Մանսուրյանի «Ո՞ւր է,Աբել, եղբայր քո» կոնցերտ-ռեքվիեմը՝ աշխարհահռչակ Անդրեյ Բորեյկոյի ղեկավարությամբ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Թավջութակի կոնցերտը ինձ պատվիրել էին 2010 թվականին, Քյոլնի միջազգային փառատոնից: Պրեմիերան ապրիլի 24-ինէր։ Օրվա խորհուրդը ուղղակի զուգադիպություն էր, սակայն որոշեցի գրել կոնցերտ-ռեքվիեմ՝ «Ու՞ր է Աբել եղբայր քո» խորագրով։ Իհարկե ցանկություն ունեի, որ Երևանում էլ հնչեր»,- ասում է կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը։
Վաղը՝ «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում, Տիգրան Մանսուրյանի 80-ամյա հոբելյանին նվիրված համերգում, Երևանյան 13-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում կհնչի այս կոնցերտը՝ թավջութակի համար։ Մենակատարը թավջութակահար Սևակ Ավանեսյանն է, դիրիժորը՝ համաշխարհային ճանաչում ունեցող Անդրեյ Բորեյկոն։
Սևակ Ավանեսյանի խոսքով, երբ ինքը Անդրեյ Բորեյկոյին առաջարկեց գալ Հայաստան, նա համաձայնեց՝ պայմանով, որ Տիգրան Մանսուրյանի գործերից է ղեկավարելու։

Концерт-реквием Мансуряна “Где твой брат, Авель?” под руководством всемирно-известного Андрея Бобейко (видео)
«Концерт для виолончели мне заказали в 2010 году, из Кельнского международного фестиваля. Премьера была 24-го апреля. Таинство дня было просто совпадением, однако я решил написать концерт-реквием, озаглавленный “Где твой брат, Авель?”. Конечно, у меня было желание, чтобы прозвучал в Ереване»,- говорит композитор Тигран Мансурян.
Завтра, в концертном зале “Арам Хачатрян”, на концерте, посвященном 80-летнему юбилею Тиграна Мансуряна, в рамках 13-го Ереванского международного музыкального фестиваля прозвучит этот концерт для виолончели. Солист – виолончелист Севак Аванесян, дирижер – всемирно известный Андрей Борейко.
По словам Севака Аванесяна, когда он предложил Андрею Борейко приехать в Армению, тот согласился при условии, что будет руководить исполнением какого-либо произведения Тиграна Мансуряна.