Մարտիրոս Սարյանի հայտնի գեղանկարը վերականգնվել է (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄարտիրոս Սարյանի «Կոստանդնուպոլսի շները» գեղանկարը, որը վնասվել էր ջրից դեռեւս նկարչի կենդանության օրոք, վերականգնվել է եւ նրա 140-ամյակի առիթով կներկայացվի արվեստասեր հանրությանը։
Սա Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի հավաքածուում գտնվող միակ նկարն է այն շրջանից, երբ նկարիչը երկու ամսով ապրել է Կոստանդնուպոլսում։ Ուղիղ 110 տարի առաջ՝ 1910թ փետրվարի վերջին Մարտիրոս Սարյանը մեկնել էր այնտեղ՝ Արևելքի բնությունը և մարդկանց նիստ ու կացը ուսումնասիրելու նպատակով։
Այս տարի լրանում է գեղանկարչի 140-ամյակը։ Մարտիրոս Սարյանի տուն -թանգարանի տնօրենը, նրա թոռնուհին՝ Ռուզան Սարյանը, լրագրողների հետ հանդիպմանը ներկայացրեց միջոցառումները, որոնք տեղի կունենան փետրվարի 28-ին եւ 29-ին։ Նկարիչը ծնվել է փետրվարի 29-ին։
« Փետրվարի 28-ին, ժամը 12-ին լինելու ենք Սարյանի արձանի մոտ՝ ծաղկադրման, այնտեղից շարժվելու ենք Կոմիտասի անվան պանթեոն, հետո Իսահակյանի գրադարանում տեղի կունենա «Հուշեր Սարյանի մասին» գրքի շնորհանդեսը»,- ասաց Ռուզան Սարյանը։
Միջոցառումներն այս երկու օրով չեն սահմանափակվի։ Մարտի 20-ին կներկայացվեն Մարտիրոս Սարյանի՝ «Ալմաստ» օպերայի համար արված էսքիզները։
Հաջորդ տարի լրանում է «Ալմաստ» օպերայի հեղինակ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի 150-ամյակը, եւ Ռուզան Սարյանը հույս ունի, որ այդ առիթով կներկայացվի օպերան՝ սարյանական էսքիզներով։
Ի դեպ, երկու տարի առաջ «Ա1+»-ը նկարահանել էր տեսանյութ՝ Մարտիոս Սարյանի տուն-թանգարանի մասին։ Այն ներկայացնում ենք ստորեւ․

Отреставрирована известная картина Мартироса Сарьяна (видео)
Поддержи А1+!Картина Мартироса Сарьяна «Константинопольские псы», которая была повреждена водой еще при жизни художника, отреставрирована, и по случаю его 140-летия будет представлена общественности.
Это – единственная картина, находящаяся в коллекции дома-музея Мартироса Сарьяна, из того периода, когда художник на протяжении двух месяцев жил в Константинополе. Ровно 110 лет назад, в конце февраля 1910 г. Мартирос Сарьян отправился туда с целью изучения природы и нравов Востока.
В этом году исполняется 140-летие художника. Директор дома-музея Мартироса Сарьяна, его внучка Рузан Сарьян в беседе с журналистами представила мероприятия, которые пройдут 28-го и 29-го февраля. Художник родился 29-го февраля.
«28-го февраля, в 12 часов мы будем у памятника Сарьяну, чтобы возложить цветы, оттуда двинемся к пантеону имени Комитаса, затем в библиотеке Исаакяна состоится презентация книги “Воспоминания о Сарьяне”»,- сказала Рузан Сарьян.
Мероприятия не ограничатся этими двумя днями. 20-го марта будут представлены эскизы Мартироса для оперы «Алмаст».
В следующем году исполняется 150-летие автора оперы «Алмаст» Александра Спендиарова. Рузан Сарьян надеется, что по этому поводу будет представлена опера с сарьяновскими эскизами.
Кстати, два года назад «А1+» представил видеоматериал о доме-музее Мартироса Сарьяна. Представляем его ниже: