Մերժված ղեկավարին չեմ ուզում մեկնաբանել․ Արայիկ Հարությունյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱզգային ժողովում Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձավ «Հայոց եկեղեցու պատմություն» առարկան դպրոցական ծրագրից դուրս գալու մասին տեղեկություններին։
«Այն ինֆորմացիան, որը երեկ հայտնվել է մամուլում, եղել է իմ տեղակալի հարցազրույցի արդյունքում, որտեղ ինքն ասել է, որ մշակվում են չափորոշիչներ, առարկայացանկեր, և յուրաքանչյուր առարկայի առանձին գոյության արդյունավետությունն է քննարկվում, նպատակներն են քննարկվում, և թե մենք ինչ ենք ուզում վերջնարդյունքում ստանալ: Հանձնաժողովն աշխատում է, երբ առաջարկներ կանեն, մենք կքննարկենք, որոշումները կկայացնենք: Այդ հանձնաժողովն ինձ հետ առայժմ որևէ բան չի քննարկել»,- նշեց նախարարը։
Արայիկ Հարությունյանը հստակ պատասխան չտվեց, թե այդ հարցի շուրջ քննարկում տեղի ունեցե՞լ է Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հետ։ Նա նշեց, որ իրենք պարբերաբար հանդիպումներ ունենում են և՛ կաթողիկոսի, և՛ եկեղեցու ներկայացուցիչների հետ: «Մենք ասել ենք, որ վերջնական ուսումնական պլանները փոխելու ենք 2023 թվականից»,- շեշտեց Արայիկ Հարությունյանը։
Նախարարը նաև անդրադարձավ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությանը, թե «վախենում եմ անպատասխանատու պոպուլիստների` մեր հայրենիքի համար կործանանար քաղաքականությունից»։
«Կտրուկ շրջադարձեր տեսել եք Սերժ Սարգսյանի կառավարման տարիներին, և տեսել եք, թե համակարգն ինչպես է կտրուկ շրջադարձերի ժամանակ շուռ եկել։ Այս իշխանությունը և մեր կառավարությունը հավատարիմ է իր հեղափոխական գաղափարներին և այդ ուղղությամբ շարունակում է աշխատել։ Թե ինչի մասին է խոսքը, գնացեք, նրանից հարցրեք, ես սրանից ավել մերժված ղեկավարին չեմ ուզում մեկնաբանել»,- ասաց Արայիկ Հարությունյանը։

Я не хочу комментировать отвергнутого руководителя: Араик Арутюнян
В Национальном собрании Министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян в беседе с журналистами обратился к сведениям об изъятии из школьной программы предмета “История армянской церкви”.
«Информация, которая появилась в печати вчера, была в результате интервью моего заместителя, в котором он сказал, что разрабатываются критерии, списки предметов и обсуждается эффективность отдельного существования каждого предмета, обсуждаются цели, и что мы хотим получить в конечном итоге. Комиссия работает, когда есть предложения, мы обсудим, решения представим. Эта комиссия со мной пока ничего не обсуждала»,- отметил министр.
Араик Арутюнян не дал четкого ответа, было ли обсуждение по этому вопросу с Католикосом всех армян. Он отметил, что они периодически встречаются и с католикосом, и с представителями церкви. «Мы сказали, что окончательно изменим учебные планы с 2023 года»,- подчеркнул Араик Арутюнян.
Министр также обратился к заявлению Сержа Саркисяна: «боюсь губительной для нашей родины политики безответственных популистов».
«Мы видели резкие повороты в годы правления Сержа Саркисяна, и видели, как система перевернулась при резком повороте. Эта власть и наше правительство верно своим революционным идеям и продолжает работать в этом направлении. О чем идет речь – идите, спросите у него, и сверх этого комментировать отвергнутого руководителя я не хочу»,- сказал Араик Арутюнян.