Մխիթար Պապոյանը հեշտ տարբերակ ընտրեց, որ ծանր բեռի տակ չընկնի․ Լևոն Քոչարյանը՝ դատավորի ինքնաբացարկի մասին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Մխիթար Պապոյանի՝ իրեն ներկայացված մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանի ինքնաբացարկի միջնորդությունը բավարարելը, «Մարտի 1-ի» գործով մեղադրյալ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Լևոն Քոչարյանը, որակում է որպես ծանր բեռի տակ չընկնելու որոշում։
Այս մասին դատարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Լևոն Քոչարյանը։
Նշենք, որ այս պահին փակ ռեժիմով Վերաքննիչ քրեական դատարանում ընթանում է «Մարտի 1-ի» գործով մեղադրյալ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների բողոքի քննությունը։
«Ինչքան գիտեմ՝ մեր դատական պրակտիկայում նման դեպք չի եղել, որ մի գործով այսքան դատավոր ինքնաբացարկ ներկայացնի։ Մխիթար Պապոյանի մասին իրավաբանական համայնքից լսել եմ, որ լավ վարկանիշ ունի և կարծես թե այն դատավորներից է, որը պատրաստ չէ ինչ-որ սխալ որոշում կայացնել զուտ նրա համար, որ հաճոյանա իշխանություններին։ Փաստորեն ինքը հեշտ տարբերակ ընտրեց և բացարկ ներկայացնելու միջնորդությունը բավարարեց, որ ծանր բեռի տակ չընկնի՝ հաշվի առնելով Ալեքսանդր Ազարյանի օրինակը, Դավիթ Գրիգորյանի օրինակը»,- ասաց Լևոն Քոչարյանը։
Լևոն Քոչարյանը նոր դատավորից՝ Լուսինե Աբգարյանից ակնկալում է, որ նա ճնշումների չենթարկվի և արդար որոշում կայացնի։
Անդրադառնալով Ռոբերտ Քոչարյանի վերջին հարցազրույցին, որում նա նշում է, որ չի բացառում, թե 2020թ․ տեղի կունանան արտահերթ ընտրություններ, և հարցին, թե հնարավո՞ր է՝ նոր կուսակցություն բացեն կամ գործողներից ինչ-որ մեկին աջակցեն, Լևոն Քոչարյանը նշեց, որ այդ թեմայով զրուցել է հոր հետ, բայց հիմա ճիշտ ժամանակը չէ դրա մասին խոսել։ Լևոն Քոչարյանը միայն նշեց, որ չի բացառում, որ նոր կուսակցություն կստեղծեն։
Հարցին՝ իսկ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի հետ համագործակցություն հնարավո՞ր է լինի, Լևոն Քոչարյանն ընդգծեց․

Мхитар Папоян избрал легкий путь, чтобы не попасть под тяжелый груз: Левон Кочарян о самоотводе судьи
Удовлетворение судьей Апелляционного уголовного суда Мхитаром Папояном поданного ему ходатайства о самоотводе обвиняющего прокурора Геворга Багдасаряна сын обвиняемого по делу “1-го Марта” Роберта Кочаряна Левон Кочарян квалифицирует как решение о том, чтобы не попадать под тяжелый груз.
Об этом в беседе с журналистами в суде сказал Левон Кочарян.
Отметим, что в настоящее время в закрытом режиме в Апелляционном уголовном суде идет  расследование апелляции адвокатов обвиняемого по делу “1-го Марта” Роберта Кочаряна.
Об этом в суде в беседе с журналистами сказал Левон Кочарян.
“Насколько мне известно в нашей судебной практике не было подобного случая, чтобы столько судей представили самоотвод по одному делу. О Мхитаре Папояне я слышал от юридической общины, что у него хороший рейтинг и похоже он один из тех судей, который не готов принимать ошибочное решение только для того, чтобы понравиться властям. Фактически он избрал легкий вариант и удовлетворил ходатайство о предъявлении отвода, чтобы не попасть под тяжелое бремя, учитывая пример Александра Азаряна, Давида Григоряна”, - сказал Левон Кочарян.
Левон Кочарян ожидает от нового судьи Лусине Абгарян, что она не будет подвергаться давлению и примет справедливое решение.
Обратившись к последнему интервью Роберта Кочаряна, в котором он отмечает, что не исключает, что в 2020г. состоятся внеочередные выборы, и на вопрос, могуг ли они открыть партию или будут поддерживать кого-либо из действующих, Левон Кочарян отметил, что на эту тему беседовал с отцом, но сейчас не время говорить об этом. Левон Кочарян только отметил, что не исключает создания новой партии.
На вопрос, может ли быть сотрудничество с бывшим директором СНБ Артуром Ванецяном, Левон Кочарян подчеркнул: