Ճնշումներ ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման կենտրոնի բուժաշխատողների նկատմամբ. ակցիա (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿառավարության շենքի առջև այսօր ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոնի բուժաշխատողները իրենց բողոքն էին հայտնում Նորք ինֆեկցիոն հիվանդանոցին միացնելու որոշման դեմ։
Նրանց պնդմամբ՝ երեկ Առողջապահության նախարարը ԱԺ ամբիոնից սուտ տեղեկատվություն է ներկայացրել՝ խեղաթյուրելով իրենց բողոքի իմաստը։
«Ցիտել է մեզ, որ բացականչում ենք ՝ «վերադարձրեք մեզ մեր տնօրենին», ինչի մասին մենք երբեւէ չենք խոսել, քանի որ մեր տնօրենը հայտարարել էր, որ չի պատրաստվում աշխատել այլեւս կենտրոնում, եւ ձեւաչափը փոխելուց հետո պետք է հեռանար։ Եվ մեզ ասել էր, որ պայքարը ոչ մի դեպքում չկապենք իր հետ»,- ասում է ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
Նրա խոսքով՝ իրենք պահանջում են, որպեսզի քննարկումներ իրականցվի բուժաշխատողների հետ, եւ ճանապարհներ գտնեն՝ ինչպես զարգացնել համակարգը․
«Նախարարության աշխատողները պնդում են, որ մասնագիտական քննարկում եղել է, Նախարարը ասեց, որ մասնագիտական քննարկում պետք էլ չի լինի, որովհետեւ բացի բուժման հարցերից իմաստ չկա մասնագետների հետ քննարկելու»։
Նրանք դեմ են առանց իրենց հետ քննարկելու կենտրոնը «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցին միացնելու որոշմանը, եւ 107 աշխատակիցներից 88-ը այս պահի դրությամբ աշխատանքից ազատման դիմում է ներկայացրել։
«Հնարավոր չի առանց մասնագետների, ովքեր ներսում են աշխատում, որոշել փոփոխություն եւ չգնահատել ուժեղ կողմերը,եւ իրենք փաստում են, որ մենք ունենք բազմաթիվ ուժեղ կողմեր արդյո՞ք չեն վնասվի, եւ արդյո՞ք այդ թույլ կողմերը, որոնց մասին իրենք չգիտեն, բայց մենք գիտենք, կուժեղանան, թե չէ»,- ասում է բուժաշխատողը։
Աշխատակիցները պնդում են՝ երբեք չեն հրաժարվել համագործակցությունից: Իսկ նախարարը ԱԺ ամբիոնից ասել է, որ ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման կենտրոնը հրաժարվում է իր սարքավորումներն ու տեխնիկան տրամադրել այլ պացիենտների ստուգման ու բուժման համար:
Նրանց պնդմամբ՝ կենտրոնի տնօրինությունը ճնշումներ է գործադրում այն աշխատակիցների նկատմամբ, ովքեր մասնակցում են կենտրոնը «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցի հետ միավորելու որոշման դեմ բողոքի ակցիաներին։
«Առաջինը, որ տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարն ասել է՝ ինձ ցուցակ ներկայացրեք, թե ովքեր են մասնակցել ակցիային, ինչպես նաև ճշտեն աշխատակիցների տան հասցեները»,- նշում է աշխատակիցներից մեկը։

Давление на медицинских работников центра по предотвращению СПИД-а: акция (видео)
Сегодня напротив здания Правительства медицинские работники республиканского центра по предотвращению СПИД-а заявляют о своем протесте против решения о присоединении к инфекционной больнице Норк.
Они утверждают: вчера министр здравоохранения с кафедры НС распространил ложную информацию, исказив смысл их жалобы.
«Процитировал нас, что восклицаем: “верните нам нашего директора”, о чем мы никогда не говорили, поскольку наш директор заявил, что более не собирается работать в центре, и после изменения формата он должен был уйти. И сказал нам, чтобы мы ни в коем случае не связывали борьбу с ним», - говорит один из участников акции.
По его словам, они требуют, чтобы проводились обсуждения с медицинскими работниками, и нашли пути, как развивать систему:
«Сотрудники министерства утверждают, что было профессиональное обсуждение. Министр сказал, что профессионального обсуждения и не нужно, потому что кроме вопросов лечения нет смысла обсуждать со специалистами».
Они против решения о присоединения центра к инфекционной больнице «Норк» без их решения, и 88 из 107 сотрудников по положению на данный момент написали заявление об увольнении.
«Невозможно без специалистов, которые работают внутри, принять решение об изменении и не оценить сильные стороны, и они констатируют, что у нас есть многочисленные сильные стороны, не подвергнутся ли они опасности? И усилятся ли те слабые стороны, о которых они не знают, а мы знаем или нет», - говорит медработник.
Сотрудники утверждают: они никогда не отказывались от сотрудничества. А министр сказал с кафедры НС, что центр профилактики СПИД-а отказывается предоставлять свое оборудование и технику для проверки и лечения других пациентов.
По их утверждению, администрация центра оказывает давление на тех сотрудников, которые участвуют в акциях протеста против решения о присоединении центра к инфекционной больнице «Норк».
«Во-первых, временно исполняющий обязанности директора сказал: представьте мне список, кто участвовал в акциях, а также уточните домашние адреса сотрудников», - отметил один из сотрудников.