Իր և Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման և մնացյալ խնդիրների մասին՝ պարզաբանում է Կոնստանտին Օրբելյանը (տեսանյութ)
Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ազգային ակադեմիական թատրոնը տարին կամփոփի դեկտեմբերի 28-ին՝ Գալա համերգով։
Ի՞նչ ծրագրեր է իրականացնելու օպերային թատրոնը հաջորդ տարի․ «Ա1+»-ի հարցին թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Կոնստանտին Օրբելյանը պատասխանեց, որ ծրագրերը ինչպես միշտ շատ են և ժպիտով հավելեց, որ մնում է` «չխանգարեն», և դատական գործընթացներին էլ վերջակետ դրվի։
Կոնստանտին Օրբելյանը խոսեց նաև «Անուշ» օպերայի նոր բեմադրության մասին։
Նրա խոսքով՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ պատահական հանդիպել են ջազ ակումբներից մեկում, զրուցել են այս թեմայով․
«Մենք հաճելի զրույց ունեցանք վարչապետի հետ։ Ես պատմեցի, որ վերջերս, երբ Ամերիկայում էի, հանդիպել եմ հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ և նրանք Սենատի՝ Ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունման որոշումից հետո, որն այդքան էլ հեշտ գործ չէր, և ամերիկահայերը ջանք ու եռանդ չեն խնայել, ու սա առաջին հերթին նրանց հաղթանակն է, Հայաստանից շնորհակալական ինչ-որ ակնկալիք ունեն։ Եվ կարծում եմ՝ «Անուշի» նոր բեմադրութամբ այնտեղ հյուրախաղերի մեկնելը ամերիկահայերի համար լավագույն նվերը կլինի»։

Беседа Никола Пашиняна и Константина Орбеляна в джаз-клубе об «Ануш» (видео)
Национальный академический театр имени Александра Спендиарова подытожит год 28-го декабря Гала концертом.
Какую программу осуществит оперный театр в следующем году? На вопрос «А1+» художественный руководитель театра Константин Орбелян ответил, что программ, как всегда, много и с улыбкой добавил, что остается, чтобы «не мешали» и чтобы завершились судебные процессы.
Константин Орбелян рассказал и о новой постановке оперы «Ануш».
По его словам, с премьер-министром Николом Пашиняном они случайно встретились в одном из джаз-клубов, поговорили на эту тему:
«Мы с премьер-министром приятно побеседовали. Я рассказал, что недавно, когда я находился в Америке, встретился с представителями армянской общины и они после решения Сената о принятии резолюции, признающей Геноцид, что было не таким уж легким делом, и американские армяне не жалили сил, и это в первую очередь их победа, у них есть какие-то ожидания благодарности от Армении. Я думаю отправится туда на гастроли с новой постановкой «Ануш» будет самым лучшим подарком для американских армян».