Լայնամասշտաբ գործողություն լինի՝ մենք կգնանք․ քաղաքացիները՝ սահմանին իրավիճակի սրման մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿորոնավիրո՞ւս, թե՞ սահմանային լարվածություն․ ի՞նչն է այսօր առավել մտահոգում քաղաքացիներին։ «Ա1+»-ը մայրաքաղաքի փողոցներում հարցումներ իրականացրեց՝ պարզելու հենց այս հարցի պատասխանը։
Քաղաքացիների մի մասը վստահ է՝ մեր սահմաններն ամուր են՝ մեր բանակի շնորհիվ, մինչդեռ, կորոնավիրուսի հաղթահարմանը ելք չէին տեսնում․
«Ինձ կորոնավիրուսն է այս պահին շատ մտահոգում, որովհետև ելք չենք տեսնում, իսկ ինչ վերաբերում է սահմանի հարցին, մենք «դուխով» բառը դեռ վաղուց ենք սկսել օգտագործել և արդյունքը այսօր տեսնում ենք»,-նշեց հարցված քաղաքացին։
Մեկ ուրիշն էլ հավելեց, որ մեր բանակն օր օրի ավելի է կատարելագործվում, հզորանում ու զարգանում։
Հարցված քաղաքացիների մյուս մասի համար էլ անհանգստացնող է սահմանային իրավիճակը, թեև վստահեցնում են՝ իրավիճակի սրման դեպքում պատրաստ են կանգնել բանակի կողքին․
«Կորոնավիրուսը մեզ ոչ մի բան էլ չի կարա անի, քանի պատերազմ է, իսկ պատերազմում հայի դեմ ոչ մեկ չի կանգնել, իզուր կոտորվում են թուրքերը ու ամբողջ կյանքում էլ կկոտորվեն։ Լայնամասշտաբ գործողություն լինի՝ մենք կգնանք»։
Ադրբեջանում հակահայկական ցույցերի վերաբերյալ մեր դիտարկմանն ի պատասխան հարցված քաղաքացիներից մի քանիսն ասացին՝ չեն ցանկանում համեմատվել ադրբեջանցիների հետ, խաղաղության կողմնակից են․
«Խաղաղության կողմնակից եմ, բայց դա չի նշանակում խեղճանալ, պետք է հասկանան, որ հակահարվածը կստանան, իսկ դիրքը գրավելուց հետո իրենք պետք է ավելի ձգվեն և հասկանան, որ ավելի մեծ կորուստներ կարող են ունենալ»։

Видео Общество Опрос
Если будут широкомасштабные действия – мы пойдем: граждане об обострении ситуации на границе (видео)
Коронавирус или напряженность на границе – что сейчас больше беспокоит граждан? «А1+» провел опросы на улицах столицы, чтобы узнать ответ на этот вопрос.
Часть граждан уверены: наши границы прочны благодаря нашей армии, тогда как в преодолении коронавируса выхода не видят:
«Меня в настоящий момент больше беспокоит коронавирус, так как мы не видим выхода, а что касается вопроса границ, мы уже давно начали использовать слово “смело” и сегодня видим результат»,- отметил опрошенный гражданин.
Другой добавил, что наша армия изо дня в день совершенствуется, становится сильнее и развивается.
Другую часть опрошенных беспокоит ситуация на границе, они уверяют, что в случае обострения ситуации они готовы встать рядом с армией:
«Коронавирус ничего не может с нами сделать, так как война, а на войне никто против армян не вставал, турки напрасно гибнут, и будут гибнуть всю жизнь. Если будут широкомасштабные действия – мы пойдем».
В ответ на наши наблюдения об антиармянских демонстрациях в Азербайджане часть опрошенных граждан сказали, что не хотят походить на азербайджанцев и являются сторонниками мира:
«Я – сторонник мира, но это не значит быть слабым, нужно понимать, что они получат контрудар, а после захвата позиции они должны собраться и понять, что могут понести еще большие потери».