Նոր հնարավորություն՝ հարմարավետ և հաճելի հանգստի համար
Սևանի ափին գտնվող փոքրիկ Դրախտիկ գյուղում՝ Դրախտիկ- Շորժա ափամերձ տարածքում նախատեսվում է ստեղծել հանգստի գոտի, որը հնարավորություն կընձեռի տեղի բնակիչներին և սփյուռքահայությանը կազմակերպել հարմարավետ և հաճելի հանգիստ։
Սևանի Ազգային Պարկի տարածքում ստեղծվող հանգստի գոտիների ցանցում Հայաստանի բնակիչները կարող են իրենց հանգիստը անցկացնել, իսկ սփյուռքի մեր հայրենակիցները և օտարերկրացիները կարող են գնել կամ վարձակալել հանգստյան տներ։
Արդեն մշակված ծրագրով նախատեսվում է 25 հեկտար ափամերձ տարածքի վրա կառուցել մոտավորապես 1500 քոթեջ, բնակարան, հյուրատուն կամ հյուրանոցային համար։ Ծրագիրը ներառում է նախագծում, կառուցապատում, գույքի իրացում և սպասարկում։
Ծրագրի իրականացման առաջին փուլն արդեն սկսված է, այն հաշվարկված է 9-ը տարվա համար։ Կահավորված, խոհանոցային կահույքով, ջեռուցման համակարգով և ապահովված բոլոր կենցաղային հարմարություններով տարածքները կվաճառվեն մաքսիմալ մատչելի գներով և հասանելի կլինեն հասարակության բոլոր խավերին։
Տարածքները ունեն լճին նայող դիրք, հարմար են ակտիվ և պասիվ հանգստի անցկացման համար: Լճին հարող կառուցապատվող տարածքը ունենալու է կառուցապատված այգի, լողավազան, բակային խոհանոց և այլ հնարավորություններ: Ծրագրի առաջին փուլում ներդրվելու է 2-ից մինչև 2,3 միլիարդ դրամ, որը կիրականացվի հայկական բանկերի, արտասահմանյան ներդնողների և սեփականատերերի գումարներով: Նախատեսվում է իրականացնել գովազդային արշավ արտասահմանում հայկական համայնքներում, և ըստ նախնական հաշվարկների՝ կառուցապատվող տարածքների 50-ից 55 տոկոսը կիրացվի արտասահմանյան գնորդների կողմից, որոնց կողմից կատարվող ներդրումները կգերազանցեն 1 միլիարդ դրամը:
Ծրագրի իրագործումից հետո սփյուռքի հայության շնորհիվ Հայաստան մտնող արտարժույթի չափը նախնական հաշվարկներով կկազմի 450 մլն դրամ՝ մեկ տարվա համար։ Ծրագրի առաջին փուլի ավարտից հետո 150-200 հայկական ընտանիք կունենա հնարավորություն իրենց հանգիստը անցկացնելու Հայաստանում՝ Սևանա լճի դրախտային ափին:
Նախատեսվում է, որ ծրագիրը կապահովի տուրիստների հոսքի ավելացում և արտասահմանյան արժույթի ներհոսք։ Տարեկան 80%  զբաղվածություն ապահովելու ակնկալիքով կստեղծվեն աշխատատեղեր՝ տեղական աշխատուժի ներգրավմամբ։
Մեր հաշվարկներով՝ 700 000 000 - 800 000 000 ՀՀ դրամ սահմանում կապահովվի արտարժույթի մուտքը Հայաստան՝ տուրիզմի զարգացման համար։
Ներկայացված ծրագիրը ցանկություն ունի  երկար տարիներ անուշադրության մատնված Սևանի ավազանը լրացնել մարդկանց ուրախությամբ, երեխաների ճիչերով և բարձր տրամադրությամբ։ Հնարավորություն ընձեռել անձնական և ընտանիքի հանգիստը հետաքրքիր և հարմարավետ կազմակերպելու համար։
Սույն ծրագիրը նախնական ներկայացվում է համահայկական հիմնադրամին միայն մի նպատակով՝ ուղղակի տեղյակ պահել նպատակների մասին, և լինել մասնակից դրական տրամադրության և ժամանակի շնչին համահունչ ցանկություններին:

Новая возможность для удобного и приятного отдыха
Поддержи А1+!В селе Покрик Драхтик, которое находится на берегу Севана, на территории Драхтик – прибрежная зона Шоржи, предусматривается создать зону отдыха, которая предоставит возможность местным жителям и армянам диаспоры организовать удобный и приятный отдых.
В списке зон отдыха, создаваемых на территории Севанского Национального Парка, жители Армении могли провести свой отдых, а наши соотечественники из диаспоры и иностранцы могут покупать или арендовать дома отдыха.
По уже разработанной программе предусматривается построить приблизительно 1500 коттеджей, квартир, гостевых домов или гостиничных номеров на прибрежной территории 25 гектаров. Программа включает проект, застройку, реализацию и обслуживание.
Первый этап реализации программы уже начался, он рассчитан на 9 лет. Меблированные территории, с системой отопления и обеспеченные всеми бытовыми удобствами будут продоваться по максимально доступным ценам и станут доступны для всех слоев населения.
Территории располагаются с видом на озеро, удобны для проведения активного и пассивного отдыха. Прилегающая к озеру застраиваемая территория будет иметь застроенный сад, пассейн, дворовую кухню и прочие возможности. В первый этап программы будет внедрено от 2 до 2,3 миллиардов драмов, что будет осуществляться на суммы армянских банков, иностранных инвесторов и собственников. Предусматривается осуществить рекламную кампанию в армянских общинах, и по предварительным рассчетам, от 50 до 55 процентов застраиваемых территорий будет осуществляться зарубежными покупателями, инвестиции последних превысят 1 миллардов драмов.
После реализации программы благодаря армянам диаспоры размер поступающей в Армению иностранной валюты по предварительным рассчетами составит 450 млн драмов за один год. После окончания первого этапа программы 150-200 армянских семей будут иметь возможность провести свой отдых в Армении – на райском берегу озера Севан.
Предусматривается, что программа обеспечит увеличение потока туристов и приток иностранной валюты. С ожидание обеспечения 80% занятости в год будут созданы рабочие места с привлечением местной рабочей силы.
По нашим рассчетам, в районе 7000 000 000 – 8000 000 000 драмов РА будет обеспечено поступление иностранной валюты в Армению для развития туризма. Представленная программа хочет дополнить годами предаваемый невниманию бассейн Севана радостью людей, детскими криками и хорошим настроением. Предоставить возможность для интересной и удобной организации личного и семейного отдыха.
Настоящая программа предварительно представляется панармянскому фонду лишь с одной целью – просто проинформировать о целях, и участвовать в желаниях, созвучных хорошему настроению и духу времени.