«Գալաքսի» ընկերությունների խմբի Ամանորյա սոցիալական արշավն ուղղված է միայնակ տարեցներին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱմանորը հիշարժան է և ուրախ, երբ այն նշում ես ընտանիքիդ ու սիրելիներիդ հետ։ Սակայն, այս տարի 49,900* տարեց Ամանորը կդիմավորի միայնակ։ Հայաստանում կենսաթոշակային տարիքի առկա բնակչության 13,5%-ը միայնակ է ապրում, և այս թիվը տարեց տարի փոփոխվում է։ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբն իր 15 ընկերություններով հուսով է փոքր ինչ ազդել վիճակագրության վրա։ Ընկերության կողմից թողարկված սոցիալական հոլովակում միայնակ ապրող մի բարի ձմեռ պապ, ում մարմնավորում է ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ 82-ամյա Գուժ Մանուկյանը, պատրաստում է ամանորյա սեղանն ու սպասում զանգի։ Իհարկե հոլովակից դուրս տեղեկանում ենք, որ զանգը չի ուշացել. «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի հարյուրավոր աշխատակիցներ որոշում են իրենց տոնը կիսել միայնակ տարեցների հետ և կոչ են անում բոլոր սրտացավ մարդկանց միանալ այս բարի ու պարզ նախաձեռնությանը։
«Սերունդների համերաշխությունը մեզ համար կարևոր արժեք է ու այս տարվա Սուրբ ծննդյան ուղերձով մեր հարգանքն ու սոլիդարությունն ենք փոխանցում մեր տարեցներին՝ համեստ ներդրում ունենալով նրանց արժանապատիվ ծերությունն ապահովելու գործում»,- սոցիալական արշավի պաշտոնական մեկնարկի միջոցառմանը նշել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր, «Յուքոմ» ընկերության կառավարման խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանը։
«Կիսիր ջերմությունդ, միացիր հոգատարության արշավին» կարգախոսը՝ միավորելով «Գալաքսիի» կազմում հանդես եկող 15 ընկերությունների շուրջ 3000 թիմակիցների, ընդգծում է, որ այս արշավը նյութական օգնության մասին չէ, այլ վերաբերմունքի ու ուշադրության. միայնակ տարեցները միշտ չէ, որ սոցիալապես անապահով մարդիկ են։ Պարզապես ընկերությունների խումբը որպես առաջին քայլ իր հոգածությունն է տարածել ավելի քան 600 տարեցների հանդեպ, որոնք ապրում են Երևանում և մարզերում գտնվող 2 պետական և 5 մասնավոր խնամքի տներում։ Նախագծի շրջանակում կատարվել է կարիքների գնահատում և ապահովվել է նշված խնամքի տներում տարեցների շուրջ մեկ տարվա անհրաժեշտ իրերը։
Զուգահեռաբար «Գալաքսին» ընդգծում, որ հսկայական միջոցները, որոնք ներդրվել են ավելի քան 600 միայնակ տարեցների կարիքների բավարարման համար, իմաստ չէին ունենա, եթե չլինի թիմի մարդկային գործոնն ու ոգևորությունը։ Օրինակ՝ թիմերից մեկը թխվածնքներ է պատրաստել տարեցների համար, մյուսը՝ տաք գուլպաներ գործել, բացի այդ, նվերների հետ փոստային նամակներ է գրել, իսկ «ամենահամեղ» թիմը տարեցների սիրած կոնֆետներն է առանձնացրել՝ «հոգապահուստի համար»։ Ի դեպ, այսօր նախագծի պաշտոնական մեկնարկից հետո առաջին 105 էնտուզիաստներ մեկնեցին նշված խնամքի տները, նվերների հետ իրենց ժամանակը կիսելու տատիկ-պապիկների հետ։
«Այս նախագծով մենք հուսով ենք վերահաստատել մեր արժեքները նախ և առաջ մեր թիմերի համար։ Ոչ թե ինչ ենք մենք անում, այլ ինչին ենք հավատում. որպես տարբեր ընկերությունների աշխատակիցներ ինչ արժեքի շուրջ ենք միավորվում որպես մեկ միասնական թիմ. սա է հարցը, որի պատասխանը մեր շարունակական սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերն են»,- ասել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի մարդկային ռեսուրսների կառավարման գծով տնօրեն Էլմիրա Հովհաննիսյանը։ Նա հույս է հայտնել, որ «Գալաքսին» սեփական օրինակով կկարողանա վարակել մարդկանց, ովքեր ոչ միայն Ամանորին, այլ ամբողջ տարվա ընթացքում իրենց ջերմությամբ կկիսվեն հարևան, ծանոթ կամ անծանոթ միայնակ տարեցների հետ։
Միայնակ տարեցների ուղղված սոցիալական արշավը համացանցում տարածվում է #BecauseWeCare հեշթեգով, արշավի նախաձեռնողները Ucom և IUnetworks, YerevanMall, Capitan kid և KinoPark, TI’ME, Pandora և Chronograph, Megafood, Megasport և Megatoys, Pahest33 և Santafe թիմերն են՝ «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի թիմի հետ համատեղ։ Արշավին արդեն իսկ միացել են բազմաթիվ հայտնի մարդիկ և սոցցանցերի ակտիվ օգտատերեր։
Հիշեցնենք, որ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը հիմնադրվել է 1999թ.-ին՝ 6 հոգանոց թիմից դառնալով Հայաստանի թիվ մեկ գործատուն`ավելի քան 3000 բարձր վարձատրվող աշխատակիցներով և ավելի քան մեկ միլիոնի հասնող բաժանորդների թվով։ Ընկերությունների խումբը ի դեմս իր կազմում հանդես եկող միավորների Հայաստանի խոշոր հարկատուներից է և միայն 2018թ.-ին վճարել է 13 միլիարդ ՀՀ դրամի հարկեր։
«Գալաքսիի» սոցիալական պատասխանատվության պորտֆելը կազմում է ընկերության շահույթի զգալի մասը, որը տարեկան կտրվածքով ուղղվում է կրթության, նորարարության և արվեստների աջակցմանը՝ մարդկանց կյանքի որակը բարելավելու նպատակով։ Որպես սոցիալական պատասխանատվության նախագիծ ընկերությունը իրականացրել է նաև սահմանային անվտանգության պաշտպանության խոշոր նախագծեր, ներդրում է կատարել մարզային և համայնքային հասարակական ենթակառուցվածքների ապահովման համար, ինչպես նաև ամեն տարի Ամանորի իր սոցիալական աջակցության նախագիծը իրականացնում է որևէ խոցելի խմբի հարցի բարձրացմամբ և դրա վերաբերյալ սեփական լուծումով։
*Աղբյուր՝ Ազգային վիճակագրության տվյալներ, Սոցիալական ծառայությունների շահառուների թիվ, Բրեվիս հետազոտական ընկերության տվկալներ - 2019թ.։ Կենսաթոշակային տարիքի առկա բնակչության 13.5%-ը միայնակ է ապրում։ 2009-2019թթ. նրանց թիվը տատանվում է 35,671-ից 69,341-ի միջև։ Հնարավոր շեղումներ մինչև 6%:

Новогодняя социальная кампания группы компаний «Галакси» адресована одиноким пожилым людям (видео)
Поддержи А1+!Новый год запоминающийся и радостный, когда его отмечаешь с семьей и любимым людьми. Однако, в этом году 49,900* пожилых людей встретят Новый год в одиночку. В Армении 13,5% людей пенсионного возраста живут одни, и эта цифра меняется из года в год. Группа компаний «Галакси» со своими 15 компаниями надеется немного повлиять на статистику. В социальном ролике, выпущенном компанией, живущий один добрый дедушка мороз, которого воплощает народный артист Арм.ССР 82-летний Гуж Манукян, готовит новогодний стол и ждет звонка. Конечно, за пределами ролика узнаем, что звонок не опоздал: сотни сотрудников группы компаний «Галакси» решают разделить свой праздник с одинокими стариками и призывают всех небезразличных людей присоединиться к этой доброй и простой инициативе.
«Солидарность поколений – важная ценность для нас, и Рождественским посланием этого года мы передаем наше уважение и солидарность нашим пожилым людям, внеся скромный вклад в обеспечения их достойной старости», - на официальном мероприятии социальной кампании отметил соучредитель группы компаний «Галакси», председатель правления группы компаний «Юком» Гурген Хачатрян.
Лозунг «Поделись своим теплом, присоединись к кампании заботы», объединив около 3000 однокомандников около 15 компаний, выступающих в составе «Галакси», подчеркивает, что эта компания не о материальной помощи, а об отношении и внимании, одинокие старики – не всегда социально необеспеченные люди. Просто группа компаний в качестве первого шага распространила заботу по отношению к более 600 пожилым людям, которые живут в 2 государственных и 5 частных домах ухода, находящихся в Ереване и регионах. В рамках проекта была проведена оценка нужд и обеспечены вещи, которые необходимы для домов по уходу за престарелыми приблизительно на один год.
Параллельно «Галакси» подчеркивет, что огромные средства, которые вкладывались для удовлетворения нужд свыше 600 одиноких стариков, не имели бы смысла, если б не было человеческого фактора и воодушевления команды. К примеру, одна из команд приготовила для стариков печеное, другая – связала теплые носки, кроме того, вместе с подарками написали почтовые письма, а «самая вкусная» команда отобрала любимые пожилыми конфеты «на черный день». Кстати, сегодня после официального старта проекта первые 105 энтузиастов направились в указанные дома ухода, чтобы вместе с подарками разделить с бабушками-дедушками свое время.
«Этим проектом мы надеемся подтвердить наши ценности в первую очередь для наших команд. Не что мы делаем, а во что верим, чтобы сотрудники различных компаний объединялись вокруг какой-то ценности как одна единая команда, это – тот вопрос, ответом на который являются наши программы постоянной социальной ответственности», - сказала директор по управлению человеческими ресурсами группы компаний «Галакси» Эльмира Ованнисян. Она выразила надежду, что «Галакси» на собственном примере сможет заразить людей, которые не только на Новый год, но и на протяжении круглого года поделятся своим теплом, с соседями, знакомыми или незнакомыми одинокими стариками.
Социальная кампания, направленная на одиноких пожилых людей, распространяется в интернете с хештэгом #BecauseWeCare, инициаторы кампании – команды Ucom и IUnetworks, YerevanMall, Capitan kid и KinoPark, TI’ME, Pandora и Chronograph, Megafood, Megasport и Megatoys, Pahest33 и Santafe, совместно с командой группы компаний «Галакси». К кампании уже присоединились многочисленные известные люди и активные пользователи соцсетей.
Напомним, что группа компаний «Галакси» была основана в 1999 г., из команды из 6 человек превратившись в работодателя номер один Армении, со свыше 3000 высокооплачиваемыми работниками и свыше миллиона абонентов. Группа компаний в лице выступающих в ее составе единиц является одним из крупных налогоплательщиков Армении и только в 2018г. заплатила налоги на сумму 13 миллиардов драм РА.
Портфель социальной ответственности «Галакси» составляет значительную часть прибыли компании, которая в годовом разрезе направляется на поддержку образования, инновации и искусств, с целью улучшения качества жизни людей. Как проект социальной ответственности компания также осуществила крупные проекты по защите пограничной безопасности, внесла вклад в обеспечение областных и общинных общественных инфраструктур, а также ежегодно осуществляет свой проект Новогодней социальной поддержки, поднимая вопрос какой-либо уязвимой группы и собственным решением относительно него.
###
*Источник: Национальные статистические данные, Число бенефициаров социальных служб, Данные исследовательской компании- Бревис - 2019г. 13,5% населения пенсионного возраста живут одни. В 2009-2019гг. их число колебалось между 35,671 и 69,341. Возможны отклонения до 6%.