Քաղաքացիների շրջանում կա արդյո՞ք խուճապ՝ կորոնավիրուսի հետ կապված (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանում կորոնավիրուս չկա և այդ առումով ոչ մի մտավախություն լինել չի կարող, պետք է ուղղակի պահպանել սանիտարահիգիենիկ կանոնները․ այսօր «Ա1+»-ի կողմից անցկացված հարցումների ժամանակ նշում էին քաղաքացիներից շատերը։
Հարցումները ցույց տվեցին, որ քաղաքացիների շրջանում խուճապ չկա, նրանք շարունակում են հաճախել աշխատավայր, երեխաներին ճանապարհել դպրոց և մանկապարտեզ։
«Կորոնայից մտավախություններ չունեմ, կանխարգելիչ միջոցներ եմ ձեռնարկում, ձեռքերս հաճախ եմ լվանում, սննդամթերքի մեջ օգտագործում եմ կիտրոն, սխտոր, քանի որ դիմադրողականությունը բարձրացնում է»,- նշում է քաղաքացի Սուքիասյան Արուսյակը և ավելացնում, որ երեկ դիմակ գնելու նպատակով այցելել է տարբեր դեղատներ, սակայն դիմակ չի եղել։
Ի պատասխան մեր հարցմանը, դեղատներից հավաստիացնում են, որ դիմակի խնդիր չունեն, վերջին շրջանում պահանջարկը նվազել է, հիմնականում քաղաքացիները նախընտրում են գնել ախտահանիչ նյութեր։
Իսկ ահա դպրոցականները նշում են, որ դպրոցի մուտքի մոտ բուժաշխատողի կողմից ստուգվում է աշակերտների առողջական վիճակը և հետո թույլատրվում ներս մտնել։ Բացակայությունների թիվն էլ մեծ չէ։

Есть ли среди граждан паника, связанная с коронавирусом? (видео)
В Армении нет коронавируса, и в этом плане не может быть никаких опасений, нужно просто соблюдать санитарно-гигиенические правила – сегодня во время опросов, проведенных «А1+», отмечали многие граждане.
Опросы показали, что среди граждан нет паники, они продолжают ходить на работу, отправлять детей в школу и детский сад.
«Я не боюсь короны, я предпринимаю профилактические меры, часто мою руки, из продовольствия использую лимон, чеснок, поскольку иммунитет повышается»,- отмечает гражданка Сукиасян Арусяк и добавляет, что вчера посетила различные аптеки с целью приобретения маски, однако масок не было.
В ответ на наш вопрос, из аптек заверяют, что у них нет проблем с масками, в последнее время спрос упал, в основном граждане предпочитают приобретать дезинфекционные средства.
А школьники отмечают, что у входа в школу медработники проверяют состояние здоровья учеников и только потом разрешают войти. Количество отсутствий невелико.