Ռումինիայի ծանրամարտի ֆեդերացիայի խնդրանքով չեղարկվել է աշխարհի առաջնությունը
Ծանրամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունը, որը պետք է կայանա Ռումինիայի մայրաքաղաք Բուխարեստում, հետաձգվել է Ռումինիայում կորոնավիրուսի տարածվածության պատճառով: Այդ մասին հայտնում է ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի պաշտոնական կայքը:
Մրցաշարը պետք է կայանար մարտի 14-21-ը, սակայն Ռումինիայի ծանրամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Նիկու Վլադուն դիմել է միջազգային ֆեդերացիային առաջնությունը հետաձգելու խնդրանքով:
«Բազմաթիվ քննարկումներից հետո, հատկապես Ռումինիայի ֆեդերացիայի ղեկավարության հետ, գործադիր կոմիտեն որոշեց չեղարկել առաջնությունը, քանի որ Ռումինիայում ավելանում է կորոնավիրուսով հիվանդացող մարդկանց քանակը: Հետաձգումը վերաբերում է նաև ԾՄՖ-ի համաժողովին, որը պետք է կայանար Բուխարեստում, առաջնությունից առաջ», - նշված է միջազգային ֆեդերացիայի պաշտոնական հայտարարության մեջ։
Նշենք, որ Ռումինիայում կորոնավիրուսով վարակվելու առաջին դեպքը գրանցվել է անցած չորեքշաբթի: Ընդհանուր առմամբ աշխարհի 50 երկրներում, այդ թվում Հայաստանում, գրանցվել են վիրուսով վարակվելու դեպքեր:

Чемпионат мира отменили по просьбе Федерации тяжелой атлетики Румынии
Молодежный чемпионат мира по тяжелой атлетике, который должен состояться в столице Румынии Бухаресте, перенесен из-за распространенности в Румынии коронавируса.  Об этом сообщает официальный сайт Международной федерации тяжелой атлетики.
Турнир должен был состояться 14-21-го марта, однако президент Федерации тяжелой атлетики Румынии Ника Владун обратился в международную федерацию с просьбой перенести чемпионат.
«После многочисленных обсуждений, в особенности с руководством Румынской федерации, исполнительный комитет решил отменить чемпионат, поскольку в Румынии увеличилось число людей, заболевших коронавирусом. Перенос относится также к форуму по тяжелой атлетике, который должен был состояться в Бухаресте перед чемпионатом», - отмечено в официальном заявлении международной федерации.
Отметим, что первый случай заражения коронавирусом в Румынии был зафиксирован в прошлую среду. В целом в 50 странах мира, в том числе в Армении, зарегистрированы случаи заражения вирусом.