Հանրաքվեն և Արցախի ընտրությունները պետք է հետաձգվեն․Անի Սամսոնյան (տեսանյութ)
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանին չեն գոհացնում Կառավարության ձեռնարկած միջոցառումները՝ կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման դեմ։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում պատգամավորը հիշեցնում է, որ երբ կորոնավիրուսը սկսեց տարածվել աշխարհով մեկ, «Լուսավոր Հայաստանը» հայտարարեց, որ Իրանի հետ սահմանը պետք է փակվի, սակայն որոշումը դժվար ընդունվեց։
«Հետո իշխանությանը հորդորեցինք, որ Հայաստան-Իտալիա չվերթները չեղարկվեն, որովհետև մենք տեսանք, թե ինչ է կատարվում Իտալիայում, իշխանությունը չլսեց։ Առողջապահության նախարարը բազմիցս հայտարարում է, թե սա վտագավոր չէ, համեմատում է գրիպի հետ, այնինչ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հայտարարել է կորոնովիրուսը պանդեմիա։ Եվ այս պայմաններում մենք շարունակում ենք պնդել, որ այն վտանգավոր չէ, և շարունակում ենք այն համեմատել գրիպի հետ։ Սա խոսում է մեր իշխանության և Առողջապահության նախարարի՝ հարցին անլրջորեն վերաբերելու վարքագծի մասին, ինչը այս իրավիճակում լավ չէ»,- ասաց նա։
ԼՀԿ-ական պատգամավորը օրինակ է բերում Իտալիան, ԱՄՆ-ն, որոնք փակել են մուտքերը։
«Կորոնավիրուսը դարձել է ազգային անվտագության սպառնալիք, ունենք 4 վարակակիրներ, և հնարավոր է, որ կարող է տարածվել։ Այս իրադարձությունների ֆոնին, երբ իշխանությունը շարունակում իրականացնել զանգվածային միջոցառում, սա ևս խոսում է այդ անլրջության մասին։ Մենք կոչ ենք արել իշխանությանը, քանի որ իսկապես ազգային անվտագության խնդիր է սա, և անհրաժեշտ է, որպեսզի մարդիկ պակասեցնեն շփումները, ինքնամեկուսանան։ Հանրաքվեն և Արցախի Հանրապետության ընտրությունները պետք է հետաձգվել, որովհետև մենք չենք կարող հոգալ միայն Հայաստանի Հանրապետության մասին, այսպես չի կարող լինել»,- ընդգծեց Անի Սամսոնյանը։
Նրանից հետաքրքրվեցինք նաև, թե պատգամավորների գործուղումները հետաձգվե՞լ են այս շրջանում, ինչին ի պատասխան՝ Անի Սամսոնյան ասաց՝ այո։
«Օրինակ՝ ես երեկ պետք է մեկնեի Բուլղարիա, չնայած այն բանին, որ երկու օր առաջ ես հարցրել եմ, թե հնարավո՞ր է հետաձգվի, իրենք ասել են՝ դեռ չենք տեսնում խնդիր, բայց ժամեր առաջ միջոցառումն ու թռիչքը չեղյալ է հայտարարվել»,- տեղեկացրեց Անի Սամսոնյանը՝ հավելելով, որ մայիսին գործուղում ուներ նաև Ռումինիա, որը նույնպես չեղյալ է հայտարարվել։
Անի Սամսոնյանը անհրաժեշտ է համարում, որպեսզի ուսումնական հաստատություններում դասապրոցեսները դադարեցվեն։
«Մենք պետք է ադեկվատ մոտեցում ցուցաբերենք, իսկ ես նման մոտեցում դեռ չեմ տեսնում իշխանության կողմից»,- հավելեց նա։

Референдум и выборы в Арцах должны быть перенесены: Ани Самсонян (видео)
Депутата от фракции «Светлая Армения» Ани Самсонян  не удовлетворяют предпринятые Правительством меры, направленные против предотвращения распространения коронавируса.
В беседе с «А1+» депутат напоминает, что когда коронавирус начал распространяться по миру, «Светлая Армения» заявила, что границу с Ираном нужно закрыть, однако решение было принято с трудом.
«Затем мы призвали власти отменить рейсы Армения-Италия, потому что мы увидели, что происходит в Италии, власти не послушали. Министр здравоохранения неоднократно заявляет, что это – не опасно, сравнивает с гриппом, тогда как Всемирная организация здравоохранения объявила коронавирус пандемией. И в этих условиях мы продолжаем утверждать, что он не опасен, и продолжаем сравнивать с гриппом. Это говорит о том, что наши власти и министр здравоохранения несерьезно относятся к вопросу, что в этой ситуации нехорошо», - сказала она.
Депутат от ПСА приводит в пример Италию, США, которые закрыли вьезд.
«Коронавирус стал угрозой национальной безопасности, у нас 4 инфицированных, и возможно, он может распространяться. На фоне этих событий, когда власти продолжают проводить массовое мероприятие, это также говорит об этой несерьезности. Мы призвали власти, поскольку это – действительно вопрос национальной безопасности, и необходимо, чтобы люди сократили общение, изолировались.  Референдум и выборы в Арцахскую Республику должны быть перенесены, потому что мы не можем беспокоиться только о Республике Армения, такого быть не может», - подчеркнула Ани Самсонян.
Мы также поинтересовались у нее, были ли перенесены командировки депутатов в этот период, на что Ани Самсонян ответила, что да.
«К примеру, я должна была вылететь в Болгарию, несмотря на то, что два дня назад я спросила, может ли быть перенесено, они сказали: пока не видим проблемы, но несколько часов назад мероприятия и авиарейс были отменены», - сообщила Ани Самсонян, добавив, что в мае у нее была командировка в Румынию, которая также была отменена.
Ани Самсонян считает необходимым прекращение учебных процессов в учебных заведения.
«Мы должны проявить адекватный подход, а я подобного подхода со стороны наших властей не вижу», - добавила она.