Օրացույց. 30-ը հոկտեմբերի. Ռ. Քոչարյան. Ո՞վ կարող է ինձ հետ վերջնագրով խոսել (տեսանյութ)
1998-ի հոկտեմբերի 30-ին Ազատության հրապարակում միտինգ է անում Դաշնակցությունը: Վահան Հովհաննիսյանը եկել էր ասելու, որ Դաշնակցությանը պետք է ժողովրդի ուժը, ժողովուրդը նրա հետ համաձայն չէ: Նրանք հիշում էին, որ Դաշնակցությունը Քոչարյանին պաշտպանելիս բազմաթիվ խոստումներ է տվել, թող դրանք իրագործի:
1998-ի այս օրը Միացյալ Նահանգների նոր դեսպան Մայքլ Լեմոնն իր դիվանագիտական աշխատանքը կսկսի դեսպանատան շուրջ բետոնե պատնեշ կառուցելով: Դա պարտադրված քայլ է այն բանից հետո, երբ Քենիայում եւ Տանզանիայում ամերիկյան դեսպանատեն են պայթեցվել, որոնց արդյունքում կան զոհեր: Դեսպանը հիշեցնում է՝ մեր դեսպանատան շուրջ երկու դպրոց կա, եթե պայթեցնեք, նրանք էլ կտուժեն:
1999-ի այս օրը նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ընդունում է նորընտիր կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին եւ Կիլիկիո կաթողիկոսին: Վերջիններս ցավակցում են Քոչարյանին հոկտեմբերի 27-ի դեպքերի առթիվ եւ վստահեցնում, որ վերջինիս սառնասրտության շնորհիվ խուսափեցին նոր զոհերից: Հոկտեմբերի 27-ի ողբերգական դեպքերի առիթով Հայաստան է ժամանում Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը: Վերջինս մոտ 20 օր առաջ էր հանդիպել վարչապետ Վազգեն Սարգսյանի հետ, որը 27-ի զոհերից մեկն է: 10 օր հետո հեռախոսազրույց էր ունեցել Ազգային Ժողովի նախագահ Կարեն Դեմիրճյանի հետ: Օդանավակայանից Պուտինը մեկնում է Ազգային օպերայի շենք, որտեղ սպանվածների մարմիններն են: Այնուհետեւ Պուտինը ժամանում է Բաղրամյան 26, որտեղ հայտարարում է, որ աջակցում է նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին: Նա նաեւ ասում է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է օգնել հայ իրավապահներին բացահայտելու հոկտեմբերի 27-ի հանցագործությունը: Այստեղ լրագրողները Քոչարյանին հարցնում են Պաշտպանության նախարարության ներկայացրած վերջնագրի մասին:
1999-ի հոկտեմբերի 31-ին տեղի է ունենում հոկտեմբերի 27-ի զոհերի հուղարկավորությունը: Վազգեն Սարգսյանի դագաղի առջեւ Ռոբերտ Քոչարյանն ասում է, որ 99 թիվը իր համար սեւ տարի էր, ինքն արդեն կորցրել էր իր եղբորը՝ Վալերիկ Քոչարյանին:
2000-ի հոկտեմբերի 30-ին Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտոնանկության համար Ռուսաստանից Հայաստան ժամանած Արկադի Վարդանյանն ասում է, որ շուտով պետք է ավարտվի պայքարը: Նա Քոչարյանին մեղադրում է Հայաստանն առանց հայերի թողնելու ծրագիր իրականացնելու մեջ:
Նույն օրվա առավոտյան Վարդանյանի գրասենյակ էր այցելել ոստիկանությունը եւ դռները ջարդելով նրան հրավիրում էր 10 րոպեանոց զրույցի: Վարդանյանը համաձայն է, մինչ այդ սակայն պետք է ավարտի հեղափոխությունը: Ցուցարարների հետ Ազատության հրապարակից նա մեկնում է Բաղրամյան 26, որպեսզի հաջողացնի Քոչարյանի հրաժարականը: Աշխատակազմի ներկայացուցիչն ընդունում է երկու ցուցարարի եւ ասում՝ ձեր պահանջը կփոխանցենք նախագահին: Եվ հեղափոխությունն ավարտվում է Ազատության հրապարակ վերադառնալով: Իսկ ուշ երեկոյան ոստիկանությունը հենց բնակարանից բերման է ենթարկում եւ10 օրով ձերբակալում է Արկադի Վարդանյանին:
Վարդանյանի կինը հաջորդ օրը լրագրողներին ասում է, որ ձերբակալության պատճառը Վարդանյանի կողմնակիցների անօրինական երթն էր դեպի Բաղրամյան 26: Մեկ տարի անց հոկտեմբերի 30-ին մտավորականները նկատում են, որ այդպես էլ չհասկացան այն առեղծվածը, որով Արկադի Վարդանյանը մտավ հայ քաղաքական դաշտ ու դուրս եկավ:
Փաստաբանական երեք միություններից երկուսը 2001-ի այս օրերին միավորվում են նախաքննական եւ դատական մարմինների վերաբերմունքին դիմակայելու համար: Պաշտպաններն այսօր ամենանապաշտպանն են,-հայտարարում են փաստաբանները 2001-ի հոկտեմբերի 30-ին Ռոբերտ Քոչարյանը մեկնում է Վանաձոր: Նրա տրամադրությունը բարձր է, նորակառույց ճանապարհով է եկել: Քոչարյանը այցելում է Ախթալայի նորաբաց լեռնահարստացման կոմբինատ, որտեղ ընկնում է հիշողությունների գիրկը:
2006-ի հոկտեմբերի 30-ին Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիոն գործակալության պետ Գագիկ Եգանյանը հայտարարում է, որ 1992 թվականից ի վեր երկրից հեռացել է 900 հազարից մինչեւ 1 միլիոն հայաստանցի: Գործակալությանը պետը ավելացնում է, որ սկսած 2001 թվականից արտագաղթի ցուցանիշը մեր երկրում «գրեթե զրոյի է հասել»:

Календарь: 30-е октября. Р. Кочарян: Кто может говорить со мной ультиматумами? (видео)
Поддержи А1+!30-го октября 1998 года на Площади свободы проводит митинг Дашнакцутюн. Ваан Ованнисян пришел сказать, что Дашнакцутюн нужна сила народа, народ с ним не согласен. Они вспоминали, что Дашнакцутюн дала множество обещаний защищая Кочаряна, пусть выполнит их.
В этот день 1998 года новый посол Соединенных Штатов Майкл Лемон начнет свою дипломатическую работу со строительства бетонной стены вокруг посольства. Это вынужденный шаг после того, когда в Кении и Танзании были взорваны американские посольства, в результате которых есть жертвы. Посол напоминает: рядом с нашим посольством есть две школы, если взорвете, они тоже пострадают.
В этот день 1999 года президент Роберт Кочарян принимает новоизбранного католикоса Гарегина II и Киликийского католикоса. Последние соболезнуют Кочаряну в связи с событиями 27-го октября и заверяют, что благодаря хладнокровию последнего избежали новых жертв. В связи с трагическими событиями 27-го октября в Армению прибывает премьер-министр России Владимир Путин. Последний около 20 дней назад встречался с премьер-министром Вазгеном Саркисяном, который стал одной из жертв 27-го. Через 10 дней провел телефонный разговор с председателем Национального собрания Кареном Демирчяном. Из аэропорта Путин направляется в здание Национальной оперы, где находятся тела убитых. Затем Путин прибывает на Баграмяна 26, где заявляет, что поддерживает президента Роберта Кочаряна. Он также говорит, что Россия готова помочь армянским правозащитникам в раскрытии преступления 27-го октября. Здесь журналисты спрашивают Кочаряна об ультиматуме, выдвинутом Министерством обороны.
31-го октября 1999 года проходят похороны жертв 27-го октября. У гроба Вазгена Саркисяна Роберт Кочарян говорит, что 99 год был для него черным годом, он уже потерял своего брата Валерика Кочаряна.
30-го октября 2000 года Аркадий Варданян, прибывший из России в Армению для отставки Роберта Кочаряна, говорит, что вскоре борьба должна завершиться. Он обвиняет Кочаряна в реализации программы Армении без армян.
Утром того же дня офис Варданяна посетила полиция и, ломая двери, пригласила его на 10-минутный разговор. Варданян согласен, до этого однако должен завершить революцию. Вместе с демонстрантами от Площади Свободы направляется на Баграмяна 26, чтобы добиться отставки Кочаряна. Представитель аппарата принимает двух демонстрантов и говорит: мы передадим президенту ваше требование. И революция завершается возвращением на Площадь Свободы. А поздним вечером полиция прямо из квартиры задерживает и арестовывает на 10 дней Аркадия Варданяна.
Супруга Варданяна на следующий день говорит журналистам, что причиной ареста было незаконное шествие сторонников Варданяна в направлении Баграмяна 26. Спустя год 30-го октября представители интеллигенции замечают, что так и не поняли, как Аркадий Варданян вышел на армянскую политическую арену и покинул ее.
Двое из трех адвокатских союзов в эти дни 2001 года объединяются для противостояния отношению органов предварительного расследования и судебным органом. Адвокаты сегодня самые беззащитные, - заявляют адвокаты. 30-го октября 2001 года Роберт Кочаряна направляется в Ванадзор. У него хорошее настроение, он приехал по новой дороге. Кочарян посещает вновь открытый горно-обогатительный комбинат Ахталы, где погружается в воспоминания.
30-го октября 2006 года начальник миграционного агентства Министерства территориального управления Республики Армения Гагик Еганян заявляет, что с 1992 года страну покинули от 900 тысяч до 1 миллиона жителей Армении. Начальник агентства добавляет, что начиная с 2001 года показатели эмиграции в нашей стране “почти достигли нуля”.