Մարդու առողջական վիճակը կապ չունի մեղադրանքի հետ. իրավապաշտպանը՝ Մանվել Գրիգորյանի մասին (տեսանյութ)
Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի առողջական վիճակն ուսումնասիրող միջգերատեսչական հանձնաժողովը ներկայացրել է եզրակացություն, որի համաձայն Մանվել Գրիգորյանի ներկայիս առողջական վիճակը խոչընդոտ չէ, որպեսզի նա մասնակցի դատական նիստերին։ Հանձնաժողովը եզրակացրել է նաև, որ նրա առողջական վիճակը համատեղելի է կալանքի հետ։
Իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանը, «Ա1+»-ի հետ զրույցում անդրադառնալով միջգերատեսչական հանձնաժողովի որոշմանը, նշեց.
«Միջգերատեսչական հանձնաժողովի եզրակացությունները երբեք կասկածի տակ չեմ դնում, այնտեղ տարբեր բժիշկներ են, ովքեր հետազոտում են և բավականին լուրջ հետազոտություն է»։
Ըստ Ալեքսանյանի, եթե համատեղելի է, ուրեմն Մանվել Գրիգորյանը պետք է կարողանա հարմարվել այդ իրավիճակին։
«Օրենքի առաջ բոլորն են հավասար։ Միայն անհամատեղելիության սկզբունքով կարող էին փոխել նրա խափանման միջոցը։ Ես դեմ չէի լինի, որ փոխվեր Մանվել Գրիգորյանի  խափանման միջոցը, եթե այդքան ծանր հիվանդություններ ունի, և իրոք, ես հավատում էի, որ նրա վիճակը բավականին վատ է։ Հիմա պետք է ստիպված լինեն միջգերատեսչական հանձնաժողովի եզրակացությանը հավատալ փաստաբանները ևս»։
Ալեքսանյանի խոսքով՝ այնուամենայինվ ճիշտ կլինի, որ նրա ինքնազգացողության վատացմանը և հիվանդություններին ուշադիր լինեն,  որովհետև մարդու առողջական վիճակը կապ չունի մեղադրանքի  հետ.
«Հանրության ատելությամբ լցված արձագանքը փոխում է մթնոլորտը, վատ է անդրադառնում։ Գործը դատարանում քննվում է, պետք է համբերատար հետևել, որ գործի քննությունը արդար լինի։ Վերաբերմունքը պետք է միշտ մարդկային լինի, ես դրա կողմնակիցն եմ»,-եզրափակեց իրավապաշտպանը։

Состояние здоровья человека не имеет отношения к обвинению: правозащитник о Манвеле Григоряне (видео)
Поддержи А1+!Межведомственная комиссия, изучающая состояние здоровья бывшего депутата Национального собрания Манвела Григоряна, представила заключение, согласно которому нынешнее состояние здоровья Манвела Григоряна не является препятствием для его участия в судебных заседаниях. Комиссия также заключила, что состояние его здоровья совместимо с арестом.
Правозащитник Жанна Алексанян в беседе с «А1+» обратившись к решению межведомственной комиссии, отметила:
«Заключения межведомственной комиссии я никогда не ставлю под сомнение, там различные врачи, которые исследуют и является достаточно серьезным исследованием».
По словам Алексанян, если совместимо, значит Манвел Григорян должен суметь смириться с этой ситуацией.
«Все равны перед законом. Только по принципу несовместимости могли были изменить его меру пресечения. Я не была бы против изменения меры пресечения Манвела Григоряна, если у него столь тяжкое заболевание, и действительно, я верила, что его состояние достаточно плохо. Сейчас и другие адвокаты должны быть вынуждены верить заключению межведомственной комиссии».
По словам Алексанян, тем не менее, будет правильно, чтобы были внимательны к ухудшению его самочувствия и болезням, потому что состояние здоровья человека не имеет отношения к обвинению:
«Исполненная ненависти реакция общественности меняет атмосферу, плохо отражается. Дело рассматривается в суде, нужно терпеливо следить, чтобы расследование дело было справедливым. Отношение должно всегда быть человечным, я – сторонница этого», - заключила правозащитница.