Սերժ Սարգսյանի եղբայրը նվիրեց 30 մլն դոլար ու պրծա՞վ, թե՞ վաղը այդքան էլ են ուզելու․ Սուրեն Սահակյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Քաղաքացու որոշում» կուսակցության գործադիր մարմնի քարտուղար Սուրեն Սահակյանը հիշում է, որ մեկ տարի առաջ, երբ իրենք դիմել էին ԱԺ ղեկավարությանը «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանին մանդատից զրկելու հարցով, ինչ էր պատասխանել խորհրդարանական մեծամասնության՝ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը։
Վերջինս նամակով պատասխանել էր, թե նպատակահարմար չեն գտնում։
«Իսկ հանրային զրույցներում ասում էին, թե ճիշտ չէ, որ առաջին ուժը երկրորդ ուժի նկատմամբ նման գործընթաց նախաձեռնի։ Երկակի ստանդարտների հետ գործ ունենք»,- ասում է Սուրեն Սահակյանը։
ՔՈ-ն այդ ժամանակ դիմել էր նաև իրավապահ մարմիններին Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու համար, քանի որ գտնում էր, որ ԲՀԿ ղեկավարը զբաղվում է ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, ինչը թույլ չի տալիս նրա պատգամավորական մանդատը։ ՀՔԾ-ն մերժել էր, դիմել էին դատարան։ «Գործը հիմա վերաքննիչ դատարանում է։ Դա էլ կարող է մեղսագրվել Ծառուկյանին»,- հավելում է պարոն Սահակյանը։
Վերջինս նաև գտնում է, որ եթե ժամանակին իշխանություններն ընդունեին ու իրագործեին ապօրինի սեփականության վերաբերյալ իրենց առաջարկը, ապա Գ․Ծառուկյանը հիմա ավելի լավ վիճակում կլիներ։ Նա գտնում է, որ ապօրինի սեփականության հարցը կարգավորելու համար պետք է ներդրվեն օրենսդրական մեխանիզմներ ու երաշխիքներ։ Հակառակ պարագայում այդ դաշտում միշտ խնդիրներ կառաջանան։ «Օրինակ, Սերժ Սարգսյանի եղբայրը նվիրաբերեց 30 մլն դոլար ու պրծա՞վ, թե՞ վաղը, եթե տեղները նեղը լինի, այդքան էլ են ուզելու։ Հարցը պետք է լուծել կանոնակարգված և որոշակի տրամաբանության շրջանակներում»,- ասում է նա։
Սուրեն Սահակյանը գտնում է, որ ապօրինի կուտակված սեփականության 80-90 տոկոսը պետք է տարիների ընթացքում վերադարձվի։ Ասում է, որ հեղափոխության շրջանում հանդիպել է մարդկանց հետ, որոնք հանրության շրջանում ընկալվում են որպես օլիգարխներ։ Շատերը համաձայնել են վերադարձնել, բայց պահանջել են հստակ երաշխիքներ։

Брат Сержа Саркисяна пожертвовал 30 миллионов долларов и отделался? Или завтра захотят еще столько же? Сурен Саакян (видео)
Поддержи А1+!Секретарь исполнительного органа партии «Решение гражданина» Сурен Саакян вспоминает, что год назад, когда они обратились к руководству НС по вопросу лишения мандата главы фракции «Процветающая Армения» Гагика Царукяна, что ответила глава фракции парламентского большинства «Мой шаг» Лилит Макунц.
Последняя в письме ответила, что не находят целесообразным.
«А в общественных беседах говорили, что неправильно, чтобы первая сила инициировала подобный процесс в отношении второй силы. Мы имеем дело с двойными стандартами», - говорит Сурен Саакян.
РГ тогда обратился и в правоохранительные органы для осуществления уголовного преследования в отношении Гагика Царукяна, поскольку считали, что лидер ППА занимается предпринимательской деятельностью, что не позволяет депутатский мандат. ССС отклонила, обратились в суд. «Сейчас дело в апелляционном суде. Это может быть вменено в вину Царукяну», - добавил Саакян.
Последний также считает, что если б свое время власти приняли и осуществили их предложение о незаконной собственности, Г. Царукян сейчас был бы в лучшем положении. Он считает, что для урегулирования вопроса незаконной собственности должны быть внедрены законодательные механизмы и гарантии. В противном случае в этой области всегда будут возникать проблемы. «К примеру, брат Сержа Саркисяна пожертвовал 30 миллионов долларов и отделался? Или завтра, если прижмет, захотят еще столько же? Вопрос нужно решить урегулированно и в рамках определенной логики», - говорит он.
Сурен Саакян считает, что 80-90% незаконно накопленной собственности должны быть в течение нескольких лет возвращены. Говорит, что во время революции встречался с людьми, которых общественность воспринимала как олигархов. Многие согласились вернуть, но требовали четких гарантий.