Նկարիչների միությունում բացվել է Տիգրան Ավագի անհատական ցուցահանդեսը (տեսանյութ)
«Գունագեղ ցուցահանդեսներ շատ կան, բայց «մելոդիկ» ցուցահանդեսի առաջին անգամ եմ ներկա»,-ասում է Աշխարհի հայ նկարիչների միության համանախագահ Ղազար Միրզոյանը։
Տիգրան Ավագի յուրաքանչյուր նկար, նրա բնութագրմամբ՝ մի երգ է։ «Տիգրանն, ի դեպ, գեղեցիկ ձայն ունի և հիասքանչ կատարում է ժողովրդական ու հայրենասիրական երգեր։ Տիգրանը մի նկարիչ է, որ իր հողի վրա իր երգն է երգում, իր նկարների լեզվով»։ -ասում է Ղազար Միրզոյանը։
«Տիգրանի ծառ» խորագիրը կրող ցուցադրությանը նկարիչը ներկայացրել է հիմնականում վերջին շրջանի գործերը։
Բանաստեղծ Վարուժան Խաստուրի խոսքով, Տիգրանը կարողացել է ստեղծել արվեստի իրականությունը, որտեղ միախառնված են հեքիաթայինն ու ճշմարիտը։

В Союзе художников открылась персональная выставка Тиграна Авага (видео)
«Есть много ярких выставок, но я впервые присутствую на «мелодической» выставке», - говорит сопредседатель Союза армянских художников мира Газар Мирзоян.
Каждая картина Тиграна Авага, по его описанию, это – песня. «У Тиграна, кстати, красивый голос и он великолепно исполняет народные и патриотические песни. Тигран – это художник, который пишет свою песню на своей земле, на языке своих картин», - говорит Газар Мирзоян.
На выставке, озаглавленной «Дерево Тиграна», художник представил в основном произведения последнего периода.
По словам поэта Варужанан Хастура, Тигран смог создать реальность искусства, где смешаны сказачное и истинное.