Ռեյտինգային ընտրակարգը խնդրահարույց է․Համազասպ Դանիելյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՕրենսդիր իշխանությունը մտադիր է Կուսակցությունների մասին օրենքում և Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարել։ Խորհրդարանում աշխատանքը համակարգում է «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Համազասպ Դանիելյանը։ Քննարկումներ են տեղի են ունենում մյուս 2 խորհրդարանական ուժերի հետ։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորը նշեց, որ աշխատանքներին կմասնակցեն նաև Արդարադատության նախարարությունից, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովից, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից ներկայացուցիչներ։
Քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները և արտախորհրդարանական ուժերը նույնպես հնարավորություն կունենան իրենց առաջարկները ներկայացնել։ Համազասպ Դանիելյանը դեռևս վաղ է համարում այս փուլում բուն բովանդակությունից խոսել, բայց ներկայացնում է այն կետերը, որոնց շուրջ քննարկումներ են տեղի ունենում։
«Ես կարող եմ ներկայացնել հիմնական ուղղությունները, որոնց շուրջ աշխատելու ենք։ Դրանք կուսակցությունների և քարոզարշավի ֆինանսավորումն է, դրանք կուսակցությունների գրանցման և գործունեության պայմաններն են, դրանք պատժամիջոցների ցանկի և պայմանների վերանայումն է։ Դրանք ներքին ժողովրդավարության հետ կապված կարգավորումներն են կուսակցությունների մասին օրենքում»։
Ռեյտինգային ընտրակարգը մաս կկազմի՞ Ընտրական օրենսգրքում, թե՞ ոչ, դեռ վաղ է ասել։ Բայց Համազասպ Դանիելյանը շարունակում է համարել, որ այն խնդրահարույց է։ Հարցին, թե խմբակցությունում իր կարծիքը կիսողներ կա՞ն, Համազասպ Դանիելյանն արձագանքեց․
««Իմ քայլը» խմբակցության այս կազմով առանձին քննարկում այս թեմայով չենք ունեցել, բայց ռեյտինգայինի հետ կապված մոտեցումները ձևակերպված են եղել տարբեր փաստաթղթերում, ուստի ինձ համար գոնե ծանոթ չէ որևէ մեկը, որ ասում է՝ ռեյտինգայինը լավ ընտրակարգ է»։

Рейтинговая избирательная система чревата проблемами: Амазасп Даниелян (видео)
Законодательная власть намерена внести поправки в Закон о партиях и в Избирательный кодекс. Работу в парламенте координирует депутат от фракции “Мой шаг” Амазасп Даниелян. Обсуждения проходят с 2 другими парламентскими силами.
В беседе с «А1+» депутат от фракции “Мой шаг” отметил, что в работах примут участие также представители из Министерства юстиции, Центральной избирательной комиссии, Бюро Защитника прав человека.
Представители гражданского общества и внепарламентские силы также получат возможность представить свои предложения. Амазасп Даниелян считает, что на этом этапе пока рано говорить о самом содержании, но представляет пункты, вокруг которых проходят обсуждения.
«Я могу представить основные направления, по которым мы будем работать. Это – финансирование партий и агитационной кампании, это – условия регистрации и деятельности партий, это – пересмотр списка и условий санкций. Это – регулирования, связанные с внутренней демократией в законе о партиях».
Составит ли рейтинговая избирательная система часть Избирательного кодекса или нет?  Говорить пока рано. Но Амазасп Даниелян продолжает считать, что она чревата проблемами. На вопрос, есть ли во фракции разделяющие его мнение, Амазасп Даниелян отреагировал:
«В этом составе фракции “Мой шаг” у нас не было отдельного обсуждения на эту тему, но связанные с рейтинговой подходы были сформулированы в различных документах, следовательно мне хотя бы неизвестен кто-либо, кто говорит, что рейтинговая – это хорошая избирательная система».