Արտակարգ դրություն մինչև ապրիլի 16-ը․ Ռուստամ Բադասյանը ներկայացրեց ընթացակարգերը (տեսանյութ)
Կառավարության արտահերթ նիստում Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը ներկայացրեց արտակարգ դրության պայմաններից բխող գործընթացները։
Վարչապետը հետաքրրքվեց, թե ըստ էության ստացվում է, որ ՀՀ քաղաքացիներին արգելո՞ւմ են ՀՀ-ի տարածքը լքել կոնկրետ ուղղություններով։
Ի պատասխան՝ Ռուստամ Բադասյանն ասաց, որ ցամաքային ուղղություններով արգելվում է ելքը, իսկ օդային եղանակով տարածքը լքելու դեպքում քաղաքացիները վերադառնալուն պես կանցնեն կարանտինային ստուգման միջոցառումներ։ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց նաև, որ երկրներ կան, որոնց հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել քաղաքացիների ելքերն ու մուտքերը փակելու համար։
«Քիչ առաջ Ռուսատանի Դաշնության վարչապետի հետ հեռախոսազրույց ունեցա, պայմանավորվեցինք, որ երկշաբաթյա ժամկետում հաղորդակցությունը ուղևորափոխադրումների մասով դադերեցնել, ապահովելով միայն քաղաքացիների վերադարձը Ռուսաստան ու Հայաստան։ Պայմանավորվեցինք նաև, որ բեռնափոխադրումները կշարունակվեն նույն ռեժիմով»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն էլ նշեց, թե մտավախություն ունեն։
«Մեզ համար մտավախեցնողը նման շարժերի կառավարումն է։ Մենք կարող ենք իրավիճակ ունենալ, երբ ցանկը, որը հրահանգվում է Առողջապահության նախարարի կողմից, կարող է փոփոխության ենթակալ լինել։ Այսօր դինամիկա ունենք մի ուղղությամբ, վաղը՝ մյուս ուղղությամբ և այդ ցանկը կարող է փոխվել բավականին արագ ու մենք չենք կարողանալու սա կառավարել»,- ասաց նա։
Զոհրաբ Մնացականյանը առաջարկեց, որ անցակետով թույլ տան Հայաստան մուտք գործել այն մարդկանց, որոնք հետևյալ կատեգորիայից են։
«Բնականաբար Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար, ՀՀ քաղաքացիների ընտանքի օտարեկրյա պետությունում քաղաքացիություն ունեցող անդամների համար, օտարերկրյա պետության դիվանագիտական անձնագրեր կրող անձանց՝ ծառայողական նպատակներով, և կանոնավոր բեռնափոխադրումներ իրականացնող տրանսպաորտային միջոցների վարորդների համար, ինչպես նաև պարեկի որոշմամբ՝ այլ անձանց համար»,- ասաց նա։
Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց նաև, թե ում է թույլատրվում Հայաստանից մեկնել։ Նրանք են՝ օտարերկրյա քաղաքացիները, օտարերկրյա պետության քաղաքացիների ընտանիքի ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող անդամները, կանոնավոր բեռնափոխադրումներ իրականացնող տրանսպաորտային միջոցների վարորդները, ՀՀ դիվանագիտական անձնագրեր կրող անձինք՝ ծառայողական նպատակներով, ինչպես նաև պարեկի որոշմամբ՝ այլ անձինք։

Чрезвычайное положение до 16-го апреля: Рустам Бадасян представил процедуры (видео)
На внеочередном заседании Правительства министр юстиции Рустам Бадастян представил процедуры, вытекающие из условий чрезвычайного положения.
Премьер-министр поинтересовался, что по сути получается, что гражданам РА запрещается покидать территорию РА по конкретным направлениям.
В ответ Рустам Бадасян сказал, что по сухопутным путям выезд запрещен, а в случае  покидания территории воздушным путем граждане по возвращении пройдут меры по карантинной проверке. Никол Пашинян также отметил, что есть страны, с которыми есть договоренности о закрытии вьездов и выездов граждан.
«Недавно я провел телефонный разговор с премьер-министром Российской Федерации, договорились прекратить сообщение по части пассажироперевозок на двухнедельный срок, обеспечив только возвращение граждан в Россию и Армению. Также договорились, что грузоперевозки продолжатся в прежнем режиме», - отметил Никол Пашинян.
Министр иностранных дел Зограб Мнацаканян отметил, что у них есть опасения:
«Нас беспокоит управление подобными потоками. У нас может быть ситуация, когда список, который выдается министром здравоохранения, может быть подвергнут изменению. Сегодня у нас динамика в одном направлении, завтра – в другом направлении, и этот список может меняться довольно быстро, и мы не сможем им управлять», - сказал он.
Зограб Мнацаканян предложил, чтобы через пропускной пункт разрешили вьезд в Армению лиц следующих категорий.
«Разумеется для граждан Республики Армения, для членов семей граждан РА, имеющих гражданство иностранных государств, для лиц с дипломатическими паспортами иностранных государств со служебными целями и для водителей транспортных средств, осуществляющих регулярные грузоперевозки, а также, по решению коменданта, для иных лиц», - сказал он.
Зограб Мнацаканян также отметил, кому разрешается выезжать из Армении. Это иностранные граждане, члены семей граждан иностранных государств, имеющие гражданство РА, водители транспортных средств, осуществляющих регулярные грузоперевозки, лица, обладающие дипломатическими паспортами РА с дипломатическими целями, а также, по решению коменданта, иные лица.