Լուսակրի հարցը չլուծվելու դեպքում աշակերտները սպառնում են դասադուլ անել (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԹբիլիսյան խճուղու մի հատվածում կուտակված բազմաթիվ խնդիրներ կան՝ լուսակրի բացակայություն, շենքի վթարային վիճակ և դեպի փողոց տանող կիսասարք աստիճաններ։
Բնակիչներն ասում են՝ այս հատվածում լուսակրի բացակայության պատճառով բազմաթիվ վթարներ ու պատահարներ են տեղի ունենում։
Խնդրի մասին բազմիցս են բարձրաձայնել․ պատասխանն ուշանում է։ Բնակիչների խոսքով՝ երեխաները վախենալով են դպրոց, պարտեզ գնում։
«Օր չկա, որ վթար այդ փողոցում չլինի, մի մեքենան կանգնում է, մյուսը չի կանգնում, գալիս, անցնում է։ Ինչո՞ւ չեն տեղադրում լուսացույց, դա շատ վտանգավոր է»,-ասում են նրանք։
Երեխաները դժգոհում են՝ եթե բողոքները և զանգերը շարունակ անպատասխան մնան, նրանք պայքարի իրենց միջոցներն են կիրառելու․
«Ես դիմում եմ ճանապարհային ոստիկանությանը, եթե հարցը չլուծվի, դասադուլ ենք անելու»,- նշում է 14-ամյա Դավիթը։
Թիվ 5 շԵնքի վթարային վիճակը ևս մեծ խնդիր է բնակիչների համար, մշտապես հոսող կողուղաջրերը լցվում են նկուղ, և գարշահոտը տարածվում է ամբողջ մուտքով։
«Ահավոր վիճակ է, շենքը նստում է, կարող է օրերից մի օր փլուզվի, մնանք մեջը։ Բացի դա՝ մեր շենքի ամբողջ տարածքը չի վերանորոգվում, տարիներ առաջ դիմեցինք, բերեցին, շենք իջնող ճանապարհի աստիճանները կառուցեցին, բայց դա կիսատ մնաց, անհայտ է՝ կգան, կշարունակե՞ն, թե՞ ոչ»,- բողոքում է բնակիչներից մեկը։
Նրանց խոսքով՝ դեռ անցյալ տարի կառուցված խաղահրապարակը կիսատ է մնացել, բացակայում է լուսավորությունը, կանաչապատ տարածք չկա։
Արաբկիր համայնքի նոր թաղապետը այցելել է բնակիչներին․ ծանոթանալով խնդրին՝ խոստացել է խնդրին լուծում տալ։

Если вопрос светофора не решится ученики угрожают провести забастовку (видео)
На одном из участков Тбилисского шоссе накопилось множество проблем: отсутствие светофора, аварийное состояние здания и полуразрушенные ступени, ведущие к улице.
Жители говорят: на этом участке из-за отсутствия светофора происходят многочисленные аварии и происшествия.
О проблеме неоднократно говорилось – ответ запаздывает. По словам жителей, дети со страхом идут в школу, детский сад.
“Не бывает ни дня, чтобы на этой улицы не было аварии, одна машина останавливается, друга – не останавливается, проходит. Почему не устанавливают светофор? Это очень опасно”, - говорят они.
Дети недовольны: если жалобы и звонки продолжат оставаться без ответа, они применят свои методы борьбы:
“Я обращаюсь к дорожной полиции, если вопрос не решится, мы проведем забастовку”, - отмечает 14-летний Давид.
Аварийная ситуация здания номер 5 – еще одна большая проблема для жителей, постоянно протекающие канализационные воды сливаются в подвал, и вонь распространяется по всему подъезду.
“Ужасное состояние, здание проседает, может в один прекрасный день обвалиться, и мы останемся внутри. Кроме того, вся территория нашего здания не ремонтируется, несколько лет назад обратились, принесли, построили лестницы на дороге, спускающейся к зданию, но и это осталось незавершенным, неизвестно: придут, продолжат или нет?” – жалуется один из жителей.
По их словам, игровая площадка, построенная еще в прошлом году, осталось незаконченной, отсутствует освещение, озелененной территории нет.
Новый глава администрации общины Арабкир посетил жителей, ознакомившись с проблемой, пообещал решить проблему.