Պանդորայի արկղը մի բացեք. Էդմոն Մարուքյանը կարծում է՝ նախագծով բոլորի կյանքը բացահայտվում է (տեսանյութ)
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը մտահոգություններ ունի Կառավարության ներկայացրած նախագծի վերաբերյալ, որով առաջարկվում է համաճարակով պայմանավորված արտակարգ դրության ժամանակ միջամտություն իրականացնել անձնական տվյալների պաշտպանության, մասնավոր և ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության, հաղորդակցության ազատության և գաղտնիության իրավունքներին։
Խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց, թե ըստ էության՝ նախագիծը վերաբերում է բոլոր քաղաքացիների տվյալների հասանելիությանը։
«Ոչ ոք թող չմտածի, որ իր տվյալներին չի վերաբերում, կամ ինչ-որ մեկին է վերաբերում, որը հիմա ախտորոշվել ու մեկուսացվել է։ Ես խնդիր չեմ տեսնում, որ հսկողությունը վերաբերի ախտորոշված ու մեկուսացված օրվանից սկսած։ Ես խնդիր եմ տեսնում, երբ որ մարդը չգիտի, որ կարող է հետ գնան ու իր բոլոր կոնտակտները պարզեն, թե ո՞ւմ հետ է խոսել, որտե՞ղ է եղել, ո՞ւմ հետ է շփվել, ի՞նչ է խոսել, որ ռետրոսպեկտիվ բացում ենք «Պանդորայի արկղը»»,- ասաց Մարուքյանը։
Էդմոն Մարուքյանի համոզմամբ՝ այս նախագիծը ուշացած է, և անիմաստ կարգավորում է սահմանում։ ԼՀԿ ղեկավարը նաև վստահ չէ, թե այդ տվյալներն ում մոտ են մշակվելու և ինչպես։
ԼՀԿ-ական Գևորգ Գորգիսյանի դիտարկմամբ էլ՝ այս նախագծով գործ ունենք մարդկանց տվյալների տոտալ վերահսկողության գործիքների հետ, բայց վերահսկողության մեխանիզմներ չունենք, թե տվյալներ պահող մարդիկ ինչ ստանդարտների պետք է համապատասխանեն։

Не открывайте ящик Пандоры: Эдмон Марукян считает, что посредством проекта раскроется жизнь каждого (видео)
У фракции «Светлая Армения» есть опасения относительно представленного Правительством проекта, которым предлагается осуществить вмешательство во время обусловленного эпидемией чрезвычайного положения в права на защиту персональных данных, неприкосновенность частной и семейной жизни, свободу коммуникации и конфиденциальности.
Глава фракции Эдмон Марукян заявил  с кафедры НС, что по сути, проект касается доступности данных всех граждан.
«Пусть никто не думает, что это не касается его данных или касается кого-то, кто сейчас диагностирован и изолирован. Я не вижу проблемы в том, чтобы контроль относился начиная с дня диагностирования и изолирования.  Я вижу проблему, когда человек не знает, что могут отмотать назад и установить все контакты, с кем говорил, где был, с кем общался, о чем разговаривали, что ретроспективно открываем «Ящик Пандоры»», - сказал Марукян.
По убеждению Эдмона Марукяна, это запоздалый проект, и он устанавливает бессмысленное регулирование. Глава ПСА также не уверен, у кого и как будут обрабатываться эти данные.
А по наблюдению Геворга Горгисяна из ПСА, по этому проекту мы имеем дело с инструментами тотального контроля над данными людей, но у нас нет механизмов контроля, каким стандартам должны соответствовать люди, хранящие данные.