солистов выступили виолончелистка Аня Лехнер, скрипачка Ануш Никогосян, пианист Айк Меликян.
Аня Лехнер отмечает, что она связана с музыкой Мансуряна с 2003 года, с различными ансамблями, оркестрами исполняя его произведения для виолончели. «С первого же момента знакомства с мансуряновским исскуством его музыка волновала меня, была близкой душе, и я думаю, что он – один из важнейших композиторов нашего времени», - говорит Аня Лехнер.
Музыковеды отмечают, что Тигран Мансурян всегда верен своим творческим принципам, для него самыми важными были комитасовские традиции, национальная основа, и он сумел очень своеобразным образом проявить эти традиции в своих произведениях.
Отметим, что цикл концертов «Маэстро Мансурян – 80» организовала мэрия Еревана, при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА.