Հյուրանոցանոցային ամրագրումների չեղարկումների թիվը հասնում է 700-ի․ Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԻնչպիսի՞ ազդեցություն է թողնում կորոնավիրուսը Հայաստանի զբոսաշրջության վրա։
Զբոսաշրջության կոմիտեի ղեկավար Սուսաննա Սաֆարյանը նշում է՝ այս պահին զբոսաշրջային հոսքերը բավականին նվազել են, կախված իրավիճակից՝ կշարունակեն կնվազել։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում նա ասաց՝ զբոսաշրջային հոսքերի նվազման պատճառն այն է, որ առաջնահերթ դիտարկվեց մարդկանց առողջությունը և երկրում կորոնավիրուսի տարածման վտանգը, ուշադրություն հատկացվեց սահմանափակումներին և մեկուսացմանը։
Կոմիտեի ղեկավարը նաև նշեց, որ այս պահին վնասների ծավալների վերաբերյալ հաշվարկներ չկան, քանի որ նվազումները կամ աճը կարողանում են տեսնել ամսական կամ եռամսյակային կտրվածքով։
Սաֆարյանն ասում է, որ հիմնական հոսքերի նվազումը դիտվում է ռիսկային գոտում գտնվող երկրներից, որոնք հենց իրենք են իրենց սահմանափակել ճամփորդությունները և այն երկրներից, որտեղից հոսքը մենք ենք սահմանափակել․
«Օրինակ, մարտ ամսին իրանական Նովրուզն էր լինելու, որի ընթացքում Իրանից այցելություններ էին տեղի ունենում մեծ ծավալով։ Բնականաբար այս տարի չեն լինի առաջին հերթին մեր կողմից կանխարգելիչ, ինչպես նաեւ իրենց կողմից նախազգուշական քայլերի արդյունքում»։
Կոմիտեի ղեկավարն ասում է՝ տնտեսվարողներից ստանում են ահազանգեր․
«Կորուստներ ոչ միայն զբոսաշրջային դաշտում ունենք, այլ նաև մասնավոր հատվածի, քանի որ չեղարկումները ուղղակիորեն անդրադառնում են իրենց գործունեության վրա, որովհետև իրենք էլ խնդիրների առաջ են կանգնած»։
Ինչ վերաբերում է Ծաղկաձորին, կոմիտեի ղեկավարն ասաց․
«Եվ կորոնավիրուսի դեպքի հայտնաբերումից առաջ և դրանից հետո եղել եմ այնտեղ, տարբերությունն ակնհայտ չէր, այսինքն՝ որևէ կերպ չէր նշմարվում, որ կորոնավիրուսի կոնտակտավորների մեկուսացման պատճառով չկան այցելուներ։ Հաջորդ շաբաթ-կիրակի օրերին ևս բավականին ակտիվ էին, ճիշտ նույն կերպ, ինչ նախկինում։ Հնարավոր է, որ կորոնավիրուսի ռիսկերի հետ կապած չեղարկումեր եղել են արտասահմանյան շուկաներից, բայց սա ուղղակիորեն չենք կարող կապել կոնտակտավորների հետ»։
Հյուրանոցային ամրագրումների չեղարկումների մասին Սաֆարյանն ասաց, որ հարցումներ են ուղարկել հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտներին, տեսել են, որ հիմնական չեղարկումները սկսվել են մարտ ամսից։ Չեղարկումների ընդհանուր թիվը 699 է։

Количество отмен бронирования гостиниц достигло 700: Председатель Комитета туризма (видео)
Глава Комитета туризма Сусанна Сафарян отмечает: на данный момент туристические потоки довольно снизились, в зависимости от ситуации – продолжат снижаться.
В беседе с «А1+» она сказала: причина снижения туристических потоков в том, что в первую очередь рассматривалось здоровье людей и опасность распространения коронавируса в стране, было уделено внимание ограничениям и изоляции.
Руководитель комитета также отметила, что на данный момент нет расчетов относительно объёмов ущерба, поскольку снижение или рост они могут видеть в месячном или квартальном разрезе.
Сафарян говорит, что снижение основных потоков наблюдается из стран, находящихся в зоне риска, которые сами ограничили свои путешествия и из тех стран, потоки из которых ограничили мы:
«К примеру, в марте будет иранский Новруз, во время которого бывает большое количество посещений из Ирана. Разумеется, в этом году не будет в первую очередь в результате наших превентивных шагов, а также предупредительных шагов с их стороны».
Глава комитета говорит, что они получают тревожные звонки от хозяйствующих субъектов:
«У нас есть потери не только в туристическом поле, но и в частном секторе, поскольку отмены прямо отражаются на их деятельности, поскольку и они сталкиваются с проблемами».
Касательно Цахкадзора, глава комитета сказала:
«И перед обнаружением случая с коронавирусом, и после этого я там была, разница не очевидна, т. е. не было заметно, что из-за изоляции контактировавших с коронавирусом нет посетителей. В следующие субботу-воскресенье также были довольно активны, точно так же, как раньше. Возможно, что отмены в связи с рисками коронавируса были из зарубежных рынков, но это мы не можем прямо связывать с контактировавшими».
Об отмене бронирования гостиниц Сафарян сказала, что были отправлены запросы объектам гостиничного хозяйства, что основные отмены начались с марта. Общее число отмен 699.