Ինչպես է թղթից «ծնվում» գիրքը (տեսանյութ)
Հայ-ռուսական սլավոնական համալսարանի «Ուսմունք» դպրոցի սաների համար հաճախակի են կազմակերպում էքսկուրսիաներ՝ ուսումնասիրվող նյութն ավելի առարկայական դարձնելու համար։
«Երեխաները գիտելիքներն ավելի հեշտ են յուրացնում էքսկուրսիայի ընթացքում։ Այն նաև նպաստում է  երեխաների ճանաչողական զարգացմանը», - ասում է տարրական դպրոցի դասվար Հասմիկ Անդրյանը և հավելում, որ «Անտարես» հրատարակչության տպարան առաջին դասարանցիների համար էքսկուրսիա կազմակերպվեց, որ երեխաներն իրենց աչքով տեսնեն, թե ինչպես է «լույս աշխարհ գալիս» գիրքը։
«Հուսով ենք, որ տպարան կատարած այցը երեխաների մեջ գրքի հանդեպ հետաքրքրություն սերմանելու ուղղությամբ եւս մեկ քայլ կլինի»։
Երեխաներին` արտադրամասերով ուղեկցում էր տպարանի աշխատակիցն ու մանրամասն ներկայացնում, թե ինչպես է թղթից «ծնվում» գիրքը: Կատակասեր էքսկուրսավարը լուրջ խոսքն ընդմիջում էր հումորով, որ փոքրիկները չհոգնեն, խնդրում էր նրանց արտասանել, իսկ շրջայցի ավարտին բարեմաղթեց.
«Գիրք կարդացեք, սովորեք, որ չեմ ասում նախարար, կամ նախագահ դառնաք, այլ բանիմաց լինեք, որ ձեզ չխաբեն ու ձեզ խաբված երբեք չզգաք»:

Как из бумаги «рождается» книга? (видео)
Для воспитанников школы «Усмунк» Российско-армянского Славянского университета часто организуются экскурсии для того, чтобы сделать исследуемый материал более предметным.
«Дети легче усваивают знания в процессе экскурсии. Это также способствует познавательному развитию детей», - говорит классный руководитель элементарной школы Асмик Андрян и добавляет, что для первоклассников организована экскурсия в типографию издательства «Антарес», чтобы дети своими глазами увидели, как «появляется на свет» книга.
«Надеемся, что визит в типографию станет шагом в направлении привития детям любви к книге».
Детей по цехам сопровождал сотрудник типографии и подробно представлял, как из бумаги «рождается» книга. Экскурсовод сопровождал серьезную речь юмором, чтобы малыши не уставали, просил их декламировать, а в конце обхода пожелал:
«Читайте книги, учитесь, не для того, чтобы стать министром или президентом, а быть знающими, чтобы вас не обманывали и никогда не чувствовали себя обманутыми».